<p>December elejéig várja a Híd és a kisebbségi miniszterelnök-helyettes a társadalmi szervezetek és a lakosság hozzászólásait a kisebbségi nyelvhasználati törvény tervezetéhez.</p>
December elejéig tart a nyilvános vita
A társadalmi vitát tegnap, közös sajtótájékoztatón nyitotta meg Bugár Béla, a Híd elnöke és Rudolf Chmel (Híd) kisebbségügyi miniszterelnök-helyettes. „Ez a törvény nagyon fontos pontja a Híd programjának, és egyben fontos pontja a kormányprogramnak is – indokolta a közös sajtótájékoztatót Bugár Béla. – A tervezet összhangban van mind a szlovák alkotmánnyal, mind Szlovákia nemzetközi szerződéseivel, és igyekeztünk beilleszteni a Kisebbségi vagy Regionális Nyelvek Európai Chartájának rendelkezéseit is, valamint a Velencei Bizottság, az Európa Tanács és az EBESZ ajánlásait.” Rudolf Chmel miniszterelnök-helyettes szerint a tervezet egyik célja, hogy változás álljon be a szlovák társadalom felfogásában, hangsúlyozva a társadalom multietnikus jellegét. A kisebbségi nyelvhasználati törvénnyel meg akarják szüntetni a szlovák nyelv, mint államnyelv egyoldalú védelmét, illetve egyensúlyt akarnak teremteni az államnyelv és a kisebbségi nyelvek védelme tekintetében. A kisebbségi nyelvhasználati törvény ezért – az államnyelvtörvényhez hasonlóan – szankciókat is tartalmaz: a kisebbség ügyi miniszterelnök-helyettes hivatalának hatáskörébe tartozik majd a törvénysértések elbírálása.
Chmel ennek ellenére ellenzi a szankciók bevezetését, szerinte a nyelvhasználatot nem lehet pénzbírsággal kikényszeríteni. A kisebbségi nyelvhasználati törvény be nem tartása miatt az állami és az önkormányzati hivatalokra, valamint a vállalatokra és az egyéni vállalkozókra szabhatnak ki bírságot 2011. július elsejétől, amikor az elképzelések szerint a jogszabály életbe lép. „Egy meg nem nevezett hipermarket egy 80 százalékban kisebbségi településen csak államnyelvű feliratokat helyez el, ez legalább egy figyelmeztetést megér” – magyarázta a szankciókat Chmel.
A vita alapján módosított tervezet decemberben kerül a Koalíciós Tanács elé, a kormány elé januárban kerülhet, februárban pedig megkezdődhet a parlamenti vita. A jogszabály tervezete megtalálható mind a Híd, mind a miniszterelnök-helyettes honlapján.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.