Egyre drágább az iskolakezdés

Egyre drágább az iskolakezdés

<p>Kéthavi napközi, egyhavi étkezés, féléves zongoraiskola, úszásoktatás az első félévben, idegennyelvtankönyvek, szülői szövetség, osztályalap. Ez így már 160 euróba is kerülhet egy alapiskolás gyereknek, és ezt rögtön az első hónapban ki kell fizetni.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Ha még hozzáveszünk egy plusz szakkört, esetleg plusz nyelvórát, amit szintén ki kell fizetni az első hónapban, akkor egy gyerek már 200 euróba kerül, nem számítva az iskolatáskát, tornaruhát és a többi előírt tanszert. Két, esetleg három gyerek esetében egy átlagkeresetet elvisz a szeptember.

Szakkörök pénzért

Manapság az iskolákon kívüli, vagy az iskolában tartott, de nem az iskola által szervezett szakkörök pénzbe kerülnek. Már az óvodások is tanulhatnak angolul, járhatnak énekkarba, tánckörbe, ami szakkörönként havonta 6–10 euró pluszkiadás. Akinek a gyereke művészeti alapiskolát látogat, ugyancsak tandíjat kell fizetnie, ami havonta 5–10 euró között mozog. A kezdőknek itt is be kell szerezniük a kezdő csomagot – például rajzfelszerelést, hangszert. És természetesen a tandíjat egy félévre előre, szeptemberben kell kifizetni. A díjak régiónként változnak. Kassán az iskolák ingyenesen biztosítják a szakköröket, de például az iskolai idő utáni rajzszakkör fél évre 43 euróba kerül. A művészeti alapiskolák képzései ára változó, 14–23 euró egy tanévre, a magániskolákban ez az összeg a 70–150 eurót is eléri.

A kötelező idegennyelv-oktatással egy újabb költség is megjelent az alsó tagozaton – mivel tankönyvek nincsenek, a szülőknek kell megvásárolni az idegennyelvtankönyveket, ami újabb 10–25 euró egy évre.

Étkezés, napközi

Az ebédköltségekben nincs nagy regionális különbség, a napi ebéd a legkisebbeknek napi egy euró, az idősebbeknek néhány centtel drágább, vagyis 20–25 euró havonta. A szociálisan rászorulók azonban szinte ingyen kaphatnak ebédet az iskolai étkezdékben, nekik csak havi egy euróba kerül az ebéd. Ez a helyzet Királyhelmecen is: mivel az iskolában sok a szegény családból származó gyerek, az állam napi egy eurót fizet értük, így az ebéd havonta csak 1 euróba kerül. Van azonban ahol ezt sem veszik igénybe, Rimaszombatban például 10 megkérdezett diákból 9-en nem járnak az iskolai menzára.

A napközik ára már változatosabb, lapunk nem reprezentatív felmérése szerint 5–14 euróba kerül. Erre is kapható kedvezmény. Dunaszerdahelyen például a napközi díja 12 euró havonta. A dunaszerdahelyi, ProDS kártyával rendelkező tanulók kedvezményes árat, 9 eurót fizetnek, a hátrányos helyzetű családok gyermekei pedig 5 eurót fizetnek ugyanezért.

Úszásoktatás

Sok iskola úszótanfolyamot szervez, ami egyszeri kiadás, és nem szokott kötelező lenni, de például a pozsonyi Duna utcai gyerekek a tornaóra keretében a második évfolyamtól kezdve rendszeresen járnak úszni, ami félévenként 40 euróba kerül. Királyhelmecen egy háromnapos úszótanfolyamért fejenként 15 eurót kérnek, Párkányban viszont az iskola állja a költségek nagy részét. Komáromban a 3. és 4. évfolyamosok számára a város ingyenesen biztosítja az úszásoktatást a városi uszodában vagy a Munka Utcai Alapiskola uszodájában. A város fizeti az oktatót is.

Szekrényhasználati díj

A legtöbb iskolában az év elején kell befizetni a szülői szövetség kasszájába is a kötelező évi hozzájárulást. Ez gyerekenként vagy családonként – iskolája válogatja – 10–20 euró évente. Ebből általában az iskola számára vásárolnak olyan felszerelést, amire az állam vagy a fenntartó nem ad pénzt.

Kassán az év elején 20 euró a befizetendő összeg a szülői szövetség alapjába. Ehhez jön az osztályalap, amely összege iskolánként változó, a Márai Sándor Gimnázium és Alapiskola kiselsősei egyszeri 20 eurót fizettek be, viszont vannak iskolák, ahol 5– 0 eurót fizetnek a gyerekek tanév elején. Néhány iskolában ennél furcsább „sarcot” találtak ki, a tanulóktól szekrényhasználati díjat is kérnek, amely átlagban 7 euró. A Márai Gimnázium tanulói színházba is gyakran járnak, a színházbérlet 10 euróba kerül.

A szülői szövetség kasszája mellett van osztálykassza is, erre 5–20 eurót kérnek, de van ahol csak 2 euróval „vágják” meg a szülőket. Ebből kisebb kiadásokat fedeznek, szappant, WC-papírt, papírzsebkendőt vesznek az osztály számára. Rimaszombatban a középiskolák osztályalap helyett már első évfolyamtól a szalagavató költségeire spórolnak, az összeg nagyon változó, a szülők határozzák meg, általában 10–30 euró egy évre.

A szülői szövetségnek fizetett összegről és az osztálykasszáról a szülői szövetség, illetve a szülők döntenek. Az összeg nagyságát a legtöbb iskolában az első szülői értekezleten beszélik meg.

Állami nevelési támogatás

Az anyagi szükséghelyzetben lévő családok a szociális ügyi hivataltól kérhetnek hozzájárulást a gyerek étkezési költségeihez – ebédre 1 euró, egyéb ételre legtöbb 0,35 eurót hagyhatnak jóvá. Ezenkívül tanszerekre évente 33,20 eurót folyósíthatnak egy gyerek után, ha pedig kérnek igazolást arról, hogy a család szociális segélyt kap, az adott oktatási intézmény – például óvoda – elengedheti a tandíjat. Az egyéb kiadásokra a szociális hivatal nem ad támogatást, vagyis ha a gyerek nem jár semmilyen szakkörbe, akkor is legalább 50–60 euróba kerül a tanévkezdés. (sza, lpj, béva, szcs, ie, vkm, guzsu, leczo, ke)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?