Ha szemügyre vesszük az utóbbi évtized magyar regényirodalmát, tematikus szempontból a következő hangsúlyos kategóriákat találjuk az elbeszélések középpontjában: apafigura, zsidó szenvedéstörténet tragikuma, kommunista félmúlt történései, Magyarország a 20. században.
Családi fotóalbum
Az irodalomelméleti érdeklődés egyik favorizált témája az utóbbi években a medialitás és a történetiség kérdéskörei mellett a képi narráció, a kép és szöveg viszonya volt. Ezzel párhuzamosan számos szépirodalmi műalkotásban (újra) megjelent a képek elbeszélhetőségére vonatkozó képesség. Ennek önmagán is túlmutató példája a fenti tematikus blokkokkal átfedést mutató Árnyas főutca, Márton László regénye.
N. Tóth Anikó regénye, a Fényszilánkok a képiséget narrativizáló 20. századi magyar családregényként olvasható, melyben a magyar történelem elmúlt századának tragikus történései is helyet kapnak. Ezzel nem azt akarom állítani, hogy a regény trendkövető, hanem éppen azt, hogy látszólag a szerző sem tudja kivonni magát az irodalom alakulástörténeti hatása alól. Másrészt a kontextus hevenyészett felvázolása inkább alátámasztásul szolgálhat egy lehetséges befogadási attitűdnek, amely nagyobb érzékenységgel és odafigyeléssel közeledik majd a regény által kiépített nyelvi világhoz, hiszen az kellően (és szerencsésen) megalapozott olvasói elvárások közegébe érkezik. N. Tóth regénye nemcsak kellemes és üdítő színfolt ebben a közegben, hanem kimagasló szellemi és nyelvi teljesítmény.
Ha a fentieknél még hátrább araszolunk a magyar irodalomtörténetben (nem kell sokat), akkor egészen Mészöly Miklós elbeszéléseiig kell jutnunk, hogy párhuzamokra, hatásokra leljünk a Fényszilánkok poétikája kapcsán. Ezt részben már meg is tette Nagy Boglárka Leplek és gubancok című kritikájában (ÉS, 2005. június 3., 27. o.). A mészölyi próza alakulása a Volt egyszer egy Közép-Európa gyűjteményes kötettől egészen az 1995-ös Családáradásig látható nyomokat hagyott a regényszilánkokból építkező elbeszélésen.
A három — egymást sorozatosan követő — párhuzamos elbeszélői szólamot használó szerkezet egyben a Bús család nemzedékeinek sorát is lefedi. A szóáradat formájában — a család történetét és a vele összefonódó nemzeti történetet felvillantó — megnyilatkozó nagymama, fia, a fényképész András, aki fotóalbum összeállítása közben eleveníti meg és fel „emlékeit”, és a kisunoka, Anna mesevilágbeli történetei, ezek egymást kiegészítő átfedései alkotják az elbeszélés formáját, amelyből egy gazdag szövésű családi tabló bontakozik ki, amelynek látens középpontjában a nagyapa alakja kap meghatározó szerepet. A nagymama élőbeszédet imitáló megállíthatatlan anekdotázása, Andris poétikus kiszólásai és a kislány mesekölteményei túlburjánzásukkal ellenpontozzák a nagyapa hallgatását mind az elbeszéltek, mind a regény szintjén. A nagyapának titka van.
Ahogy a könyvnek is. Ami ellenállhatatlanná teszi számomra a kötetet, az a miliőábrázolás, amely személyes ismerősként fogad és repít vissza a 70-es, 80-as évek tájékára. A faluhoz és a nagyszülőkhöz köthető személyes emlékezet az elbeszélői hangok által megformálva nagyon is elevenen vonnak hatásuk alá. Ez a hatás (és nem nosztalgia) eredményezi, hogy Nagy Boglárkához hasonlóan a többszöri olvasást (az olvasás élményét) ajánlom az érdeklődők számára.
A megszólítottság személyességén túl további erénye a kötetnek a nemcsak illusztráció gyanánt szolgáló fényképek viszonya a szöveghez. A Tóth István által készített fekete-fehér fotók (köztük a zseniálisan montírozott borító) szorosabb-lazább kapcsolatban állnak az elbeszéltekkel. Az Andris által tervezett fotóalbum végül is megvalósult, igaz, regény formájában. Némely esetben érdekes feszültség jön létre a leírt kép és a képleírás között, rávilágítva nyelv és fényérzékelés korántsem analóg módon megfogalmazható viszonyára.
N. Tóth Anikó világa mesevilág, hasonlóan a szereplő kislány, Anna világához. Különös megvilágítást kapnak az élet mindennapjait ábrázoló fényképek, a pillanat lenyomatai, amelyek egykor az élet folyamának részei voltak, s most újra történetté állnak össze. A mese az újramondás története, ahol a megelevenedett nagyapa mesehőssé válhat.
A Fényszilánkoknak sikerült valami újat megcsillantania a hozott anyagból, nemcsak leporolta az irodalmi kelléktár egynémely darabját, de újra is rendezte azokat. N. Tóth Anikó írói feketekamrájában nagyon ígéretes mű született. Rácz I. Péter
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.