CoFoE: Lexmann: Szlovákia nem áll készen a mesterséges intelligencia jelenlétére

Európai Unió k

Szlovákiának keményebben kell dolgoznia azon, hogy felkészüljön a mesterséges intelligencia megjelenésére a munkaerőpiacon. Ezen a téren ez az egyik legelmaradottabb ország – fogalmazott Miriam Lexmann európai parlamenti képviselő a TASR TV egyik vitaműsorában.

A képviselő szerint ha az ország nem lép előre ebben a kérdésben, az nemcsak a vállalatok, hanem a munkaerőpiac más szereplőinek versenyképességét is befolyásolja. A képviselő asszony a digitalizációt tartja az egyik legfontosabb kérdésnek a jelenleg zajló, Európa jövőjéről szóló konferencia (CoFoE) gazdasági részében.

Lexmann rámutatott, hogy egyes régiókban nem könnyű a digitális infrastruktúra kiépítése, ha még az alapvető infrastruktúra sem teljes. „Például Eperjes (Prešov) megyében a települések több mint felében nincs csatornahálózat, és a több mint 600 település közül 200-ban még víz sincs" - jegyezte meg a képviselő.

Kiemelte továbbá, hogy össze kell hangolni a helyreállítási tervből, az európai alapokból származó pénzeket és a költségvetési forrásokat. Az országoknak nem lenne szabad úgy tekinteniük az uniós forrásokra, mint az egyetlen finanszírozási konstrukcióra - mondta. Lexmann hangsúlyozta, hogy fenn kell tartani a szubszidiaritás elvét, azaz nem szabad központosítani a problémamegoldást, és szerinte Szlovákia e tekintetben az ellenkező irányba halad.

Eugen Jurzyca európai parlamenti képviselő a gazdasági növekedésre helyezte a hangsúlyt. Ha az országok nem erre összpontosítanak, az szerinte számos területen - például a demográfia, az államháztartás fenntarthatósága vagy a szociális szféra terén - negatív eredményeket hozhat.

„Ezért továbbra is fontos említést tenni az üzleti környezet minőségéről és azokról az alapvető szabadságjogokról, amelyekre az unió épül" - mondta Jurzyca a szabad kereskedelemre, a határok egyszerű átjárhatóságára, és főleg a szolgáltatások szabad hozzáférhetőségére utalva. Úgy véli, liberalizálni kell az európai szolgáltatási piacot, ebben látja a lehetőségét annak, hogy az unió és az egyes tagállamok nagyobb bevételt érjenek el.

Jurzyca hangsúlyozta, hogy az államháztartás fenntarthatóságára kell összpontosítani. A világjárvány miatt növekedett az egyes tagállamok adóssága. Ezért - mondta – azzal fognak szembesülni az emberek, hogy magasabbak lesznek az adók, vagy alacsonyabbak a nyugdíjak, vagy a kettő együtt. Jurzyca szerint ezért a államoknak el kell gondolkodniuk azon, hogy a jobb időszakokban tartalékokat képezzenek.

A CoFoE 2022 tavaszáig várja az észrevételeket és az ötleteket, amelyek alapján konkrét javaslatok születhetnek az Európai Unió reformjára vonatkozóan. Az Európai Parlament, az Európai Tanács és az Európai Bizottság által támogatott konferencia hivatalos honlapján, a futureu.europa.eu oldalon bárki regisztrálhat és kifejtheti véleményét vagy észrevételeit az EU működésével kapcsolatban. A polgári platformok résztvevői mind a 27 tagállamból érkeznek, tükrözve az EU demográfiai és társadalmi sokszínűségét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?