Egy éven belül létrejöhet a kar

A nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem (UKF) Akadémiai Szenátusa jóváhagyta egy új kar, a Közép-európai Tanulmányok Kara létrehozásának tervezetét. Az elképzelés szerint ezen kar feladata lesz egyebek mellett a pedagógusok képzése a magyar tannyelvű iskolák számára. Az elfogadott tervezetről Daniel Kluvanecet, az egyetem rektorát kérdeztük.

A tervezet kompromisszum eredményeTASR felvételMit tartalmaz az elfogadott tervezet?

A szenátus jóváhagyta a kar nevét – lehetőségként felmerültek még a Jedlik Ányos Kar és a Vox Humana Kar elnevezések –, elfogadta a tanulható szakok listáját, javaslatot tesz a tanári gárda lehetséges öszszetételére. A szenátus egyben feladatul adta a rektornak egy jelentés készítését a kar megalapításának anyagi szükségleteiről és épületigényeiről. Ennek elkészülte feltétele a kar megalapításának.

Milyen tanszékekkel indul az új kar?

Habár a tervezet meglehetősen pontos, megfelelőbb a kar fejlesztési irányvonalairól beszélni. Az új karon összpontosul majd a nemzetiségi – magyar és német – hallgatók képzése, a tervezet tartalmazza az Európai Unió törvényi szabályozásával, működésével összefüggő tanulmányokat, tehát lenne egy nemzetközi része, melynek keretében külföldi fiatalok számára is biztosítanánk tanulási lehetőséget. A nemzetiségi hallgatók képzésébe szeretnénk bekapcsolni más kelet- és közép-európai országokban élő nemzetiségek képviselőit is. A kar tervezete számol az UNESCO programjához való csatlakozással. Ennek alapját képezi egy, az UNESCO támogatásával már jelenleg is működő intézet, mely a kelet- és közép-európai országok oktatási rendszereit vizsgálja.

Milyen szakokat oktatnak majd a karon?

Ez szorosan összefügg a leendő tanszékekkel; tanári és tanítói szakok nyílnak majd a magyar és német tanítási nyelvű iskolák számára, de oktatnak majd kulturológiát és a közép-európai régió néprajzát is. Tervezzük olyan szakemberek képzését is, akik az EU intézményeiben dolgozhatnak majd.

A magyar pedagógusnövendékek továbbra is csak bizonyos tantárgyakat tanulhatják anyanyelvükön?

Ez az egyes szakoktól függ; azokon, melyek a nemzetiségeket érintik, a tanítás egy része továbbra is anyanyelven folyik majd. Azokat a tantárgyakat, melyeknek oktatását teljes egészében tudjuk biztosítani magyarul, természetesen anyanyelvükön tanulhatják majd a diákok, de a mai helyzethez hasonlóan lesznek olyan tantárgyak is, melyeket szlovákul oktatnak. A jövőben számolunk angol nyelvű kurzusok indításával is az egyetem valamennyi hallgatója számára.

Ön szerint az új kar létrejötte javítja a magyar pedagógusképzés színvonalát?

Egészen biztosan emelkedik majd az oktatás színvonala, de előnyt jelent az eddigi rendszerrel szemben az is, hogy a jelenleg négy karon működő tagozatok helyett egy karon tanulhatnak a leendő pedagógusok.

Tehát valamennyi magyar hallgató az új karon tanul majd? A felsőbb évfolyamok hallgatói is átkerülnek az új karra?

Igen, és ezzel az oktatás színvonaláért teljes egészében a kar, annak vezetése lesz a felelős, megkapva az ehhez szükséges jogköröket. Lehetőség lesz a kar folyamatos fejlesztésére, a szakokat fokozatosan újakkal bővíthetik. A felsőbb évfolyamos hallgatók választhatnak: vagy az új karon folytatják tanulmányaikat, vagy maradnak a régin. Ez utóbbi esetben azonban szlovák nyelven kell befejezniük tanulmányaikat.

