„Mi tulajdonképpen december végétől január végéig ünnepeljük a karácsonyt – mondja Mery Sarkisian. – Itt, Szlovákiában a Gergely-naptár szerint ünneplik a karácsonyt, tehát szenteste december 24-ére esik, Örményországban viszont a Julián-naptár szerint, ott a karácsony január 6-án kezdődik.
December végétől január végéig ünnepelnek az örmények
Mery nyolc éve él Szlovákiában, itt végezte el az egyetemet, angolt tanít magántanulóknak és nyelviskolában. Másik beszélgetőtársam, Karine Sarkisian szintén pedagógus, egy pozsonyi művészeti alapiskolában tanítja zongorázni a gyerekeket. Habár nevük azonos, mégsem rokonok. „Ez olyan gyakori név nálunk, mint itt a Kovács” – mondják. Az örmények hívő keresztények, ezen a hosszú szocialista, szovjet-orosz évtizedek sem tudtak változtatni. „Hazánk az első keresztény állam a világon, tavaly ünnepeltük a kereszténység felvételének 1700. évfordulóját. Krisztus után 301-ben vette fel a keresztséget Örményország királya. Az örmény apostoli egyház már korábban is létezett, jelenleg is ez a legjelentősebb egyház nálunk” – büszkélkedik Karine. Az országnak alig 10 százaléka katolikus, a lakosság többi része a nemzeti egyház tagja, amely máig független maradt a római pápától. A történelmi tradícióknak megfelelőek az örmény egyház rítusai is: „A templomaink komorabbak, mint a szlovákiai katolikus templomok, a rítusok is szigorúbbak – állítja Karine. – A karácsony sokkal inkább a lélek ünnepe, mélyebben éljük át, mint a szlovákiai lakosok többsége.” Az ajándékozást is elválasztották a karácsonytól, bár ez részben az ország szocialista múltjának köszönhető. „Az ajándékot a télapó – Ded Moroz – hozza a Gergely-naptár szerinti újévkor. Ekkorra díszítjük fel a karácsonyfát is, mely egészen a Julián-naptár szerinti újévig áll, ami január 15-én van.” Elsősorban a gyerekek és a frissen házasodott asszonyok kapnak ajándékot – ez utóbbiakat a férj szülei ajándékozzák meg – a két örmény lány szerint – nagyon gazdagon. „Nálunk általában sokkal nagyobb értékű ajándékot szokás adni, mint Szlovákiában. Gyakori, hogy műszaki cikkeket vagy ruhafélét kapnak ajándékba az ifjú asszonyok, de az igazi ajándék az ékszer – magyarázza Mery. – Az új év tiszteletére a gyerekeket tetőtől-talpig új ruhába öltöztetik. Ez az ünnep a rokonlátogatásoknak van fenntartva, szemben a karácsonnyal, melyet minden család egyedül, otthon ünnepel. Az sokkal bensőségesebb, családiasabb hangulatban zajlik.” Örményországban azonban a család is mást jelent, mint a mi vidékünkön. Ők az unokatestvéreket, a nagybácsikat-nagynéniket is a családhoz tartozónak vallják, nem beszélve a nagy- és dédszülőkről. Sokkal szorosabb a kapcsolat a generációk között, mint Szlovákiában. Ez köszönhető annak is, hogy általában több generáció él együtt, de ha a fiatalok a családalapítás után külön lakásba költöznek is, a kapcsolatuk a szüleikkel akkor is szoros marad. „Hát még ha megszületik az első unoka; az anyuka szinte a gyermek minden lépéséről tájékoztatja a nagyszülőket, akkor is, ha nem laknak egy helyen” – meséli Karine.
A karácsonyi ételek is mások, mint nálunk. Habár az örmény katolikusok tartják magukat a nálunk elfogadott halételhez, a legtöbben továbbra is a hagyományos örmény ételt eszik karácsonykor. Ez mazsolával ízesített rizsből áll, melyhez omlettet készítenek és enyhén megpirított örmény kenyérrel tálalják. A vacsora elmaradhatatlan tartozéka a vörösbor. A misék szinte reggeltől estig zajlanak; a templomok közül a modernebbek is a 12-13. században épültek, de nem ritka a negyedik századból származó épület sem.
