Idén is Egyiptom lesz a sláger – derül ki rövid körkérdésünkből. A szlovákiai utazási irodáknál az iránt érdeklődtünk, hogy melyek a legnépszerűbb utak, és érdemes-e last minute utakra várni, vagy jobb, ha még most lefoglaljuk a kitippelt nyaralást.
Egyiptom és Ibiza a sláger
A Karatago Tours kínálatából idén is az egyiptomi utak iránt van a legnagyobb kereslet. Az utazók főleg a kedvező ár miatt és a kulturális, történelmi emlékek miatt keresik fel a fáraók országát. A második legnépszerűbb ország, Tunézia (bár ez iránt megcsappant a kereslet, mivel a napokban felröppent a hír, hogy terrorista támadások célpontja lehet az észak-afrikai ország).
A Hydrotour kínálatából a legnépszerűbbek az ibizai utak, ez az utazási iroda idei újdonsága – tudtuk meg Katarína Borovskától. Az iroda képviselője elmondta, hogy a népszerűségi listán Egyiptom a második helyezett, majd Mallorca és Görögország következik. Az iroda ügyfelei leginkább a négycsillagos szállodák szolgáltatásai iránt érdeklődnek. A Hydrotour csak 3–5 csillagos szállodákba kínál utakat. A tapasztalat szerint a hazai ügyfelek egyre inkább a színvonal alapján döntenek, már nem csak az ár a legfőbb szempont. Mint ahogy már az utazáson sem spórolnak, hiszen már alig akad, aki autóbusszal szeretne leutazni Spanyolországba. ĺgy az iroda szinte csak repülőgépes utakat szervez.
Mielőtt kiválasztanánk az utazást, valamint az utazási irodát, nem árt tájékozódni, hogy az adott utazási iroda az alapdíjon túl milyen illetékeket számol fel, ugyanis ezek között óriási eltérések mutatkoznak. Az egyiptomi utaknál már a reptéri illeték sem azonos, és a legnagyobb különbség az úgynevezett „baksis”, azaz borravaló díjában van. Ez általában 15–30 dollárig terjed, ezt a utazási irodák képviselői a helyi személyzetnek adják – állítják, ez a szokás. Ugyanakkor vannak utazási irodák, amelyek nem kérnek „baksist”. ĺgy az útra költött pénz akár 1000 koronával is kevesebb lehet. Fontos, hogy az adott országba kell-e vízum, és ha igen, az mennyibe kerül.
Mielőtt választunk, nem árt átgondolni, hogy mit is szeretnénk a nyaralás alatt tenni. Ha aktív nyaralásra vágyunk (pl. vízi sport, búvárkodás), és ezért kevesebb időt töltünk majd a szállodában, akkor nem éri meg all inclusive szolgáltatást vásárolni, hiszen ez általában csak a szálloda területén érvényes. Ilyen esetben célszerűbb a félpanzió. De ha csak pihenni szeretnénk, akkor bizony jobban megéri az „mindent benne” szolgáltatás, hiszen így már szinte egyetlen italért és ételért sem kell a helyszínen fizetni.
A fenn említett országokon túl idén is nagy sláger lehet Horvátország, és Spanyolország – tudtuk meg az utazási irodák képviselőitől. Továbbá a török Riviéra is keresett üdülési célpont.
A fapadosok megjelenésével az európai országok is egyre elérhetőbbek lettek, így növekszik az egyéni utazók száma. Ők egyénileg utaznak, főleg azokra a helyekre, ahová van közvetlen járat. Egy-egy ilyen repülőjegy akár 3000 koronától is megvásárolható, illetékekkel együtt. ĺgy elérhető közelségbe kerültek az európai nagyvárosok és fővárosok, könnyen eljuthat a turista Londonba, Párizsba, Oslóba, Berlinbe, Dublinba, Barcelonába vagy Athénba. Ezekkel a járatokkal akár egy hosszú hétvége is elérhető közelségbe került – és olcsóbb, mint ha utazási irodán keresztül vásárolnánk meg az utat.
Egybehangzóan állítják a szakemberek, hogy már nemcsak a nyári szezon számít fontos időszaknak, hiszen egyre többen érdeklődnek a téli, egzotikus utak iránt is. Ennek szezonja éppen a napokban jár le, májusban indulnak az utolsó turnusok Brazíliába, Venezuelába, Kubába és Thaiföldre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.