<p>A Gorilla-aktában MKP-hoz kötődő személyek neve is felbukkan, még abból az időből, amikor a párt kormányon volt, és Bugár Béla volt az elnöke. Őt kérdeztük, mit gondol a Gorilla-aktáról.</p>
Bugár: Ha csak a Gorilla-akta tizede igaz, akkor is baj van
Mikor találkozott először a Gorilla-aktákkal?
Most, az interneten. Ha voltak politikusok, akiknek korábban a kezébe került, elég baj, hogy nem léptek eddig.
Az SaS-esek azt mondják, már 2010 tavaszán látták az iratot, állítólag Radičová is találkozott vele, s egyre több politikus nyilatkozik hasonló szellemben. Hogyhogy önök nem hallottak róla?
Arról hallottunk, hogy volt egy lehallgatási botrány, amely a Pentát érintette. De az anyag nem volt meg.
Milyen érzése volt, amikor végigolvasta?
Érdekes, elszomorító olvasmány. Ha csak a tizede igaz, akkor is nagy baj van. És egyre inkább úgy tűnik, hogy igaz, és jóval több mint a tizede. A bíróság visszaigazolta, hogy ilyen szám alatt adtak ki engedélyt lehallgatásra, és kiderültek egyéb dolgok is. A jelenlegi kormánykoalíció érdeke az anyag mihamarabbi kivizsgálása. Jómagam is szeretném tudni, hogy a felsorolt emberek közül ki mennyiben érintett.
Az aktákban egykori MKP-s jelöltek neve is felbukkan. Egy részük különböző províziókat kapott, a közösből gazdagodtak meg az akták szerint. Ha ezen információknak csak egy része is igaz, ez önnek, az MKP akkori elnökének felelősségét is felveti.
Az én lelkiismeretem, és a hidas kollégáim lelkiismerete is tiszta. Mi nyugodtan alszunk. Egyes politikusokkal ellentétben nagyon óvatosan bánnék a kijelentésekkel. Én sem tudok mindenről. Gondolom, Farkas Iván, aki Bubeníková asszony kollégája volt a Vagyonalapnál, sem tudott róla. Vagy az aktában emlegetett Reciklációs Alapnál történtekről nem tudott Miklós László, az akkori miniszter sem. Az én nevem egyszer bukkan fel: a Transpetrol részvényeinek visszavásárlása állítólag a mi kezünkben volt. Ez nevetséges. A kormány döntött a visszavásárlásról, amihez sem a Transpetrolnak, sem az akkori MKP-nak semmi köze nem volt. A gazdasági miniszter volt megbízva azzal, hogy tárgyaljon a visszavásárlásról. Ez nem privatizáció volt, amikor az MKP jelöltje esetleg a privatizálandó cég vezetője. Én is szeretném tudni, hogy a mi általunk jelölt emberek belekeveredtek-e valamibe. Határozottan cáfolnom kell azt, ami az Új Szóban megjelent a Gorilla magyar szálával kapcsolatban. Egyetlen volt MKP-s tagja a Hídnak, akiknek nevét az aktában emlegetik: az pedig én vagyok. Abban az időben, amikor én voltam az MKP elnöke, párt perelte be a Pentát, az az MKP volt. Éppen hasonló ügyekkel kapcsolatban.
A Gorilla gazdasági ügyekben egyenlőségjelet tesz Világi Oszkár és az akkori MKP közé.
Világiról azelőtt is híresztelték, hogy az MKP pénztárosa…
…az aktákból is nagyrészt ez jön le.
Nem hiszem. A Nyugat-szlovákiai Villamosművek privatizációjával kapcsolatban például azt említik, hogy az MKP-nak lett leosztva – igen csodálkoznék, ha így lett volna. Biztos, hogy történtek olyan dolgok, amikről nem tudtunk, éppen ezért mondom, kíváncsi vagyok, hogy ki mivel, hogyan sározódott be. Még ha a mi jelöltünk volt is. Világi Oszkár annak a gazdaságpolitikai bizottságnak volt az alelnöke, amelyet Harna István vezetett. Az ő feladatuk volt, hogy ha valamilyen információra volt szükségünk, ezt megkapjuk. Világi Oszkárnak semmi köze sincs a Hídhoz. A Gorillában nagyon sok ember neve úgy szerepel, hogy más beszél róla. Amíg a bűnüldöző szervek nem derítik ki az igazságot, addig nem merném azt állítani senkiről sem, hogy sáros.
Világit szánt szándékkal nem szólították meg a Híd alapításakor?
Igen. Ez a mi döntésünk volt. Ismétlem, amíg nem zárul le az ügy kivizsgálása, senkiről sem akarom állítani, hogy így vagy úgy besározódott. Nem a politikusok dolga ilyesmit kijelenteni.
Tehát az, hogy 2009-ben nem került Világi és a többi, a Gorilla-aktában említett magyar név a Híd környékére, azért volt, mert rossz tapasztalataik voltak velük?
Nem. Úgy döntöttünk, hogy teljesen új irányvonalat fogunk követni. Pénztelenül indultunk, nekem és a pártnak is kölcsönt kellett felvennie. Úgy döntöttünk, hogy a saját elképzeléseink szerint építjük a pártot, a régiek közül senki sem fog beleszólni. Egyedül Végh Dániel az, aki korábban az MKP jelöltjeként vett részt a Nemzeti Vagyonalap munkájában, s most mi hasonló posztra jelöltük, tekintettel arra, hogy ismeri az ottani mozgásokat.
Milyen volt Világi szerepe az MKP-s jelöléseknél?
A gazdaságpolitikai tanács bizonyos posztokra javasolt jelölteket, és az MKP-elnökség döntött. Talán kétszer, háromszor fordult elő, hogy nem fogadtuk el a jelölést.
A teljes interjú keddi nyomtatott kiadásunkban olvasható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.