Csökkenhet a gyógyszerek ára

Pozsony |

<p>A betegek gyorsabban juthatnak olcsóbb gyógyszerekhez, az Európai Parlament múlt héten elfogadott irányelve szerint ugyanis lerövidülhet a generikus gyógyszerek árának meghatározása.</p>

 

A parlament által nagy többséggel elfogadott irányelv szerint a generikus gyógyszerek árának meghatározása a jövőben legfeljebb 60 napig tarthat. „Elfogadhatatlan, hogy a gyógyszerek árának meghatározása 700 napnál is tovább tartson” – jelentette ki Antonyia Parvanova (ALDE) bolgár képviselő, az irányelv előterjesztője. Az új gyógyszerek jóváhagyására továbbra is a jelenleg hatályos 180 napos határidő lenne érvényes. Az EP szerint ugyanis az idő pénz. Az Európai Bizottság adatai szerint a legalább két éve a piacon lévő generikus készítmények, amelyek hatóanyaga megegyezik az új fejlesztésű orvosságok hatóanyagával, 40%-kal olcsóbbak az eredeti készítményeknél. A felmérés azt is kimutatta, hogy a gyógyszergyártók mindent megtesznek azért, hogy a generikumok később kerüljenek a piacra, minél hosszabb legyen az az időszak, amelynek során kizárólag az ő készítményeik forgalmazhatóak. A generikumok gyorsabb bevezetése komoly megtakarítást jelenthet mind a betegnek, mind az egyes országok egészségügyi rendszereinek. A gyógyszerek engedélyezése azonban továbbra is az egyes tagállamok hatáskörében marad. „Az árak és a beteg által fizetett árrész meghatározása során meg kell akadályozni az időpazarlást. Ez a hatáskör továbbra is a tagállamok kezében marad, jó lenne azonban a nemzeti szervek számára meghatározni bizonyos minimális határidőket, amelyek biztosítják a nagyobb átláthatóságot és a jogbiztonságot” – jelentette ki Monika Flašíková Beňová (Smer) szocialista képviselő. Az árak gyorsabb meghatározásával egyetért Miroslav Mikolášik (KDH) is. „Meg kell akadályozni az időhúzást a gyógyszerek árának meghatározása során, és fel kell gyorsítani a kereskedelmi akadályok eltávolítását. A tagországok többsége azonban kifogással élt, mivel az irányelv komoly pénzügyi és adminisztratív nehézségekkel jár” – véli a képviselő.Az irányelvet azonban minden országgal egyeztetni kell, ez az előterjesztő Antonyia Parvanova bolgár képviselő feladata lesz, neki kell tárgyalnia minden ország szakminiszterével. Emiatt a változtatás bevezetése akár évekig is elhúzódhat.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?