<p>A lakosság többsége szerint 2016 ugyanolyan volt, mint 2015, és csak 16 százalék tartja rosszabbnak a tavalyi évet az előzőnél. A legjobbnak az egyes gazdasági mutatókat tartják, csökkent a jelzáloghitelek kamata és a munkanélküliség, ugyanakkor a negatív infláció ellenére sokak szerint nőtt az élelmiszerek ára.</p>
Derűlátók az ellenzéki szavazók

A Focus közvélemény-kutató ügynökség tavaly decemberben végzett felmérése alapján a lakosság 59%-a szerint 2016 ugyanolyan év volt, mint 2015, vagyis nem is javult, és nem is romlott a helyzetük. Közel negyede – 24% – úgy véli, jobban él, mint egy éve, 16 százalék viszont inkább 2015-ben maradt volna. A magyaroknak valamivel nagyobb hányada, 65%-a véli úgy, hogy a helyzete tavaly nem változott a korábbi évhez képest, viszont mindössze 17% él jobban, mint egy éve, 19% viszont rosszabbnak látja helyzetét.
Meglepő módon az ellenzéki választók egy része optimistább a helyzetével kapcsolatban, mint a kormánypárti választók. Az SaS választóinak 39, az OĽaNO választóinak pedig 34%-a véli úgy, hogy tavaly jobban élt, mint egy évvel korábban, ezzel szemben a Smer és az SNS választóinak csak 23%-a, a Híd választóinak pedig 17 százaléka tartja jobbnak 2016-ot 2015-nél.
Habár az átlag nagyon halvány pozitív elmozdulást mutat, sok mutatót a hivatalos méréseknél feketébben látnak az emberek. Ilyen például az infláció, a megkérdezettek 48%-a szerint az alapvető élelmiszerek, mint például a tej, a kenyér és a hús ára emelkedett. A lakosság azonban érzékelte a béremelkedést is, ugyancsak 48% érezte úgy, hogy az átlag többet kap a számlájára, mint egy évvel korábban, mindössze 8% érezte azt, hogy csökkentek a bérek.
„Az emberekkel a megszokás mondatja, hogy az árak általában emelkednek az előző évhez képest” – mondta a Sme napilapnak Martin Slosiarik, a Focus munkatársa. Az áremelkedés érzékelése a korral is változik. Míg a 18–24 évesek körében 41 százalék érzékelt drágulást, addig a 65 évnél idősebbek 50%-a. „Az árak emelkedésének érzete a legerősebb a nyugdíjasoknál és a képzetlen kétkezi dolgozóknál. A legalacsonyabb bevétellel rendelkező háztartásokban élők 60%-a érzett tavaly áremelkedést” – magyarázta Slosiarik. A legnagyobb drágulást az OĽaNO és a Sme rodina választói érezték (58 és 57%), de az átlagnál jobban érezték az áremelkedést az SNS választói is (52%). Pedig az SNS-es vezetésű mezőgazdasági minisztérium 2016 októberi adatai szerint a tej, a vaj és a csirkehús ára az előző évhez képest néhány centtel csökkent.
Meglepő módon az emberek többsége a nyugdíjkorhatár emelkedését is érezte, pedig az csak idén januártól változott. A megkérdezettek 74%-a vélte úgy, hogy tavaly idősebb korban mentek nyugdíjba az emberek, mint egy évvel korábban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.