Giacinto Scelsi (1905–1988) életéről írni szentségtörés. Határozott célja volt ugyanis, hogy biográfiailag kiiktassa önmagát abból a folyamatból, melynek nem alakító tényezője, csak befogadó edénye, azaz médiuma.
Egy misztikátlan misztikus
A CD nyolc Scelsi-művet tartalmaz, ezekből kettő szoros kapcsolatot alkot, a ragyogó és meglepően tonális szerkesztésű Ave Maria és a katolikus liturgia misztikáját megidéző Alleluja 1970-ben keletkezett. Az Ohoi a teremtés zeneiségének, a teremtő elvek működéséből keletkező hangzásoknak a feltérképezése, az Ygghur című alkotás viszont már az ember létét tárgyalja. Ez utóbbi egy zenei biográfiarészlet: egy az emberélet három korszakát megjelenítő kompozíció része. A szanszkrit cím megtisztulást, katarzist jelent, a mű arról az útról ad számot, melyet Scelsi az én felfedezése és szétmorzsolása során bejárt, ezért is javaslom a CD hallgatását e részlettel kezdeni. A szintén szanszkrit című Anagamin a kör megzenésítése, mely úgy hat, mint Scelsi fényképpótló rajza: nem az a fontos, kihez hasonlít a kör, hanem hogy a mögötte levő lény képes-e részt venni az újjászületés és a megtisztító szenvedés ciklikusságában. A 11 ütősre komponált alkotás a nirvánába tartó lélek harmadik lépcsőfokán tapasztaltak megjelenítése. A címadó Natura renovatur e mű ragyogó továbbgondolása. A műveket a Müncheni Kamarazenekar tolmácsolásában, Christoph Poppen vezényletével és a tanítvány, Frances-Marie Uitti előadásában élvezhetjük. A keleti tanok zenei transzformálásában művészete talán csak John Cage vagy Sylvano Bussotti zenéjével mutat némi párhuzamot.
A zene Scelsinél mérhetetlen áradás, mely ha kell, akár egyetlen hangmagasság félelmetes sokrétűségében és a kiismerhetetlenből tart az érzékelhető irányába. Itt is fontos megjegyezni: számára nem a zene misztifikálása fontos, hanem az emberin átszűrődő zene vagy zaj analízise, a mértékegység megtalálása, mely révén feltérképezhető az ismeretlen világa.
Giacinto Scelsi: Natura renovatur. ECM Records, 2006
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.