Csáky: át kell alakítani a SIS-t

Csáky Pál emberjogi, kisebbségi és integrációs miniszterelnök-helyettest felháborította a hír, hogy a Szlovák Információs Szolgálat a szlovákiai állampolgárok nemzetiségi és vallási hovatartozásáról gyűjt adatokat. Az MKP politikusa azonnal kérdőre vonta Ladislav Pittnert, a SIS igazgatóját, és kijelentette: a titkosszolgálatnál gyökeres változásokra van szükség.

Engem most mindenekelőtt az izgat, hogy a vitatott dokumentumban szerepel-e az a mondat, hogy Miloš Žiak és felesége zsidó, illetve hogy a SIS valaha is leírt-e ilyesmitSomogyi Tibor felvételeAz egyik szlovákiai napilap szerint a SIS olyan dokumentumot nyújtott át az államfőnek, melyben az is szerepel, hogy Miloš Žiak, aki állítólag tagja a miniszterelnök által emlegetett titokzatos csoportnak, szóval hogy Žiak és orosz származású felesége zsidó. Amikor erre a hírre reagált, azt mondta, rövid időn belül komoly fejlemények várhatók SIS-ügyben. Részletezné, mire gondolt?

Mivel rendkívül megdöbbentett az, amit olvastam, azonnal kérdőre vontam Ladislav Pittnert, a titkosszolgálat igazgatóját. Engem nem csak az érdekel, hogy a Szlovák Információs Szolgálat gyűjt-e adatokat arról, hogy ki milyen nemzetiségű vagy vallású, mert ilyen információkat a SIS-nek nem szabad gyűjtenie. Minden állampolgár önmagáról szabadon állíthatja, milyen nemzetiségű vagy vallású, és ez alapján senkit sem lehet előnyben vagy hátrányban részesíteni, illetve megítélni, munkáját értékelni. Ezt törvényeink garantálják. Engem most mindenekelőtt az izgat, hogy a vitatott dokumentumban szerepel-e az a mondat, hogy Miloš Žiak és felesége zsidó, illetve hogy a SIS valaha is leírt-e ilyesmit. Ha igen, akkor ez rendkívül komoly probléma, melynek súlyos következményei lesznek.

Ha nem szabad ilyen információkat gyűjtenie, és mégis megtette, az törvénysértésnek számít. A törvénysértőket pedig felelősségre szokás vonni.

ĺgy van, de óvatosan fogalmaznék, mert nem világos számomra, mi történik a szolgálatok háza táján. A valós tények összemosódnak a titkosszolgálati játékkal. Egy biztos: valami nagyon nincs rendben, folyamatosan komoly problémák merülnek fel, és ez a helyzet tarthatatlan. A koalíciónak prioritásként kell kezelnie ezt a kérdést, Pavol Hrušovský házelnökkel és más politikusokkal múlt héten már beszéltem erről. A kormánykoalíciónak lépnie kell.

Tehát felvetik a Koalíciós Tanács legközelebbi ülésén a SIS-ben uralkodó állapotok megvitatását?

Mindenképpen.

A SIS-igazgató közvetlen főnöke Mikuláš Dzurinda. A miniszterelnökkel már beszélt?

Még nem sikerült négyszemközt beszélnem vele erről, a kormányfőnek nem volt ideje. De feltételezem, hogy a Koalíciós Tanács holnap esti üléséig ez is meg fog történni, ha mégsem, akkor ott biztosan kérdőre vonom Dzurindát.

A kormányfő többször hangsúlyozta, hogy teljesen megbízik Ladislav Pittnerben. Az ön bizalmát élvezi?

Vegyes érzelmeim vannak a titkosszolgálat működésével kapcsolatban. Jelen pillanatban nem szívesen nyilatkoznék Pittner úr személyéről, mert attól tartok, mélyebb problémáról, nem csupán egyetlen emberről van szó. Valószínűleg bizonyos folyamatokat az elmúlt években a titkosszolgálat környékén elhanyagoltak, és a szolgálat egyes részei bizonyos fokú önálló munkát végeznek, mintegy önálló életet élnek. Vagyis kaotikus állapotok uralkodnak, ezért sem világos, mi történik a SIS-nél. Azért sem merek konkrétumokat elárulni, mert a titkosszolgálatnak a nevében is benne van a titkos szó, és a SIS jellegéből fakad, hogy nagyon nehéz ellenőrizni. El kell gondolkodni bizonyos törvénymódosításokon, és tényleg az asztalra kell tenni azt az MKP által szorgalmazott megoldást, mellyel garantálni lehetne, hogy a lehallgatásokkal ne lehessen visszaélni. Rendszerbeli változásokra van szükség a szolgálatok egész rendszerében.

