Augusztus 28-án, pénteken délután fél hatkor az egyik dorogi diszkont áruház parkolójában gyülekeztek a tüntetők a dorogi és az esztergomi környezetvédő egyesületek felhívására. A rendőrautók vezette békés tüntetés az autóparkolóból indult és az Onyx Kft. égetőművének bejáratáig tartott.
Égető bűnök: elhallgatások és hazugságok Dorogon
Az égetőműhöz vezető utat lezárták, még az autóparkolóig sem engedték be a demonstrálókat. Itt mondták el beszédeiket a környezetvédő szervezetek vezetői.
Balogh Zoltán dorogi környezetvédő beszélt arról, hogy a tüntetés napján téves információ látott napvilágot a sajtóban, miszerint a környezetvédelmi hatóság felfüggesztette a dorogi égető tevékenységét. Ez nem igaz, csak a további hulladékok fogadását tiltotta meg ideiglenesen a hatóság. Ahogy a helyszínen is látta a tömeg, az égetőmű továbbra is üzemel, kéménye ontja a füstöt. Az is különös, hogy egyes médiumok a tüntetés napja helyett az augusztus 28-i, szombati napot jelölték meg – mondta a tüntetés egyik szervezője.
Ezután Kövecs Károly, a dorogi szervezet másik vezetője egy történetet mesélt el Erzsi néniről és a férjéről, akik a szennyezés reggelén kellemetlen szagot éreztek, és azon kezdtek el vitatkozni, hogyan került be a macska a lakásba. Persze a ház előtt még erősebb volt a szag, úgyhogy a négylábú gyanúsítottat felmentették. Ekkor kezdődött – mondta a szónok, majd kérdéseket tett fel. Mind a mai napig nem tudják ugyanis, pontosan mikor kezdődött a szennyezés, így azt sem lehet meghatározni, mennyi szenynyező anyag került a vízbe. Az is fontos kérdés, miért hazudott az Onyx a szennyezésről? A Környezetvédelmi Felügyelőséget gittegyletnek titulálta, akik alkalmatlanok a feladatuk ellátására. Magunknak kell kézbe venni az ügyeinket – fogalmazott Kövecs úr, majd nagy tetszés közben bejelentette, hogy helyi népszavazást kezdeményeznek a közeljövőben Dorogon.
Ezt követően Dávid Anna, a Dorogi Környezetvédelmi Egyesület elnöke lépett a mikrofonhoz, aki Tisztelt Szurkolók! – megszólítással köszöntötte a tömeget, de hamar kiderült, elég sok ellendrukkere is van az egykori polgármesternek. Az Onyx eddigi bűneit sorolta fel az elnöknő: a cég 1996-ban újabb szemétlerakót kívánt létrehozni ezen a területen, amit akkor sikerült megakadályozniuk a dorogi környezetvédőknek; 1997-ben illegálisan a dorogi vasútállomáson tárolták a veszélyes hulladékot; 2003-ban lilára festették az ég alját, amikor 80 tonna jódot égettek itt el. Fel kell függeszteni a működését, és részletes környezetvédelmi felülvizsgálatnak kell alávetni őket, a működésük pedig csak állandó civil kontroll mellet üzemeljen. A jelenlegi vezetőket váltsák le! – követelte a szónok. A MIÉP-es tüntetők bekiabálásokkal zavarták meg a beszédet, az egykori polgármesternek felróva, hogy ő engedélyezte ennek a gyárnak az idetelepítését. Az elnökasszony hangoskodás helyett cselekvésre buzdította a bekiabálókat, Balogh Zoltán pedig úgy reagált a történtekre, hogy meg lehet nézni az Onyx honlapján, hogy a cég működését már azelőtt megkezdte, mielőtt Dávid Anna polgármester lett volna Dorogon.
Szendi Gábor, az esztergomi Környezetkultúra Egyesület vezetője két levelet is felolvasott, amit Persányi Miklós miniszternek, illetve a francia tulajdonosnak küldtek el. Ezekben a levelekben és ezután szóban is elismételték a legfontosabb követeléseiket. Végül a francia tulajdonosnak szánt levelet a tüntetők képviselői átadták az égetőmű alkalmazottjának.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.