2007 óta nem volt olyan alacsony az öngyilkosságok száma az országban, mint tavaly – derült ki az Egészségügyi Információk Nemzeti Központjának (NCZI) éves statisztikájából.
Egyre kevesebb nálunk az öngyilkosság
Az adatok szerint 2019-ben összesen 498 öngyilkosság történt Szlovákiában. Az utóbbi évek statisztikájával összevetve egyértelműen javuló tendencia figyelhető meg, hiszen több mint tíz év után most először csökkent az öngyilkosságok száma 500 alá. Két évvel ezelőtt 35-tel több, vagyis 533 gyilkosság történt, de az azt megelőző években az is előfordult, hogy több mint 600-an vetettek véget életüknek. Utoljára 2007-ben jegyeztek ilyen alacsony számot, akkor 490 öngyilkosságot követtek el.
Az öngyilkosság Szlovákiában az utóbbi években túlnyomó többségben a férfiakra jellemző. 2019-ben az áldozatok 83,5 százaléka volt férfi, 16,5 százaléka pedig nő. Ami a korcsoportos felosztást illeti, a legtöbb öngyilkosság az 50 és 59 év közötti korosztályra (84 férfi és 13 nő), valamint a 60 és 69 év közötti korosztályra jellemző (74 férfi, 21 nő), viszont meglepően magas az arány a 70 év feletti korosztály esetében is (69 férfi, 20 nő). Sajnálatos, hogy tavaly 2 esetet jegyeztek a 0-tól 14 évig terjedő korosztályban is.
Az öngyilkosságok leggyakoribb oka valamilyen család konfliktus volt, a tavaly történt esetek 42,8 százaléka mögött ilyen indítékot kell keresni. A második leggyakoribb indoknak valamilyen nem specifikált belső konfliktus számított, de magas volt azoknak az aránya is, akiknél egyáltalán nem sikerült megállapítani az öngyilkosság okát. Sajnos a megélhetési problémák miatt elkövetett öngyilkosságok száma is növekszik: tavaly az áldozatok 12,1 százaléka emiatt vetett véget életének.
A szakemberek hangsúlyozzák, hogy nálunk az emberek rendkívüli módon elhanyagolják a mentális egészségüket, mert úgy érzik, hogy mások megbélyegezhetik őket a segítségkérés miatt. Legutóbb például Ľubomíra Izáková, a Szlovák Pszichiátriai Társaság elnöke beszélt erről. Éppen ezért még időben el kell kezdeni a kezelésüket, hogy az esetek ne végződjenek ilyen szélsőséges megoldással. A betegek ilyen esetekben bizalommal felkereshetik akár a www.ipcko.sk nevű weboldalat, ahol számos pszichológus áll rendelkezésre, és folyamatosan működő telefonvonalakkal segítenek az embereken.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.