<p>A kettős állampolgárságú határon túli magyarok választójoga nem a szlovák kormányt, hanem Magyarország tényleges választópolgárait kellene hogy nyugtalanítsa - állítja Jirí Pribán, a cardiffi egyetem cseh származású alkotmányjogi és európai jogi szakértője.</p>
Cseh szakértő: a választójoggal a Fidesz többséget biztosítana magának
Pribán a Pravda című független szlovák lapban hétfőn közölt interjúban azt állítja, hogy az utóbbi időben emelkedik azon országok száma, amelyek lehetővé teszik a kettős vagy többes állampolgárságot. Szerinte ez nem más, mint a "globális fejlődési tendenciákra" való reagálás. Természetesnek tartja, hogy - tekintettel a múltra - Közép- és Kelet-Európában az ilyen jogi változások történelmi kérdéseket is felvetnek.
"Ennek példája a szlovákiai magyarok kettős állampolgársága. S ami a választójogukat illeti, inkább mint a szlovák kormánynak, a magyar állampolgároknak kellene nyugtalankodniuk" - állítja Pribán.
A "miért" kérdésre adott válaszban a szakértő kifejti: a határon túli magyarok viszonya Magyarországgal pusztán etnikai, de nem élnek ott. "Ez a republikánus, polgári elv felcserélése etnikai, törzsi elvvel" - húzta alá. Bár a választójogi kérdés visszhangot váltott ki külföldön, "a gyakorlatban elsősorban a magyarországi demokratikus folyamatokra lesz hatással".
Ami Budapest döntésének okát illeti, Pribán úgy véli: "Arról van szó, hogy a kormányzó Fidesz választói többséget biztosítson magának a jövőben". Szerinte a magyar jobboldal "jelenleg abszolút populista, és közelít a szélsőjobbhoz".
"Ha például Szlovákiában, Romániában vagy Szerbiában a magyarellenes retorika lesz az uralkodó, a kisebbségek olyan kormányt fognak választani, amely védelmet fog ígérni nekik. Kérdéses az is, hogy fognak-e egyáltalán választani" - fejtette ki a szakértő.
Pribán szerint a Robert Fico vezette szlovák kormány reakciója a magyar döntésekre hisztérikus volt, a mai szlovák kormány "tartózkodó viselkedése helyénvaló". Ugyanakkor azt állítja: tekintettel arra, hogy az Európai Unióban élünk, a kettős állampolgárságról szóló magyar törvény "elavult".
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.