Egy vadászgép vigyáz az ország légterére

Pozsony. A szlovák légtér védelmére egyetlen, hangsebességnél gyorsabb MIG 21-es vadászgép áll állandó készültségben, ami Jozef Pivarčí szerint békeidőben elegendő védelmet nyújt az esetleges légtérsértők ellen.

Pozsony. A szlovák légtér védelmére egyetlen, hangsebességnél gyorsabb MIG 21-es vadászgép áll állandó készültségben, ami Jozef Pivarčí szerint békeidőben elegendő védelmet nyújt az esetleges légtérsértők ellen. A védelmi államtitkár szerint riasztás esetén négy percen belül képes a levegőbe emelkedni a felfegyverzett gép. Ezen kívül készenlétben áll egy hangsebesség alatti, fegyverzet nélküli repülőgép is, mely főleg a bajba jutott gépeknek nyújt segítséget. A szlovák légtér teljesen nyitott a polgári gépek számára, ami azt jelenti, hogy annak a gépnek, mely rendelkezik nemzetközileg érvényes repülési tervvel, és ennek megfelelően közelít Szlovákia légteréhez, nem kell külön engedélyt kérnie a belépésre. A környező országok légterét hasonló katonai erő védi: Magyarországon egy, Csehországban és Ausztriában 2-2 vadászgép áll készenlétben – mondta Jozef Dunaj, a szlovák légierő főparancsnoka. „Ebben az évben nem történt légtérsértés” – tette hozzá a vezérőrnagy. Katonai gépek csak külön engedéllyel repülhetnek át Szlovákia felett, melyet a külügyminisztérium állít ki. Ugyanez vonatkozik a szlovák katonai gépekre is, ha más ország légterét akarják használni. Szükség esetén – ha katonai fenyegetés érné Szlovákiát – a „légierő drámai anyagi helyzete” ellenére növelni lehet a készültségben álló gépek számát – mondta Jozef Dunaj. A pilóták évi 80 gyakorlóórát töltenek a levegőben, ami ugyan a NATO-norma fele, de így is négyszer több, mint amennyi másfél évvel ezelőtt volt. A légterünkben lévő gépeket csak 2000 méter felett tudják mindenhová követni a radarállomások; Szlovákia hegyei miatt nagy költséggel járna ugyanis, ha az ennél alacsonyabban szálló gépek helyzetét is állandóan ismerni akarná a katonaság, mondta Jozef Pivarčí. A tiltott zónák – mint például az atomerőművek, katonai bázisok, sűrűn lakott területek – azonban tíz kilométeres körzetben radarellenőrzés alatt állnak. Jozef Dunaj szerint gondot okoz a légtér védelmében az is, hogy néhány potenciális célpontként meghatározott objektum nagyon közel fekszik határainkhoz (például a Jaslovské Bohunice-i atomerőmű). Ennek következtében még a vadászgépek sem képesek közbelépni, ha valaki a határainkon túlról indít támadást ellenük. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?