<p>A ellenzék szerint a kisebbségi nyelvhasználati törvényt módosító javaslat az államnyelv ellen irányul, alapvető célja, hogy a szlovákiai magyaroknak ne kelljen ismerniük és használniuk az államnyelvet.</p>
Čaplovič: a szlovákok ellen irányul nyelvhasználati törvény
"Az elszigetelt közösségeket jobban lehet manipulálni és erővel kézben tartani egy-két párt által" - jelentette ki Dušan Čaplovič, az ellenzéki Smer-SD képviselője a jogszabály-módosítás keddi parlamenti vitájában. Čaplovič, aki Robert Fico kormányában kisebbségügyi és emberi jogi miniszterelnök-helyettes volt, leszögezte: a törvénymódosítást "tisztán magyar ügynek" tekinti, amely "a szlovákok és a Szlovák Köztársaságban élő más nemzetiségek ellen irányul".
"Mindez teljes összhangban van a magyar revizionizmus és irredentizmus céljaival" - tette hozzá a magyarellenes megnyilvánulásairól már korábban is elhíresült politikus. Azt állította, hogy a jogszabály módosítása veszélyezteti a szlovák nyelv állami és integrációs szerepét, mert a kisebbségi nyelvek néhány régióban szinte azonos jogi szintre kerülnének a szlovákkal. Az a véleménye, hogy kisebbségi gettók alakulhatnak ki, ahol nem lesz helye a szlovákoknak. "Szlovákok, akik nem ismeritek a kisebbségek nyelvét, elköltözhettek" - Čaplovič szerint állítólag ezt üzeni a módosítás a szlovákoknak.
"Ön hihetetlen módon ijesztget, hogy megmelegítse saját politika levesét, s megnyerje magának a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) választóit. Más okot nem látok, mert az érvek, amiket felhozott, abszurdak" - reagált Čaplovič beszédére Gál Gábor, a Híd képviselője.
"Nincs abban semmi rossz, ha az állam előzékeny és nagyvonalú akar lenni kisebbségei iránt. Azt akarjuk, hogy a kisebbségek otthon érezzék magukat, ez természetes és helyes, hogy mindenki otthon és jól érezze magát. Ön ezt azonban nem érti" - vélekedett Ondrej Dostál (OKS, Híd-frakció).
Rudolf Chmel (Híd), a kormány emberi jogi és kisebbségügyi alelnöke felhívta az ellenzék figyelmét arra, hogy a jogszabály módosítása a kisebbségek óhajának tesz eleget, "akik nem bevándoroltak, hanem a Szlovák Köztársaság állampolgárai".
Az indulatos és éles parlamenti vita folytatódik, s egyelőre nem tudni, mikor kerül sor a végső szavazásra. A jogszabálynak ugyanis a koalíción belül sincs meg a teljes támogatottsága, így továbbra sem világos, mi lesz a sorsa.
A Híd által kidolgozott módosítás egyebek között azt szorgalmazza, hogy a kisebbségi nyelvhasználati küszöböt az eddigi 20 százalékról 15 százalékra csökkentsék. Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy az egyes szlovákiai településeken a kisebbségi lakosság arányának elég csak a 15 százalékot elérnie ahhoz, hogy a hivatalos érintkezésekben használhassák az adott kisebbség nyelvét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.