Csaknem 460 millió hiányzik

A Szlovákiai Városok és Falvak Szövetsége (ZMOS) szerint a delimitációs folyamat lezáratlansága több településen is gondot okoz. A polgármesterek jelezték, az oktatási hatáskörök 2002-es átruházása után az államigazgatás mind a mai napig nem rendezte teljes mértékben az iskolaépületek tulajdonjogát.

Szinte bármelyik iskolában készülhetne ilyen fotóIllusztrációs felvételA rendezetlen vagyonjogi helyzetből adódóan az iskolafenntartó falusi, városi és megyei önkormányzatoknak idén mintegy 460 milliós, nem tervezett kiadásnövekedéssel kell számolniuk. Jozef Turčány, a ZMOS alelnöke úgy látja, mivel az iskolák vagyonának rendezése állami feladat, a delimitációs folyamattal kapcsolatos jogügyletek költségeit az államháztartásból kellene fedezni.

Turčány szerint a fenti összeg nem a vitás tulajdonjogú iskolaépületek értékére vonatkozik, hanem a szükséges épületrajzok kidolgozása, a bírósági illetékek, illetve az iskolai telkek megvásárolása révén keletkezett költségeket takarja.

Az oktatási minisztérium feltérképezte a helyzetet, részben a kerületi tanügyi hivatalok, részben az iskolafenntartó települések bevonásával, az elkészült jelentést pedig továbbította a kormánynak.

A jelentés szerint eltérő mértékű az államigazgatási szervek, vagyis az említett hivatalok és az önkormányzatok által 2005. január 31-éig kiszámolt, a rendezetlen tulajdonjogi viszonyokból fakadó összeg. Az iskolai vagyon rendezésére az előbbiek szerint mintegy 237 millióra volna szükség, ebből az épületek alaprajzainak elkészítésére durván 12, a telkek megvételére 212, a bírósági illetékek kifizetésére pedig hozzávetőleg 13,5 millió koronát kellene fordítani.

A települések számításai szerint a tulajdonjog rendezésére csaknem 460 millió hiányzik. Ezen belül alaprajzkészítésre 14,6, telekvásárlásra 430, a különféle illetékekre pedig mintegy 15 millióra volna szükség.

A két összeg közti különbség meglehetősen tetemes, körülbelül 223 millió.

Az oktatási tárca a ZMOS-szal karöltve a probléma felszámolására két javaslatot terjesztett elő. Mindkét módszerrel két lépcsőben elégítenék ki az igényeket. Az egyik javaslat szerint első lépésben idén a költségvetési tartalékból fedeznék a szükséges kiadások egy részét, jövőre pedig a büdzséből állnák a fennmaradó költségeket. A másik elképzelés alapján – szintén két lépésben – a 2006-os, illetve a 2007-es költségvetésben különítenék el a vagyon rendezéséhez elengedhetetlen összeget. (ervé)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?