<p>A gyermekvédelmi szervek rendszerszerűen és sokszor súlyosan megsértik a gyermekek alapvető jogait – állítja Jana Dubovcová ombudsman, aki emiatt rendkívüli jelentést terjeszt a parlament elé.</p>
Dubovcová: sokszor az intézmény az első, a gyerek csak utána jön
Az emberjogi biztos hivatala két konkrét, a galántai Čistý deň reszocializációs központ, és Viera Tomanová (Smer) gyermekjogi ombudsman lányának PETO névre keresztelt gyermekotthona körül kirobbant botrány miatt kezdett vizsgálódni. A több hónapos felmérés eredménye alapján Jana Dubovcová azt állítja, hogy a hazai gyermekvédelmi szervek rendszeresen megsértik a gyermekek alapvető jogait. A törvénysértések rendszerszerűek ezért számos kis- és fiatalkorút érint.
A fiatalkorúak reszocializációs intézete kapcsán Dubovcová rámutat, hogy a neveltek gyakran diagnosztika és elvonókúra nélkül kerülnek be a központokba, állapotukat sokszor csak ott mérik fel, ráadásul elhelyezésükkor a bíróság nem hallgatja meg őket. Az intézetek érdekütközésben vannak a fiatalkorúak elhelyezésénél, nekik ugyanis éppen az az érdekük, hogy a lehető leghosszabb ideig (18–24 hónapig) intézeti kezelést kapjanak. A fiatalok egyéves gondozásáért ugyanis évente közel 13 ezer eurót fizet az állam. Az ombudsman szerint a neveltek elhelyezésekor a gyermekvédelmi szervek nem az ő érdeküket tartják szem előtt, az ambuláns kezelés lehetőségét például szinte soha nem alkalmazzák. Dubovcová azt is felrója, hogy a munkaügyi minisztériumnak 2014-től voltak információi arról, hogy sérülhettek a fiatalkorúak jogai a galántai Čistý deň központban, ennek ellenére csak 2016-ban indított vizsgálatot. Az intézet ellenőrzése csak a dokumentációra korlátozódik, az ellenőrző szervek tendenciózus módon bagatellizálják a panaszokat, azt pedig egyáltalán nem vizsgálják, hogy a központból távozók be tudnak-e illeszkedni a társadalomba, illetve nem esnek-e vissza.
Dubovcová súlyos megállapításokat fogalmaz meg az egy évnél fiatalabb gyermekek elhelyezése kapcsán is, mely Viera Tomanová gyermekjogi biztos lányának gyermekotthona, a PETO kapcsán merült fel. Az ombudsman a független ellenőrzések hiányát kifogásolja. Jelenleg nem szabályozzák, hogy az egyes ellenőrző szerveknek meddig terjed a hatásköre, a központi szociális ügyi hivatal saját magát ellenőrzi, miközben a munkaügyi minisztérium semmilyen ellenőrzést nem végez a gyermekotthonokban. A bíróságok a gyermekek elhelyezése után nem ellenőrzik, hogy a kiskorúnak valóban az-e a legjobb, ha gyermekotthonban nevelkedik. Dubovcová szerint elfogadhatatlan, hogy a gyermekotthonok vezetői hivatásos szülők is lehetnek és saját maguknak kivételeket adhatnak. Ez történt a PETO-ban is, ahol négy, egy évnél fiatalabb csecsemő gondozását egyetlen hivatásos szülőre bízták. Az ombudsman állítja, a pici gyermekek elhelyezésekor az intézmények és nem a gyermekek érdekeit tartják szem előtt. Jana Dubovcová szerint sürgősen módosítani kellene a gyermekvédelemről szóló törvényt.
Lapzártánkig a munkaügyi minisztérium nem reagált az emberjogi biztos jelentésére. Így nem világos, hogy Ján Richter (Smer) szociális ügyi miniszter megfogadja-e az ombudsman javaslatát. Az viszont tény, hogy a Smer nem veszi figyelembe Jana Dubovcová ajánlásait.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.