Pénteken megkezdődött az Európa jövőjéről szóló konferencia (CoFoE) plenáris ülése Strasbourgban. A TASR az elmúlt héten megszólított néhány európai parlamenti képviselőt, hogy nyilvánítsanak véleményt a konferencia eddigi menetéről. A CoFoE-val kapcsolatos események heti összefoglalója következik.
CoFoE: EP-képviselők értékelték a konferenciát
A plenáris ülés fő témái a következők lesznek: az EU globális helyzete, migráció, gazdaság, társadalmi igazságosság, foglalkoztatás, kultúra, ifjúság, sport, digitális átállás. Az ülés résztvevői a két legutóbbi polgári panel ajánlásait értékelik ki.
Michal Šimečka (PS), az Európai Parlament alelnöke a TASR hírügynökség megkeresésére a héten kijelentette: létre kell hozni egy rendszeresebben működő mechanizmust, amely lehetőséget teremtene arra, hogy bevonjuk a polgárokat az uniós politikai döntéshozatalba.
Robert Hajšel EP-képviselő szerint a CoFoE nem az a hely, ahol a tényleges, Európa jövőjét érintő döntések születnek. Úgy véli, Európa jövőjéről a választásokon döntenek. Hozzátette: a konferencia szervezőinek nem sikerült nagyobb számban bevonni az EU lakosait, és biztosítani egy valódi, európai szintű polgári vitát.
Milan Uhrík EP-képviselő szerint nagy potenciál van az Európa jövőjéről szóló konferenciában, a szervezők azonban nem tartják tiszteletben a vélemények pluralitását. Az EP-képviselő nem ért egyet az olyan javaslatokkal, mint az „Európába irányuló bevándorlás megkönnyítése”, az ún. zöld politika, az európai egészségügyi unió létrehozása vagy a mezőgazdaságot érintő döntéshozatal központosítása.
A CoFoE négy paneljének összesen 800 véletlenszerűen kiválasztott polgári küldött a tagja. 2021 szeptembere és 2022 februárja között mindegyik panel háromszor ülésezett. Az egyes panelek ajánlásait a konferencia végrehajtó bizottsága által 2022 tavaszán elkészítendő zárójelentés tartalmazza majd, melyet az Európai Parlament elé fognak terjeszteni.
A Szlovák Köztársaság Hírügynöksége (TASR) tavaly novembertől több mint 550 konferenciával kapcsolatos híranyagot publikált, emellett öt televíziós vitaműsort is készített.
„Az Európa jövőjéről szóló konferencia végső ajánlásai az unió minden lakosát érintik. Az összetettebb témákat igyekszünk szakértők és elemzők segítségével világosabbá tenni, hiszen egy közszolgálati intézménynek ez az egyik feladata” – közölte Monika Himpánová, a TASR külügyekkel foglalkozó szerkesztőségének vezetője, hozzátéve: a hírügynökség weboldalán és a TASR TV online televízióban minden CoFoE-val kapcsolatos tartalom elérhető.
A vitaműsorok főbb témái a következők voltak: világjárvány és egészségügy, gazdaság, aktuális külpolitikai történések.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.