<p>Az Alkotmánybíróság állásfoglalása alapján a kormánynak nem kötelessége megjelentetni a tárgyalásairól készített hangfelvételeket.</p>
Dostál nem kapja meg a kormányülésen készült hangfelvételt
A testülethez az ügyben Ondrej Dostál, az OKS alelnöke fordult, aki követelte Robert Fico akkori kormányától a hangfelvételek kiadását.
Az Alkotmánybíróság megerősítette a Legfelsőbb Bíróság határozatát, miszerint a nem nyilvános kormányülés azt jelenti, hogy a nyilvánosság nem lehet jelen a kabinet tanácskozásán, tehát nem juthat hozzá a tárgyaláson készített hangfelvételhez sem.
Dostál az Alkotmánybíróság döntését tévedésnek tartja, mivel érvelése egyáltalában nem meggyőző. Azt várta volna, hogy alaposabb és jobb minőségű lesz.
Peter Wilfing jogász, a jogi képviselet biztosító Via Iuris Társulás tagja szerint a döntéssel kimerült annak lehetősége, hogy szlovák szervhez forduljanak jogorvoslatért. A döntés ellen elméletileg az európai fórumokon lehetne fellebbezni, de a bizonytalan és sokáig húzódó folyamat helyett a szakemberek szerint egyszerűen csak meg lehetne változtatni, tisztázni kellene a vonatkozó törvényt.
Dostál a 2006-os államtitkári leváltások után szorgalmazta a hangfelvételek nyilvánosságra hozatalát. Szerinte ugyanis az akkor megalakuló Fico-kormány állítólag a kormányfő személyes javaslatára hívta vissza a tárcák államtitkárait, márpedig erre csak az illetékes miniszterek jogosultak.
A kormányhivatal elutasította az erről készített felvétel nyilvánosságra hozatalát, és jelenlevők sem egyeztek ebbe bele. Dostál így előbb a Legfelsőbb Bírósághoz, majd az elutasító határozat után az Alkotmánybírósághoz fordult. Azt kifogásolta, hogy a bíróságok nem indokolták kielégítően beadványainak elutasítását.
Az ülések hangfelvételeit Iveta Radičová kormánya sem teszi közzé. Rado Baťo kormányszóvivő szerint a megfelelő hatáskörök hiánya miatt. "A tárgyalások nyilvános fellépések sorozatává válnának, alternatív módokat kellene keresnünk az érdemi döntéshozatalra" - indokolta a hivatalos álláspontot a kormányfő szóvivője. A jelenlegi állapotnak szerinte azonban nem kell véglegesnek lennie és a jövőben megváltozhat. (SITA, wbn)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.