Karácsonyig az utolsó kisebbségi szervezetek is megkapják a pénzüket a Nemzeti Kisebbségek Kultúrája támogatási programból. A tegnapi adatok szerint a 4,5 millió eurós támogatásból 4,3 milliót már kifizettek, 60 ezerről pedig várhatóan lemondanak a pályázók. Jövőre gyorsulhat a pályázatok feldolgozása.
Csaknem egy évig tartott a támogatások kifizetése
Nem a kisebbségi ügyi kormánybiztos elképzeléseinek megfelelően alakult az idei pályáztatás a Nemzeti Kisebbségek Kultúrája programban. Habár a pályázatok értékelése már áprilisban befejeződött, a támogatások kifizetése csak nyár elején kezdődött el. A kisebbségi kormánybiztos honlapján szereplő legfrissebb adatok szerint már 4,31 millió eurót kifizettek a 4,5 milliós támogatásból. Ebből a magyar kisebbség kultúrájának támogatására 2,226 millió euró jutott. „A hét végéig a jóváhagyott támogatásokat megkapják azok a pályázók is, akik valamilyen adminisztratív okok, például a Gazdasági Versenyhivatal igazolása híján eddig még nem kapták meg” – mondta lapunknak Bukovszky László (Híd) kisebbségi ügyi kormánybiztos.
Félsiker
A teljes összeget nem tudják kifizetni, a pályázók nem vesznek át mintegy 60 ezer eurónyi támogatást, vagy azért, mert nem valósul meg a projekt, vagy mert a pályázók visszavonták a kérvényüket. A legnagyobb csúszást a kifizetésekben a tavalyi pályázatok közbeszerzési eljárásainak ellenőrzése, illetve a Gazdasági Versenyhivatal igazolásának késése okozta. A programban a megítélt támogatás folyósításához ugyanis igazolást kellett kérni a Gazdasági Versenyhivataltól, hogy a szervezet nem lépte át az uniós csekély összegű támogatások (de minimális támogatás) összegét. „Fél sikernek tartom az idei pályázati támogatási programot, rendben indult, de sajnos menet közben módosult a kormányhivatal hozzáállása, a közbeszerzési törvény, a pénzügyi ellenőrzésre vonatkozó törvény és a Gazdasági Versenyhivatal kötelező igazolásainak beszerzése késleltette az ügyintézést, amit nagyon sajnálok” – magyarázta Bukovszky.
Jövőre már a KKA fizet
A kisebbségi kultúra állami támogatásait jövőre a Kisebbségi Kulturális Alap (KKA) folyósítja, az első pályázatot december végéig kell kiírnia a jelenleg alakuló intézménynek.
„A közbeszerzési eljárást várhatóan sikerül leegyszerűsíteni, és tárgyalunk a Gazdasági Versenyhivatallal is az adminisztráció gyorsítása érdekében. A tárgyalásaink biztatóak”
– mondta portálunknak Molnár Norbert, a KKA igazgatója. A pályázatok feldolgozását gyorsítja az is, hogy önálló intézményként nem kell más osztályok munkájára várniuk, ami a kormányhivatalban lassította a munkát. Jövőre a magyar kultúrára 4,07 millió euró támogatás jut.
A biztosi hivatal marad
A kormánybiztos hivatala megmarad. „Az idei pályázatok elszámolását még mi végezzük – tájékoztatott Bukovszky. – Módosult a kormánybiztos statútuma is, elsősorban az általános kisebbségi jogok betartását fogjuk felügyelni, elsősorban a kisebbségi nyelvhasználati törvény betartását.” Csökken a hivatal alkalmazottainak száma is, de mivel a pályáztatás már nem az ő feladatuk lesz, a kisebbségi jogokra jobban oda tudnak majd figyelni. „13-ról 9 főre csökken a hivatalban dolgozók létszáma, de ezt nem tartom visszalépésnek, mert korábban az alkalmazottak 70 százaléka a támogatások folyósításával foglalkozott” – magyarázta Bukovszky.
A kisebbségi jogok területén bővültek a hatásköreik is. „A kisebbségi nyelvhasználati ügyekben törvény-előkészítési és -beterjesztési jogkört is kaptunk – magyarázta a kormánybiztos. – Jövőre ki kell értékelnünk a kisebbségi akcióterv megvalósítását, ez tartalmazza a hatályos jogi környezet kiértékelését, ez előrevetítheti azt, hogy 2020-ra elkészülhet egy átfogó törvény a kisebbségek jogállásáról.” Legfontosabb feladatának a jelenlegi jogi keret minél teljesebb kihasználását tartja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.