<p>2016 szűkebb hazánkban, de a nagyvilágban is a választásokról fog szólni. Az óévbúcsúztató ünneplésekből kijózanodva várhatóan azonnal lecsap ránk a kampány, és márciusig nem is ereszt majd a karmai közül. Az év közepén viszont a sportra fog figyelni a világ. </p>
Cirkuszból idén is lesz elég
A tavaszi újjászületés 2016-ban új parlamentet és kormányt hoz Szlovákiának. A rendszerváltás után ez a márciusi voksolás lesz a kilencedik parlamenti választás az országban, a független Szlovák Köztársaság történetében pedig a hetedik. Mint azt már többször megírtuk, borítékolható a Smer győzelme: az utóbbi hónapok populista kampánya újra felturbózta a Smer-szavazókat, így Robert Fico alighanem ismét elsöprő győzelmet arat. A kérdés csak az, szüksége lesz-e Ficónak maga mellé egy kuktára a nagy szocialista népkonyhán.
2016-ban búcsút mondhatunk Barack Obamának: az első amerikai fekete elnök második mandátuma lejár. A nagy kérdés, hogy ki kerül a helyére: az első női elnök Hillary Clinton, vagy minden idők egyik legripacsabb elnöke Donald Trump személyében, esetleg valaki más. Január és június között zajlanak majd az előválasztások, ahol kiderül, a két nagy párt, a demokraták és a republikánusok kit indítanak a november 8-i megmérettetésen. Az év közepén fellélegezhetünk kissé a politikától. Június 10. és július 10. között a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokságra figyelhetünk, ahol most először csap össze 24 válogatott, köztük a 44 év után újra kijutó magyarok és az ország történelmében először Eb-résztvevő szlovákok. Augusztus 5-étől pedig a tengerentúlra irányul majd az egész világ figyelme: a XXXI. nyári olimpiai játékoknak Rio de Janeiro ad otthont. Először kerül sor olimpiára Dél-Amerikában, a versenyzőknek augusztus 21-ig szurkolhatunk. Az év második felében nagy feladat hárul Szlovákiára: hazánk tölti be az Európai Unió soros elnökének tisztségét. Az elnökség alatt a szlovák kormány meghatározó hatással lehet az EU tevékenységére, így kijelenthető, hogy a márciusi parlamenti választásoknak ezúttal az országhatárokon is átnyúló tétje van.Biztosra vehető, hogy 2016-ban folytatódik a menekültek beáramlása kontinensünkre. Az Európai Unió előrejelzései szerint 2016 végéig akár további hárommillió menekült érkezhet az unió területére, így alighanem a következő évnek is ez lesz a legfőbb kérdése az uniós politikában. Az uniónak olyan megoldást kell találnia a menekültproblémára, amelyet egyrészt minden tagállam támogat, másrészt pedig megfelel az unió alapelveinek, nem korlátozza a az unión belüli szabad mozgást, és emberséges a tényleges menekültekkel szemben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.