Mivel lányom révén, aki külföldön él és dolgozik, érdekelt vagyok abban, hogy kell-e fizetnem az új törvény szerint az egészségbiztosítást számára, vagy sem, elkezdtem érdeklődni. Eddig ugyanis minden hónapban befizettem a 420 koronát, hogy ha hazajön, mehessen nyugodtan a megszokott orvosaihoz ellenőrzésre, kezelésre.
Egészségtelen biztosítás
Tehát, először is olyan információt kaptam a sajtóból, hogy ha eddig fizettem a 420 koronát, akkor ezentúl az állam fizeti a lányom helyett. Na ezen nagyon elcsodálkoztam, és tovább nyomoztattam-nyomoztam kollégáim segítségével. Kaptunk egy olyan információt, hogy amelyik országban él és dolgozik, ott kell fizetnie az egészségbiztosítást, és ha hazalátogat, akkor az E111-es nyomtatvánnyal, amelyet az illető országból hoz magával, megkapja itthon a kezeléseket. Nekem viszont már voltak olyan információim, hogy ez a nyomtatvány csak sürgősségi betegellátásra jogosít fel bárkit egy másik országban. Megint tanácstalan voltam.
Végül, amikor már reménytelennek látszott a helyzet, elmentem a saját egészségbiztosítónkba, és tanácsot kértem. Hát itt lepődtem csak meg igazán. Az ifjú hölgy ugyanis felvilágosított, hogy mivel a lányom külföldön él és dolgozik (lényegtelen, hogy szlovák állampolgár is), nem fizetheti Szlovákiában az egészségbiztosítást, s azonnal elvette a biztosítási kártyáját is. Néztem rá, nem értettem, miről beszél.
Ezek után közölte velem, hogy miután beléptünk az Európai Unióba (2004. május 1.), azóta én nem fizethettem volna a lányom után az egészségbiztosítást, mivel az EU-n belül mindenkinek ott kell fizetnie, ahol dolgozik és adózik. Hiába mondtam, hogy én önkéntes alapon szeretném tovább fizetni, ő közölte, ilyen lehetőség nincs, törvényellenes volna.
Nem értettem, s a mai napig sem értem, hogy vajon miért nem fizethetem saját zsebből, önkéntes alapon ezt a fajta biztosítást. Ezek után még elmondta, hogy ha a lányom május elseje után már munkaviszonyban volt külföldön, és ott fizette az egészségbiztosítást, én törvényellenesen fizettem utána itthon. Kéri hát a lányom külföldi munkaszerződésének másolatát, mely szerint itthon ki tudja iktatni a biztosítóból. És ha tavaly májustól már volt érvényes munkaszerződése külföldön, akkor én hiába fizettem itthon a egészségbiztosítást, mert visszamenőleg meg kell térítenem a biztosítónak a költséget, ha azóta volt Szlovákiában orvosnál. Én pedig visszaigényelhetem a májustól befizetett összeget. – Miért kell megfizetni a kezelést, ha be volt fizetve a egészségbiztosítás – kérdeztem, s a hölgy azt mondta, mert másképpen törvényellenes volna. Emellett az is nagyon érdekes, hogy ha én nem megyek be az egészségbiztosítómba érdeklődni, akkor az állam fizette volna helyette tovább, ám, ha rájöttek volna, hogy ő külföldön dolgozik, és ott fizeti az egészségbiztosítást (márpedig előbb vagy utóbb rájöttek volna), akkor visszamenőleg mindent visszafizettettek volna velünk.
Végül megegyeztünk az ifjú hölggyel, hogy lányommal elküldetem munkaszerződés másolatát, és elintézem hamar, mert a végén még büntetést fizettetnek velem.
A munkában kolléganőm azzal fogadott, hogy megkapta az EU-irodából a választ. Az információ részben egyezett az enyémmel, csak azzal az apró különbséggel, hogy amíg nekem a egészségbiztosítóban azt mondták, május elsejétől nem fizethetek két országban biztosítást, az EU-irodából olyan válasz jött, hogy csak 2005. január elsejétől érvényes ez a törvény.
Kolléganőm újra rákérdezett ugyanott, erre elküldtek egy anyagot, ahol már szerepel az a kitétel, hogy 2004. május 1-jétől nem fizethetünk két helyre az EU-n belül egészségbiztosítást. Sőt, akik külföldre (ez csak EU-tagországra vonatkozik) mennek – természetesen hivatalosan – dolgozni, ki kell jelentkezniük az itthoni egészségbiztosítójukból, és amikor visszajöttek, újra visszajelentkezni, mindezt nyolc napon belül. A mindehhez szükséges papírokat az egészségbiztosítóban kell beszerezni. (fszg)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.