Brüsszelben a kisebbségek ügye

<p>Brüsszel. Mégis foglalkozni fog a közeljövőben az Európai Parlament az őshonos kisebbségek ügyével.</p>

ÚJ SZÓ-HÍR

Kedden az Európai Néppárt (EPP) – kisebb hezitálás után – felkarolta Nagy József kezdeményezését. Nagy József (Híd – EPP) az Európa Tanács által idén elfogadott Kalmár-jelentésben foglalt elveket szeretné EP-szintű határozatba emelni.

„A dokumentum konkrét jogi követeléseket fogalmaz meg. Célom, hogy mindezeket behozzam az uniós színtérre is. Sokkal kevesebb konfliktust generál ugyanis a kisebbségvédelmi igények fogadtatása otthon, ha Brüsszelből jön ajánlás” – véli Nagy József.

Az Európa Tanács csak ajánlásokat fogalmaz meg, ráadásul ez egy sokkal szélesebb és kötetlenebb platform (47 tagja van), mint az EU. Az unió parlamentje kötelező érvényű jogszabályokat fogadhat el, igaz, nem képviselői indítványra. Ugyanakkor egy képviselői beadványként elfogadott EP-jelentésre is sokkal könnyebben lehet itthon hivatkozni, mint egy ET-határozatra.

A dokumentum elfogadásáig hosszú út vezet, ám eddig pontosan az EPP-n belüli elfogadtatásával akadtak gondok. A spanyolországi és a balti néppárti képviselők ugyanis attól tartottak, ez erősítheti az otthoni kisebbségek (katalánok, oroszok) elszakadási törekvéseit. Nagy József még szeptemberben nyújtotta be javaslatát, kedden egy jelentős előrelépés történt: a néppárti frakció munkacsoportülésén úgy döntött, felkarolja a kezdeményezést. A Híd EP-képviselője eddigi tapasztalatai alapján bízik benne, a többi nagy frakciót (a szocialistákat és a liberálisokat) könnyebb lesz meggyőzni.

Ez az első eset, hogy az Európai Parlament szakmai ügymenetébe bekerül a téma. A kissé váratlan keddi lépés eredményeként a jövő év elején kerülhet az EP szakbizottságai elé az ügy – a végső siker szempontjából kulcsfontosságú lesz, hogyan döntenek a szakmai testületek. Ha a többség rábólint a beadványra, az EP plenáris ülése jó eséllyel szintén megszavazza. „Képviselővé választásomkor abszolút prioritásként tűztem ki azt a célt magam elé, hogy az őshonos nemzeti kisebbségek ügyében mindent elkövessek egy európai kisebbségi minimum eléréséért” – tette hozzá Nagy József.

Az EP-képviselő beadványának gerincét képező Kalmár-jelentés az európai nemzeti kisebbségek jogairól és helyzetéről szól. A jelentés több ajánlást is megfogalmaz, egyebek mellett az oktatáshoz való jogot, a kisebbségi nyelvhasználati jogok kiszélesítését, valamint a többség és a kisebbség számára elfogadható területi önkormányzati megoldásokat. (MSz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?