Bűnözési térkép már van, de sokra nem megyünk vele

Pozsony |

<p>A rendőrség ugyan betartotta ígéretét, s az ország történetében először nyilvánosságra hozta a bűnözési térképet, minőségében és használhatóságában viszont elmarad azoktól a térképektől, amelyeket más európai országok hatóságai készítenek.</p>

A bűnözési térképek lényege, hogy az emberek könnyen eligazodjanak a bonyolult statisztikákban; pillanatok alatt kiderítsék, mennyire veszélyes a városuk vagy utcájuk. A hatóságoknak évek óta a rendelkezésükre álltak ezek az adatok, a statisztika „térképesített” változatát csak idén tették közzé.

Míg Magyarországon vagy Csehországban külön honlapra töltik fel a bűnözési térképeket, addig nálunk erre a célra öt fénykép szolgál, amelyeket hosszú keresgélés után lehet megtalálni a minisztérium honlapján. A térkép csak járási bontásban készült – máshol a nagyobb városokban minden utca adata megtalálható –, mindegyiknél százalékban meghatározva, hogy a 2013 első negyedévében történt bűncselekményekből mennyit sikerült felderíteni. Az érdekesebb adatokat, például azt, melyik járásban vagy városban lopták el a legtöbb autót vagy hol történt a legtöbb gyilkosság, hiába keresnék. Ezeket a vagyon elleni, illetve az erőszakos bűntettek közé sorolták, s az adatokat csak összesítve közölték egy-egy térképen. S miképp értelmezhetőek az adatok? Azt, hogy mennyi bűncselekmény történt az adott járásban, színárnyalatok szerint kell kisilabizálni egy mellékelt színskála alapján. Ez pedig nem a legegyszerűbb feladat. Az összes észlelt bűncselekményt ábrázoló térképen a járásokat a sárga és a barna szín tíz különböző árnyalatával színezték ki. Például egyértelműen kiderül, hogy a Komáromi járásban az észlelt bűncselekmények felderítettsége 53,47%, de a járás világosbarna színe miatt már nem nyilvánvaló, hogy az idei év első három hónapja alatt 323–362, vagy 363–455 bűntett történt-e. A szomszédos járások színei ugyanis nagyon hasonlóak, a színeket szinte lehetetlen egymástól megkülönböztetni. A térképről csak olyan következtetéseket lehet levonni, amelyek eddig is nyilvánvalóak voltak: a nagyobb városokban több a bűncselekmény, a kisebbekben kevesebb. Michal Slivka, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője is beismerte, hogy a szlovák bűnözési térkép nem ad teljes, valós képet a bűnözésről. „Sokkal több, konkrétabb adat összehasonlítására lenne szükség ahhoz, hogy valós képet kapjunk. Ha két eltérő lakosú járásban ugyanannyi bűncselekmény történt, akkor a valós adatok csak a bűntettek és a lakosok számának aránya szerint tudnánk meghatározni” – mondta Slivka. Arra a kérdésre, hogy akkor miért nem készítenek ilyen részletesebb térképet, már nem kaptunk választ. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?