Családot keresnek az állami gondozottaknak

Pozsony. Anyuka és apuka kerestetik – mondta ki hangosan az elhagyott gyermekek óhaját az „árvácska” Miriam. Barátnője, Martinka egy családot rajzolt hozzá: képzeletbeli szüleivel kézen fogva sétál. A rajz és a három szavas kívánság lett a Viszszatérés elnevezésű polgári szervezet idei kampányának a szimbóluma.

Pozsony. Anyuka és apuka kerestetik – mondta ki hangosan az elhagyott gyermekek óhaját az „árvácska” Miriam. Barátnője, Martinka egy családot rajzolt hozzá: képzeletbeli szüleivel kézen fogva sétál. A rajz és a három szavas kívánság lett a Viszszatérés elnevezésű polgári szervezet idei kampányának a szimbóluma. „A legtöbb családban gyakran kerül tej az asztalra, tehát tejesdobozon kampányolunk. Ahányszor felbontunk egy doboz tejet, és elolvassák Miriam kívánságát, annyiszor gondolkodunk el az elhagyott gyermekek sorsán, és bízom benne, ez sokakat cselekvésre is ösztönöz” – magyarázta a kampány célját Marek Roháček, a Visszatérés vezetője. Szlovákiában több mint hatezer gyerek él családon kívül. A szervezet célcsoportja főleg a gyermekek: ha az ő érdeklődésüket felkeltik elhagyott társaik iránt, szüleiknek válaszolniuk kell kérdéseikre, így a kíváncsi gyermektermészet a felnőtteket is gondolkodásra ösztönözheti.

Az iskolákban pályázatot hirdetnek: néhány oldalas fogalmazással vagy verssel lehet jelentkezni, a legjobbak pénzjutalmat kapnak. Az elhagyott gyerekekről szóló műveket legkésőbb december 19-éig, négy példányban, szlovák nyelven kell postázni. (Cím: Literárna súťaž, Návrat, Šancová 42, 811 05 Bratislava) „A közszolgálati tévé néhány napja már műsorra tűzte reklámfilmünket, és azóta naponta legalább öten telefonálnak, érdeklődnek az örökbefogadás lehetősége iránt. Ez nem azt jelenti, hogy egy csapásra naponta öt gyerekkel kevesebb van az otthonokban, mert a telefonáló később meggondolhatja magát, és a heti 25 jelentkezőből talán csak egy marad, ám így is megéri. Minden egyes gyermekotthonban töltött nap rányomja a bélyegét egy gyerek lelkivilágára” – tette hozzá Roháček. Helena Woleková polgárjogi aktivista szerint a bonyolult örökbefogadási eljárás is elriasztja az érdeklődőket. „A mai napig nem épült ki hatékony, hivatásos nevelőszülő-hálózat. Normális esetben a jobb szolgáltatás a drágább, a gyermekek esetében fordított a helyzet: a gyermekotthonok sokba kerülnek, egy gyermekre évente 200 ezret kell költeni, míg az örökbefogadás az államnak jobban megéri. Mégsem hajlandók pénzt áldozni e szolgáltatás minőségének a javítására” – nehezményezte Woleková. A civil szervezetek ezért szorgalmazzák, hogy a szociális ügyek kezelése minél hamarább kerüljön az önkormányzatokhoz, mert az jobb gazda, mint az állam, és ha másért nem, akkor pénzhiány miatt mindent el fognak követni, hogy a rossz anyagi helyzetben lévő gyermekotthonokból a gyerekek minél hamarább családi környezetbe kerüljenek. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?