Mindketten állítják, hogy a legnagyobb különbség a két ország között az emberi kapcsolatokban keresendő. „Nálunk a nagyvárosokban is elképzelhetetlen, hogy a szomszédok ne ismerjék egymást, az esküvők és a temetések ott is az utcán zajlanak, temperamentumunk leginkább a déli országok lakóinak, az olaszoknak, a spanyoloknak vagy a görögöknek a vérmérsékletéhez hasonlítható” – teszik hozzá. Örményország lakóinak száma mintegy 3,5 millió fő, de legalább ennyien élnek a határokon kívül, a szomszédos országokban és szétszóródva az egész világban. Az első nagy emigrációs hullám 1915-ben kezdődött, az oszmán birodalom által végrehajtott népirtás után. Szlovákiában ezer főre tehető az örmény kisebbségiek száma, ők általában már a szocialista korszakban vagy nem sokkal utána érkeztek hozzánk. Mery és Karine még nem döntött: maradnak Szlovákiában vagy tovább mennek. Egyelőre csak az biztos, hogy Örményországba egy ideig még nem költöznek haza.
Huonggal egy pozsonyi kávéházban találkoztam. Vietnamból érkezett Szlovákiába közvetlenül az 1989-es forradalom előtt. A Csehszlovákia és Vietnam közötti egyezménynek köszönhetően kapott ösztöndíjat, újságírói szakot végzett, jelenleg a doktorátusi munkáját írja. Férje szlovák, Huong szerint azonban már szinte „vietnamibb” nála is. A kultúrák közti különbség talán ennek köszönhetően sosem okozott gondot a családjukban. „Vietnamban a buddhizmus a legelterjedtebb, habár a szocialista rendszer miatt nálunk is visszaszorult a vallás. Az emberek többsége ma ateistának vallja magát” – mondja Huong. A Szlovákiában élő vietnamiak sem nem keresztények, sem nem buddhisták. Habár a legfontosabb ünnepük a lunáris naptár alapján ünnepelt újév, azok, akiknek már itt születtek a gyermekeik, a karácsonyt is ünnepelik. „Fontosabb azonban számunkra az ünnep külső megjelenési formája, az ajándékozás, a karácsonyfa-állítás, mint a vallási élmény. A karácsony egyszerűen alkalom a pihenésre, a családi együttlétre” – véli. A vietnamiak többsége azonban pénzt keresni jött Szlovákiába, a legtöbben kereskedelemből élnek, ezért számukra a karácsonynak pénzügyi dimenziója is van. „Általában közvetlenül karácsony előtt megy a legjobban az üzlet, amíg lehetőség van, amíg a piacok nyitva tartanak, addig minden vietnami dolgozik – állítja Huong. – Keményen dolgoznak, a megkeresett pénz nagy részét hazaküldik a családjuknak.” Habár Vietnam gazdasági eredményei az utóbbi időben jónak mondhatók, az emberek többsége továbbra is szegénységben él. „A legnehezebben a munkához való európai hozzáállást szoktam meg. Vietnamban szinte ismeretlen a szabadság, az emberek megállás nélkül dolgoznak, a nagyon rossz éghajlati körülmények miatt mégis nagy a szegénység. A kezdeti időszakban karácsonykor, de más ünnepnapokon is lelkiismeret-furdalásom volt, hogy nem csinálok semmit.”
Karácsonyi étkezési szokásaik hasonlóak az európaiakéhoz, de nem vallási indokból. „Egyszerűen szeretjük a halételt, és ez az az időszak, amikor a pontynak a legfinomabb a húsa.” A hal fontos szerepet játszik a holdújévi szokásokban is. „Minden vietnami család lakásában van családi szentély, oltár, aminek hasonló szerepe van a kultúránkban, mint a feszületnek a katolikus családokban. Az oltár előtt imádkozunk elhunyt szeretteinkhez, tartjuk velük a kapcsolatot, imádkozunk az Istenhez. Illatos füstölőket gyújtunk, és az oltár elmaradhatatlan része egy virágokkal teli tálka. Holdújévkor élő halat teszünk az oltár elé, melyet azután szabadon engedünk. Ezzel próbáljuk kiengesztelni a szellemeket, kérjük, hogy bocsássák meg az előző évben elkövetett bűneinket és azt, hogy legyenek elnézőek az új évben” – meséli Huong. 1995-ben volt otthon utoljára. „Szüleim már tudomásul vették, hogy itt mentem férjhez, valószínű, hogy sosem költözök haza.” Legjobban neki is a családi összetartás hiányzik Szlovákiában. „Nálunk elképzelhetetlen, hogy a gyermekek ne gondoskodjanak idős szüleikről, a szülőkkel való törődés nem csak afféle szófordulat, a gyerekek valóban lelki és anyagi támaszaik idősödő szüleiknek. A családon belüli fegyelem is jóval szigorúbb, mint Szlovákiában: elképzelhetetlen például, hogy a fiatalabb testvér tiszteletlenül viselkedjen idősebb testvérével” – állítja. Egy vietnami szokást mindenképpen meg akar őrizni itt, Szlovákiában is: ez a mindennapi, közös családi vacsora, amikor valamennyien együtt vannak, és megbeszélhetik a napi történéseket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.