E-egészségügy: még vannak hibák

Pozsony. A gyógyszertárak már viszonylag jól tudják használni az ezdraviet, az elektronikus egészségügyi rendszert, de az orvosoknak csak fele írja bele a beteg leleteit.

Pozsony. A gyógyszertárak már viszonylag jól tudják használni az ezdraviet, az elektronikus egészségügyi rendszert, de az orvosoknak csak fele írja bele a beteg leleteit. A kórházak is csak részlegesen használják a januárban elindított rendszert.

A januárban elindult ezdravie 6 alrendszere közül 3 működőképes, és használják is az érintettek. A rendszert üzemeltető Egészségügyi Információk Nemzeti központja (NCZI) 2018 végére ígéri, hogy minden alrendszer működik majd. Jelenleg működik az elektronikus recept, a kivizsgálások elektronikus feltöltése valamint a beteg elektronikus kórlapja, de még hiányzik az elab, a laboratóriumi kivizsgálások eredményeinek nyilvántartása, a gyógyszerezés nyilvántartása és a beteg számára készített kivonat.

Jó, de még hiányos

A használatra jogosult mintegy 25 ezer orvosnak és gyógyszerésznek mintegy fele, 12 200 felhasználó él a rendszer adta lehetőségekkel, vagyis ennyien írják a rendszerbe a betegek leleteit, töltik fel a kivizsgálások eredményeit. „Meg kell dicsérnem az orvosokat, mivel annak ellenére, hogy milyen problémák voltak a rendszer bekötésével, a legtöbben éppen a járóbeteg-kezelő orvosok használják a rendszert – mondta lapunknak Marián Šóth, a Magánorvosok Szövetségének (ASL) elnöke. – Ez egy jó projekt, csak be kell fejezni a kiépítését.” A januári indításnál még komoly problémák voltak, sok orvos nem kapta meg a belépéshez szükséges elektronikus kártyát és a hozzá tartozó olvasót, és maga a bekötés is IT-szakember segítségét igényelte.

A nővér szerepe

Az orvosok egyik problémája, hogy még mindig nem található meg a rendszerben minden lelet. „Sajnos nem minden beteg esetében találjuk meg például a kórházi zárójelentést, a sürgősségen kiállított jelentéseket, ez kellene ahhoz, hogy a rendszer az eredeti elképzeléseknek megfelelően működjön” – magyarázta Šóth.

A rendszer továbbra is időigényes, naponta akár egy órát is elvehet az orvostól. Az ASL szerint ezen segíthetne, ha például az egészségügyi nővérek is kapnának felhatalmazást a rendszer részleges kezelésére. „A betegeknek is számítaniuk kell arra, hogy a rendszer kezelése időigényes, főleg az első időszakban, és a nővérek sem dolgozhatnak vele – véli Šóth. – Mi már kezdettől azt szerettük volna elérni, hogy a nővéreink is dolgozhassanak a rendszerrel, előkészíthessék az orvos számára a szükséges anyagokat.”

Kell a cetli?

A rendszer egyik jól működő eleme az elektronikus recept. Sok orvos ugyan még mindig kinyomtatja a vényt, de a gyógyszertárak 92 százaléka már ki tudja adni az orvosságot akkor is, ha a beteg csak az elektronikus személyi igazolványt vagy a születési számát adja meg. „Az orvosokon múlik, hogy mikor hagyják abba a receptek nyomtatását, mi készen állunk az e-receptre” – állítja Ondrej Sukeľ, a Szlovák Gyógyszerészkamara (SLeK) elnöke. Szerinte azonban még a betegeknek is hozzá kell szokniuk, hogy nem kapják kézbe a vényt. „Az emberek megszokták, hogy az orvosnál kapnak egy cetlit, amivel el kell menni a gyógyszertárba, ezt egyik napról a másikra nem lehet megváltoztatni, sokak számára a recept figyelmeztetés is, hogy ne felejtse el kiváltani a gyógyszerét” – véli Sukel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?