<p>Duray Miklós közírót és politikust választották meg a Szövetség a Közös Célokért (SZAKC) civil társulás új elnökévé. A szövetség kedden Dunaszerdahelyen ünnepi közgyűlésen emlékezett meg megalakulásának 10. évfordulójáról - tájékoztatta az MTI tudósítóját Pogány Erzsébet, a SZAKC igazgatója.</p>
Duray a tízéves Szövetség a Közös Célokért új elnöke
"A Szövetség a Közös Célokért tíz évvel ezelőtt, 2001 novemberében alakult, ugyanannak a nemzetpolitikai illetve nemzetstratégiai gondolkodásnak a keretében, aminek eredményeként létrejött 1999-ben a Magyar Állandó Értekezlet és 2001-ben megszületett a státustörvény, azaz a Magyarországgal szomszédos országokban élő magyarokról szóló törvény. A szervezet megalakításának elsődleges oka a státustörvényből eredő feladatok végzése volt, de a törvény megfogalmazása során szóba került egy olyan járulékos cél is, ami összhangban állt az akkori nemzetstratégiai gondolkodásunkkal" - jelentette ki az ünnepi ülésen Duray, akik egy évtizede a SZAKC létrehozásának egyik kezdeményezője volt.
"Ennek a hozzárendelendő célnak a következménye egy olyan hálózat kialakítása lett volna, ami közigazgatási jellegű szolgáltatást nyújtana a jogsegélyszolgálattól a közérdekű információkon át, a vállalkozók számára nyújtandó adatokon keresztül egy nemzeti kataszter kialakításáig, beleértve a Magyar Igazolványok és a kapcsolódó jogosítványok rendszerét valamint az oktatási-nevelési támogatást" - tette hozzá a politikus.
"Ahhoz, hogy az ilyen feladatokat végző szervezetet ne lehessen politikailag kisajátítani vagy visszaélni vele, csak oly módon lehet megalkotni, hogy működésében érdekeltekké váljanak az országos hálózattal bíró, működő szervezetek. Tehát ne egy, kívülről vagy társadalmilag nem ellenőrizhető szervezet ellenőrzése alá kerüljön az ezt kezelő intézmény. A MÁÉRT 2001. évi őszi ülésén került bejelentésre, hogy Szlovákiában a státustörvénnyel kapcsolatos feladatok végzését egy olyan szervezetre kívánjuk bízni, amit öt, országos hálózattal rendelkező szlovákiai magyar szervezet hozna létre" - idézte fel Duray a tíz évvel ezelőtti eseményeket.
A keddi jubileumi közgyűlésen a SZAKC négy új szervezettel bővült, ezek a következők: Zoboralja Közhasznú Társulás (Nyitra), LIMES - ANAVUM Regionális Honismereti Társulás (Párkány), Egy jobb Komáromért Polgári Kezdeményezés (Révkomárom) és Rákóczi Baráti Kör (Királyhelmec).
A SZAKC jubileumát Répás Zsuzsanna, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Nemzetpolitikai Államtitkárságának vezetője levélben köszöntötte, míg Szabó József tanácsos a pozsonyi Magyar Nagykövetség üdvözletét tolmácsolta. Lélfay Koppány, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatója felszólalásában az alap 2012-es terveit is ismertette.
"A társulás küldetése, hogy tagszervezetei számára közös fórumot teremtsen, az irodáknak otthont adó magyar házakban és a közösségi találkozási helyeken a közösségszervező munkába bekapcsolódjon. A társulás nyitott további tagszervezetek felvételére, amelyek tevékenységükkel hasonló célokat követnek" - mondta az MTI tudósítójának Pogány Erzsébet. Leszögezte: a SZAKC legfőbb feladata a jövő évben továbbra is a tájékoztató irodahálózat működtetése, EU-s források felhasználásával hálózatépítés, régiófejlesztés a szlovák-magyar határ menti együttműködés segítése, a nemzeti identitást erősítő programok folytatása, valamint a Felvidék Ma hírportál működtetése.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.