Az Európai Uniónak (EU), de Szlovákiának is oda kellene figyelnie arra, hogy milyen problémák foglalkoztatják az embereket, és azokra helyi szinten kell megoldást találni, ahelyett, hogy az országok további hatásköröket hárítanának az unióra. Szlovákiának nagyobb hatáskört és több támogatást kellene adnia a helyi csoportoknak – a megyéknek, a járásoknak, a településeknek – mondta Miriam Lexmann európai parlamenti képviselő a TASR TV-ben az Európa jövőjéről szóló konferencia (CoFoE) által tárgyalt gazdasági kérdésekkel kapcsolatosan.
CoFoE – Lexmann: Fontos az EU-ban tiszteletben tartani a szubszidiaritás elvét
„Az EU bevezette a helyi akciócsoportok rendszerét, a csoportok tagjai az üzleti szektor, az önkormányzatok, a helyi hatóságok és civil szervezetek képviselői. Ők jelentkezhetnek projektekkel” – magyarázta Lexmann. Szlovákiában azonban e tekintetben ellentétes a tendencia. Ahelyett, hogy bővülne, egyre szűkül a helyi akciócsoportok mozgástere.
Bizonyos problémákat azonban nem lehet központilag megoldani – mondta a képviselő. „A problémákat a helyben élők ismerik a legjobban, és tudják, milyen segítségre lenne szükség” – mondta, és hozzátette, Szlovákia inspirációt meríthet külföldről. A szomszédos Csehországban például a helyi akciócsoportok az Európai Szociális Alaphoz (ESF) is hozzáférnek, ami lehetővé teszi számukra, hogy a helyi lakosok akut szociális problémáit helyi szinten kezeljék.
Lexmann példaként elmondta, hogy a Világbank adatai szerint Szlovákiában mintegy 450 ezer olyan ember van, akiket az fenyeget, hogy a következő évben elszegényednek. Mire az állam elkezd foglalkozni ennek következményeivel, például azzal, hogy az emberek munkanélkülivé válnak, nem tudják ellátni a családjukat, már késő lesz, és emiatt végül többe fog kerülni.
„Több lehetőséget kell adnunk a helyi struktúráknak, hogy időben reagálni tudjanak a világjárvány negatív következményeire vagy arra, hogy hosszú távon nem foglalkoztak a helyzettel. Csak így tudunk előre lépni” – mondta a képviselő.
A CoFoE 2022 tavaszáig fogadja az észrevételeket és az ötleteket, amelyek alapján konkrét ajánlások születhetnek az Európai Unió megreformálásával kapcsolatban. A konferencia hivatalos honlapján, a futureu.europa.eu oldalon bárki regisztrálhat, és kifejtheti véleményét vagy észrevételeit az EU működésével kapcsolatban, amelyet az Európai Parlament, az Európai Tanács és az Európai Bizottság is támogat. A polgári platformok résztvevői mind a 27 tagállamból érkeznek, ami tükrözi az EU demográfiai és társadalmi sokszínűségét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.