Dubovcová: akadályokkal teli hivatalok

Pozsony |

<p>Az iskolák, rendőrkapitányságok, de még a kórházak többsége sem tartja fontosnak az akadálymentes bejáratok kialakítását &ndash; derül ki Jana Dubovcová ombudsman jelentéséből.</p>

Lépcsőn nemcsak a mozgássérülteknek, hanem az idősebbeknek is nehéz vagy lehetetlen bejutni sok épületbe.

Az emberjogi biztos hivatala tavaly a fővárosban 24 iskolát – a pozsonyi tanintézmények tíz%-át –, minden kerületben a járási rendőrkapitányságok 30 százalékát, valamint országszerte 18 egészségügyi intézmény összesen 80 épületét ellenőrizte. „Az ellenőrzés során kiderült, hogy az alap- és középiskolákban a legrosszabb a helyzet, csupán egyetlen, a Mokrohájska utcai Összevont Iskolában van akadálymentes bejárat a mozgássérültek számára” – mondta Dubovcová. Hasonló a helyzet több kórházban, járási rendőrkapitányságon, ahol sok helyen nincs akadálymentes bejárat, vagy a kerekes székeseket szolgáló lift rosszul van felszerelve, használata kockázatos. Az országban körülbelül 130 munkaügyi hivatal sincs akadálymentesítve. A legnagyobb hiányosságokat a történelmi, védett épületekben észlelték.

Azt, hogy akadálymentes bejáratok csak elvétve találhatók az országban, egyik olvasónk nap mint nap a saját bőrén tapasztalja. Járókerettel tud csak közlekedni három, négy lépcső megtétele már komoly gondot okoz neki. „A körzeti orvosom az egészségügyi központ első emeletén rendel. Lift nincs, az emeletre vagy harminc lépcső vezet. Nemrég szereltek fel lépcsőliftet, de azt sem használhatom, mert azt állítják, arra csak kerekes székben ülő embert engedhetnek fel, mert a liften csak ülni lehet, lefékezett kerekekkel” – ecsetelte abszurd élményeit olvasónk.

Az ombudsman szerint az összes észlelt hiányosság – a toaletteken rosszul felszerelt kapaszkodók, a magas küszöbök, a hiányzó akadálymentes bejáratok – csorbítja a mozgássérültek jogait. „Mintha ezeket a személyeket ki akarnánk rekeszteni a társadalomból, mintha azt üzennénk nekik, hogy számukra nincs itt hely” – mondta Dubovcová. A vizsgálat során észlelt hiányosságok mellett ugyanolyan komoly problémának tartja azt, hogy az érintett intézmények nem akarják vállalni a felelősséget ezért a helyzetért. Miután az emberjogi biztos hivatala figyelmeztette őket, az intézmények és hivatalok többsége azt válaszolta, hogy pénzhiány miatt nem tudnak javítani épületeik akadálymentességén. Az akadálymentesített bejáratokat az ENSZ mozgássérültek védelméről szóló egyezménye tartalmazza, amelynek betartására Szlovákia is elkötelezte magát. Szankciók a hiányosságokra viszont nem léteznek, sőt Szlovákiában az sincs meghatározva, pontosan kinek kellene ellenőrizni ennek az egyezménynek a betartását. „Elkerülhetetlen egy olyan hivatal vagy osztály létrehozása, amelynek kompetenciája lenne a mozgássérültek jogainak betartása. Az iskolák és a kórházak számára kötelezővé kellene tenni az akadálymentes bejáratokat” – olvasható az ombudsman jelentésében. (dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?