Megfelel az elfogadott tervezet az MKP javaslatának, melyről már korábban tárgyaltak a párt képviselőivel?

Az elfogadott tervezet kompromisszum eredménye. Elmondható azonban, hogy alapvető irányelveit tekintve megfelel annak a javaslatnak, melyet ismernek és korábban elfogadhatónak tartottak a magyar párt képviselői is.

A kormány tavaly megítélt 10 millió koronát egy olyan, új kar számára, melyen a későbbiekben a nemzetiségi pedagógusok képzése folyik majd. Igényt tartanak erre az összegre?

Ez a kar nem csak a pedagógusok képzését vállalja magára, a nemzetiségek szempontjából szintén fontos etnológia és kulturológia oktatása is itt folyik majd. A feltett kérdésről egyelőre még nem tárgyaltunk, viszont anyagi lehetőségeink új tanszék létrehozását sem teszik lehetővé; a szenátus ülésén sokan bírálták, hogy a tervezet nem tartalmazza a megalapítás anyagi feltételeit, épületigényét, azt, milyen forrásokból fedezzük majd a működési költségeket, miből fizetjük a béreket. Csak emlékeztetni szeretném, hogy a parlament egy másik egyetem új karának létrehozására 70 millió koronát hagyott jóvá az oktatási minisztérium költségvetési forrásai mellett. Ha figyelembe veszem, hogy új épületekre lesz szükségünk, fizetni kell a béreket, működési költségeket, akkor 10 millió koronánál sokkal többre lesz szükségünk. A kar létrehozásához természetesen hozzájárul az egyetem is saját forrásaiból, de ez korántsem lesz elég.

Mikor jöhet létre a kar, mikortól tudja fogadni a hallgatókat?

Bízom benne, hogy már a 2002/03-as tanévben megalakulhat, ez függ a már említett anyagi feltételek teljesülésétől, de szükség van az akkreditációs bizottság álláspontjára is. Ez feltehetően csúszást okoz majd, mivel a bizottság új tagjait még mindig nem nevezte ki a kormány. Mégis látok esélyt arra, hogy a 2003/04-es tanévben a kar már fogadhat hallgatókat.

Az egyetemi szenátus ülése után a karok képviselői kijelentették, a kari szenátusok is foglalkozni akarnak a tervezettel. A megalakuláshoz szükséges a már működő karok szenátusainak a jóváhagyása is?

Nem, az egyetem szenátusának jóváhagyása után csak a rektor által kiadott alapítónyilatkozatra van szükség, ezután elindulhatnak a tényleges megalakuláshoz szükséges folyamatok, a tanszékek alapítása, a dékán megválasztása stb. A karok szenátusainak jóváhagyására már nincs szükség, ezt ugyanis nem követeli meg a felsőoktatási törvény. Tárgyalhatnak ugyan az új kar létrehozásáról, elmondhatják véleményüket, de a beleegyezésükre nincs szükség.

Múlt héten találkozott Szigeti László államtitkárral. Mit kifogásolt az MKP alelnöke, a tervezet mely részeit tartja elfogadhatatlannak pártja szempontjából?

Az államtitkár elmondta, előnyben részesítette volna a Jedlik Ányos Kar, esetleg a Vox Humana Kar nevet. Megjegyezte továbbá, hogy az új karon a tantárgyak több mint felét a kisebbség nyelvén kellene tanítani. Ez utóbbi feltétel teljesülése a magyarul megfelelő szinten előadni tudó tanárok számától függ majd.

Megalapozottnak találja az államtitkár és az MKP más képviselőinek kételyeit, melyek szerint az új kar nem lesz képes megfelelő számú pedagógust képezni a magyar tanítási nyelvű iskolák számára?

Meggyőződésem, hogy az új kar nemcsak elegendő számú pedagógus képzését biztosítja majd, de fokozatosan más szakemberek – kulturológusok, szociális munkások, néprajzkutatók – felkészítését is a magyarlakta területeken való tevékenységre. Én a problémát inkább az érdeklődő hallgatók számában látom.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?