<p>Csökkent a gyógyszerhiány a gyógyszertörvény januárban életbe lépett módosításának köszönhetően, de még mindig vannak olyan készítmények, amelyekhez nem lehet mindenhol hozzájutni. A tárca áprilistól ígéri, hogy 48 órán belül mindenkinek meg kellene kapnia a felírt gyógyszerét.</p>
Csökkenő gyógyszerhiány
Tavaly sok készítmény szinte teljesen eltűnt a patikákból, mivel a hazai gyógyszerkategorizációnak köszönhetően olyan alacsony az áruk, hogy jó üzlet volt itt felvásárolni, és más uniós, elsősorban nyugati államokba exportálni. A helyzeten nem segített az sem, hogy az Állami Gyógyszer-felügyeleti Hivatal (ŠÚKL) megtiltotta a kivitelüket. A januárban életbe lépett jogszabály nem a kivitelt tiltja, hanem a gyártót, vagyis a gyógyszert itthon regisztráló céget kötelezi arra, hogy biztosítsa a készítmény elérhetőségét a hazai piacon. „A tavalyi év végén hiányzó készítmények 90 százaléka elérhetővé vált” – jelentette ki tegnap Tomáš Drucker (Smer-jelölt) egészségügyi miniszter. A gyógyszertárak jelentései alapján tavaly októberben például 2644 különböző típusú készítmény hiányzott, idén januárban ez a szám már csak 365 volt. Tavaly a legnagyobb hiány a Fraxiparine készítményből alakult ki, október 23-án 234 bejelentés érkezett gyógyszerészektől, hogy nem tudják beszerezni. A gyógyszer beszerzése most sem problémamentes, de január 23-ig „csak” 51 bejelentést kapott a minisztérium. Azt Drucker is elismeri, hogy még nincs minden megoldva. „Az a fontos, hogy a trend jó, a hiányzó gyógyszerek száma fokozatosan csökken” – jelentette ki a miniszter.
A tárcavezető szavait megerősítette Anton Sukeľ, a Szlovák Gyógyszerészkamara (SLeK) elnöke is. „A törvénynek vannak eredményei, de azt is hozzá kell tenni, hogy semmi sem történik egyik napról a másikra” – jelentette ki Sukeľ.
Az elnök szavait erősítette meg lapunknak több gyógyszerész is. „A helyzet ugyan kicsit javult, de még mindig többféle gyógyszer hiányzik vagy kevés van belőle” – mondta az Új Szónak Eke Erzsébet dunaszerdahelyi gyógyszerész. Szerinte továbbra is vannak olyan neurológiai gyógyszerek, vérhígítók és cukorbetegek számára készült készítmények, amelyeket nem vagy csak nehezen tudnak beszerezni. Kicsit javult a helyzet Tóth Ernesztína párkányi gyógyszerész szerint is.
Drucker szerint a helyzet folyamatosan javulni fog. „Amint olyan helyzetbe kerülünk, hogy egy gyógyszer hiányzik, azonnal ki fogjuk vizsgálni” – mondta a miniszter. Létrehoztak egy számítógépes rendszert is, amely napi szinten ellenőrzi a gyógyszerek elérhetőségét. A [email protected] e-mail címen jelenthetik be a gyógyszerészek azokat a készítményeket, amelyeket nem tudnak beszerezni. A gyógyszer biztosításáért a gyártó a felelős, akár 100 ezer eurós bírságot is kaphat, ha nem tudja szállítani az általa regisztrált készítményt. Áprilistól kötelezően 48 órán belül meg kell majd kapnia a páciensnek a receptre felírt gyógyszerét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.