Egyelőre nem lesz tandíj az egyetemeken

Pozsony |

<p>Gyorsan visszavonulót fújt a főiskolák és egyetemek nappali tagozatainak fizetőssé tételével kapcsolatban az oktatásügyi minisztérium.</p>

A tárca sajtóosztálya szerint Eugen Jurzyca (SDKÚ) szavait a sajtó tévesen értelmezte. „Nem is fontolgatjuk ezt a lépést ebben a választási ciklusban“ - tudatta Miriam Žiaková szóvivő.
Közben viszont kiderült, hogy a kormánykoalícióban sem maradna támogatás nélkül egy ilyen kezdeményezés, az SaS-es Martin Poliačik szerint a minisztérium nekiláthatna a tandíjbevezetés forgatókönyveinek kidolgozásához. Poliačik szerint ha ezt nem lépik meg, a következő kormányra hárul a feladat, mert a tanulmányi és szociális ösztöndíjak rendszerét mindenképpen át kell dolgozni.
A javaslat ellenzői a KDH-s Martin Fronc volt oktatásügyi minisztertől a smeres Dušan Čaplovičig a szociális következményeket tartják a legproblémásabbnak. „Talán ha majd javul az oktatás színvonala is“ -nyilatkozta Čaplovič a Sme kérdésére. A diákok családjai a jelenlegi gazdasági helyzetben nincsenek erre felkészülve - érvel Szigeti László az MKP-ből.
A kérdés ennél sokkal bonyolultabb, véli Komzsík Attila, a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának dékánja. „Az elmúlt években a probléma egy-egy szeletét próbálták megoldani. El kell dönteni, mit várunk egy ilyen reformtól, mert ha csak az a cél, hogy további állami pénzt vonjanak ki az iskolaügyből, sok haszna nem lesz“ - állítja a dékán. Szerinte a fizetős főiskola nálunk még nem garancia a jobb érvényesülésre, mint például az Egyesült Államokban, ahol bár komoly befektetés egy rangos diploma megszerzése, de a hallgatónak viszonylag rövid időn belül busásan megtérül. Komzsík egy magyarországi felmérést említ, melyből kiderül, hogy a munkaadók nem is várnak különösebb szakmai specializációt a végzősöktől, mondván, ezt majd náluk megszerzik. Szerinte éppen ezért az államnak kellene kialakítani egy stratégiát, amely meghatározná, hogy az adott időszakban milyen szakemberekre van vagy nincs szüksége. „Az állam megrendelőként lépne fel, és olyan leendő szakemberek tanulmányait támogatná, amely területeken hiány van“ - magyarázta. Ám sokszor nem is az a fontos, hogy a diák a saját szakmájában helyezkedik-e el. „Lehet, hogy pusztán szüksége van néhány évre, hogy beérjen a személyisége, a munkaerőpiacon pedig majd alkalmazkodik, specializálódik, vagyis továbbtanul“ - mutatott rá Komzsík. Másrészt egyetért azzal, hogy egy jobb állás megszerzésénél manapság már alapfeltétel a felsőfokú végzettség. Az egyetemi tandíj bevezetésére a jelenlegi választási időszakban valószínűlegnemkerül sor, Iveta Radičová miniszterelnök és a Híd is a kormányprogramra hivatkozik, melyben nemszerepelnek ilyen tervek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?