Drága mulatság lesz száguldozni

Bár az elmúlt évben meg-nőtt a közúti balesetek száma, a közutakon mégis kevesebb ember vesztette életét és kevesebb volt a súlyos sérült is. Szlovákiában évente hatvanezer körül mozog a közúti balesetek száma.

A legtöbb baleset a gyorshajtás számlájára írhatóPavol Majer felvételeA helyzet javítására az elmúlt hetekben két törvénytervezetet dolgoztak ki: az autósiskolákról szóló törvényt már elfogadták, a közlekedési törvényt még nem. Mindkét tervezet a közvélemény és a szakemberek heves vitáját váltotta ki.

Vladimír Palko belügyminiszter sokallja a balesetek számát. Véleménye szerint a kialakult helyzeten már csak a büntetések és a helyszíni bírságok tételének emelése segíthet. Az általa előterjesztett törvénymódosítás viszont nem nyerte el koalíciós partnereinek tetszését, Palko így jobbnak látta visszavonni, majd átdolgozva ismét a kormány elé terjeszteni. „Nem zárkózom el a konstruktív kritikától, ezért egy enyhébb változatot terjesztek a miniszterek elé” – jelentette ki. A miniszter a kormány tegnapi ülésén második nekifutásra a módosítás enyhébb változatával próbálkozott. Most az egyszer sikerrel járt: a kormány elfogadta Palko módosító javaslatát. Előzetes információk szerint a belügyi tárca műhelyéből származó tervezetnek mégsem lesz elegendő támogatottsága a parlamentben.

A módosított elképzelés szerint a rendőr már nem vonná be a jogosítványt, ha valaki áthajt a piroson, vagy nem áll meg a stop-táblánál. „A gyorshajtással kapcsolatos szigorításból viszont nem engedek. A országban történt közúti balesetek egyharmadát a nagy sebesség okozza. Ha valaki kilencvennel száguld községben vagy százhetvennel városon kívül, attól egyszerűen el kell venni a jogosítványt. Ezt nem tartom túlzásnak” – jelentette ki Palko. Nem áll szándékában tovább enyhíteni a tervezeten, mert ellenkező esetben lényegét veszítené. A készülő törvény legnagyobb ellenzőivel, az Új Polgári Szövetség (ANO) képviselőivel nem tárgyalt. „Kifogásaikról csak a sajtóból értesültem, velem személyesen nem beszéltek” – tette hozzá a belügyminiszter.

Az ANO képviselői szerint nem kell rendőrállamot faragni az országból. „A közutakon közel sem olyan tragikus a helyzet, mint ahogy a belügyminiszter vélekedik. A polgárok túlzott büntetésével nem oldanak meg semmit. Inkább gyermekeink nevelésére kellene jobban összpontosítani” – nyilatkozta a napokban lapunknak Jirko Malchárek, az ANO alelnöke. Kijelentette: „Palko tervezetét nem fogjuk támogatni.”

Egyesek azt állítják: a sok útjelző táblával van a gond. Véleményük szerint annyi táblát helyeztek már el az utakon, hogy az ember egyszerűen nem veszi figyelembe. Köztudott, hogy Németország autópályáin nincs sebességkorlátozás – ennek ellenére fele- annyi közúti baleset történik, mint nálunk. Ausztriában a községekben előírt sebességkorlátozást körforgalom bevezetésével vagy úgynevezett szigetek kiépítésével oldották meg, így a gépkocsivezetők kénytelenek lassítani. Szlovákia nem egy községében kiteszik a sebességet harminc kilométerre korlátozó táblát, a külföldieken kívül azonban alig tartja tiszteletben valaki.

Az autósiskolák is felelősek?

Nem egy autósiskola-tulajdonos nyíltan bevallja: az utakon uralkodó helyzetért nagyrészt éppen az autósiskolák a felelősek. Elmondásuk szerint sok iskolában nincs szakképzett oktató, megfelelő felszerelés, tankönyv, helyiség vagy megfelelő gépkocsi. A autósiskolák működését szabályozó, napokban elfogadott törvénytervezet már nem kötelezi a vállalkozókat tantermek, szimulátorok megvásárlására – enyhébb feltételeket teremtett a vállalkozóknak. A szakembereket ennek ellenére megosztotta: egyesek elfogadják a törvény enyhébb változatát, mások még ezt is túlzásnak tartják.

Többen állítják: a tanfolyamok árának emelésével kapcsolatos felháborodásnak nincs valós alapja: még a legszigorúbb törvénytervezet után sem emelkedtek volna radikálisan az árak.

A vállalkozó kedvű autósiskola-tulajdonosok különféle kedvezményekkel próbálják csábítani az embereket. Egy fővárosi vállalkozó például Bálint-napi akciót hirdetett, amelynek értelmében szerelmes pároknak 13 ezer koronáért kínált tanfolyamot – 6500 korona egy személyre. Összehasonlításképpen: a törvény szerint az iskolának 7100 koronába kerül egy diák.

Deák Ferenc, a vágsellyei Deák Autósiskola igazgatója elégedett. „Meggyőződésem: az eredeti tervezet teljesen tönkretette volna a kisebb iskolákat. Egyszerűen nem tudták volna megvásárolni a helyiségeket, szimulátorokat vagy tesztpályákat” – mondta Deák. Mikuláš Fitala, a magán-autósiskolák szövetségének elnöke mégis úgy gondolja: az enyhítések ellenére, sok vállalkozás romba dől. Véleménye szerint a törvény rossz, s kéri az államfőt: ne írja alá a módosított változatot. (dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?