Fejétől bűzlik a hal. A múlt héten kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy az MKP kezdeményezi-e Pittner leváltását. Most mit válaszol?

Sajnos ma sem adhatok egyenes választ. De határozott véleményem van a dologról, elég, ha viszszagondol arra, amit nem sokkal Pittner kinevezése után mondtam. Ennek ellenére ez nem az én hatáskörömbe tartozik, az MKP elnöksége valószínűleg foglalkozik a kérdéssel, a párt hivatalos álláspontja ott fogalmazódik meg. A magánvéleményemet pedig egyelőre megtartom magamnak.

Önnek már akkor kifogásai voltak Pittnerrel szemben, amikor elődje, Vladimír Mitro menesztése után felmerült a neve...

Igen, és némi vihart váltott ki az a mondatom, hogy Pittner remélhetőleg csak ideiglenes megoldás lesz a titkosszolgálat élén. Ezzel már akkor is aggályomnak adtam hangot, és a véleményem nem sokat változott. Úgy tűnik, nekem volt igazam.

Azt mondta, napirenden tartja a kérdést. Ez azt jelenti, hogy minden követ megmozgat, hogy az ideiglenes helyett végleges megoldást találjanak?

A jelenleginél jóval stabilabb, megbízhatóbb és mindenekelőtt törvénytisztelőbb megoldásra van szükség. És ez nemcsak a SIS-re, hanem az Nemzetbiztonsági Hivatalra és a többi szolgálatra is vonatkozik. Egyszerűen nem engedhetjük meg magunknak, hogy a szlovákiai politika továbbra is játékszer legyen ilyen ügyekben, és néhány havonta menetrendszerűen foglalkoznunk kelljen hasonló kérdésekkel. Méltatlan és veszélyes állapot, ezért elleneztem azt a javaslatot is, melyet Rudolf Zajac egészségügyi miniszter Ján Mojžiš NBÚ-igazgató leváltása után a kormány elé terjesztett, miszerint a négy koránypárt egy-egy minisztere végezzen közös ellenőrzést a titkosszolgálatnál. Csakis a törvényekkel összhangban lehet eljárni, és a kormánytagoknak semmiféle joguk nincs arra, hogy önszorgalomból, úttörők módjára ellenőrizzék a szolgálatokat! Erre megvannak a megfelelő testületek és törvényes módszerek. Ha pedig ez nem működik, akkor azon kell változtatni, nem ad hoc megoldásokat kreálni! Egészében véve leszögezhető: a kormányzás első évében kialakult koalíción belüli buta viták rengeteg energiát vesznek el mindenkitől, és nemcsak a kormánykoalíciót, hanem az egész politikai életet és az egész alkotmányos intézményrendszert is destabilizálják.

Konkrétan?

Amikor titkosszolgálati játékokba keveredik a miniszterelnök és más kormánytagok, amikor már-már az az érzésem támad, hogy hírszerzési háború folyik, az már életveszélyes dolog. Ebben a tarthatatlan helyzetben a politikusoknak határozottan kell fellépniük, és olyan megoldást kell találnunk, mely összhangban van az alkotmánnyal. Egyéb amatőr megoldások nem segíthetnek, csak rontják a helyzetet. A SIS-t kell alaposan átalakítani.

Integrációs miniszterelnök-helyettesként a külföld már éreztette-e önnel, hogy megrendült a bizalom Szlovákiában? Ott is veszélyesnek tartják az itteni helyzetet?

Nem mondanék igazat, ha azt állítanám: nem tapasztaltam, hogy a külföld nyugtalanul figyeli, ami Szlovákiában az utóbbi időben ezen a téren történik. A külföld igenis nyugtalankodik a szlovákiai állapotok miatt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?