Pozsony. Már csak három hónapjuk van azoknak, akik idén még nem voltak megelőző kezelésen fogorvosuknál. Ha év végéig ezt nem pótolják, akkor jövőre az egészségbiztosító nem fizet hozzá a kezeléshez, vagyis azt teljes egészében a páciensnek kell állnia.
Csak a legolcsóbb fogtömés díját téríti teljes egészében a biztosító
A fogászati kezelés ma sem ingyenes, az egészségbiztosító csak bizonyos beavatkozásokat térít teljes egészében, a legtöbb kezelésért a betegnek is fizetnie kell. Ugyanez vonatkozik a felhasznált anyagokra, például a biztosító csak a legolcsóbb, amalgám fogtömést téríti teljes egészében. Januártól azonban a kezelés és a felhasznált anyag árát teljes egészében a beteg fizeti abban az esetben, ha idén nem vett részt megelőző kezelésen. „Az érdeklődés mintegy 15-20 százalékkal magasabb az előző évekhez képest” – mondta lapunknak Ján Vančo, a Szlovák Fogorvosi Kamara (SKZL) szóvivője. Ez azonban régiónként eltérő, a fogorvosok maguk is igyekeznek figyelmeztetni pácienseiket a törvény által előírt kötelezettségükre. „Nagyon sokan egyáltalán nem tudnak arról, mi vár rájuk, ha idén nem jönnek ellenőrzésre” – mondta lapunknak egy Ipolyság környékén dolgozó fogorvos.
Az egészségügyi reform eredeti elképzelése a mainál sokkal szigorúbb szabályozással számolt: Rudolf Zajac egészségügyi miniszter javaslata szerint a 15 évnél idősebbek teljes mértékben maguk térítették volna a fogászati kezelés költségeit. Ezt az elképzelést ellenezték a fogászok és a páciensek is, a legborúlátóbb orvosok fogatlan nemzet vízióját festették le. Ez az elképzelés odáig finomodott, hogy aki előző évben részt vett ellenőrző kezelésen, akkor az egészségbiztosító a korábbi szabályozással azonos szinten továbbra is téríti a költségek egy részét.
Az egészségügyi miniszter szerint azonban a fogak épsége megőrizhető, elég csak rendszeresen fogat mosni. „A fogszuvasodás, mely a betegségek túlnyomó többségét teszi ki, megelőzhető, csak a foghigiénés előírások betartásán múlik, hogy elromlik-e valakinek a foga, vagy kitart egész életén keresztül” – jelentette ki Rudolf Zajac. Véleménye szerint pénzkidobás azok kezelését a közös pénzalapból fizetni, akik csak a fogorvos rendelőjében lévő plakáton láttak fogkefét. Állítását az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felmérésével is alátámasztotta a szaktárca vezetője, mely szerint az embereknek sokkal több rossz foguk van azokban az országokban, ahol teljesen ingyenes a fogászati kezelés, és javul a fogsor állapota azokban az országokban, ahol a kezelést részben vagy teljes egészében a beteg fizeti. A felmérést 12 éves korú gyerekeken végezték, a legrosszabb a helyzet Romániában, ahol a gyerekeknek átlagosan több mint hét foga hiányzik vagy már kezelésre szorult. Szlovákia az utolsó harmadban szerepel, a 12 éves gyerekeknek átlagosan 4,5 fogát kezelte már fogorvos. „A fogászati kezelésekre évente mintegy 3 milliárd koronát költenek az egészségbiztosítók, ennek ellenére Szlovákia azok között az országok között szerepel, ahol a lakosság fogai a legrosszabbak” – állítja Zajac.
A felmérés szerint a legjobb fogakkal Svájc, a Benelux országok és egyes skandináv államok lakosai rendelkeznek, ahol a kezeléseket teljes mértékben a beteg fizeti. Itt átlagosan kevesebb mint egy rossz foguk van a 12 éves gyerekeknek.
A fogászati kezeléseket a lakosság túlnyomó többsége a kevésbé fontos betegségek közé sorolja. A Focus közvélemény-kutató ügynökség tavalyi felmérése szerint a lakosságnak mindössze 1,4 százaléka tartja fontosnak, hogy ezeket is fedezze az általános biztosítás. A legtöbben, a megkérdezettek 74,2 százaléka a szív- és érrendszeri megbetegedések gyógyítását tartja a legfontosabbnak, a második helyen a rák kezelése szerepel 68,8 százalékkal, a harmadik pedig a cukorbetegség lett 26,2 százalékkal. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.