Brüsszel szerint igazságtalan a drága mobilozás

Brüsszel |

<div>A nyolcszorost megközelítő különbség is tapasztalható a mobilszolgáltatók átlagos percdíjai között az Európai Unió tagállamaiban &ndash; ismertette egy friss felmérés eredményét az Európai Bizottság.</div><div>&nbsp;</div>

A mobiltelefonálás Litvániában a legolcsóbb, ahol átlagosan 1,9 centet kell fizetni egy perc beszélgetésért, míg Hollandiában a legmagasabbak a percdíjak, ahol átlagosan 14,7 centbe, a litván ár 7,74-szeresébe kerül átlagosan egyetlen percnyi mobiltelefonálás.
 Neelie Kroes, az Európai Bizottság digitális területért felelős alelnöke ezzel kapcsolatban arra az álláspontra helyezkedett, hogy ha Európa azt akarja, hogy egyes részei kapcsolatban álljanak egymással, akkor a piac további egységesítésére van szükség, mert a számok azt bizonyítják, hogy a 28 részre osztott piac nem szolgálja úgy a fogyasztók érdekeit, mint egy valódi egységes piac. Brüsszel szerint a csaknem nyolcszoros árkülönbségek nem magyarázhatók sem minőségi eltérésekkel, sem a szolgáltatás országonként eltérő költségeivel, sem a tagállamok vásárlóerejében tetten érhető különbségekkel. A roamingot is szabályoznákNeelie Kroes egyébként várhatóan ősszel terjeszt be az európai döntéshozók elé egy javaslatot, melynek egyik központi eleme a roamingdíjak eltörlése, vagyis az, hogy a nemzetközösség tagállamain belül minden előfizető az anyaország percdíjaival telefonálhasson, illetve forgalmazhasson adatot.

A roaming árának jelentős mérséklése, illetve végül teljes minimalizálása egyébként régóta célja az európai szakpolitikának, az Európai Bizottság immár második ciklusában szabályozza az EU-s roamingot – a folyamat jelentős felgyorsítását június elején lebegtette meg Neelie Kroes. Az EU egy olyan tarifacsomag kialakítását tenné kötelezővé a szolgáltatók számára, mely a normál havi díjas tarifákhoz hasonló felépítéssel hang-, SMS- és adatszolgáltatást egyaránt tartalmazna, az Európai Unió 28 tagországán belül teljesen egységes feltételekkel és áron.

A tervek szerint ez a díjcsomag szabadáras lenne, ugyanakkor az EU céljai szerint a szolgáltatóknak törekedniük kell majd arra, hogy a csomaggal ajánlott feltételek (vagyis a percdíjak és az adatforgalom díja) ne térjenek el számottevően a hasonló tartalmú belföldi díjcsomagoktól. Magyarország olcsóbbA mobil percdíjak uniós átlaga 9,1 eurócent. Pontosan ilyen az átlagos percdíj Szlovákiában is, ami a 12. legdrágább tarifát jelenti az uniós tagállamok közül, s a harmadik legdrágábbat a keleti blokk országai közül – tőlünk már csak a csehek és a szlovének fizetnek többet, percenként 10,4 és 10,6 eurócentet.

Ellenkezőleg, a keleti blokk többi tagállamában lényegesen kevesebbet fizetnek, például Magyarországon 6 centbe kerül átlagosan egy perc telefonálás, Lengyelországban 4,6, Romániában 2,2 és Litvániában csak 1,9 centbe. 
 A mobiltarifák terén tapasztalható óriási különbségeket a bizottság közleménye azzal állítja szembe, hogy 1 liter tej például sehol sem kerül többe vagy kevesebbe 69 vagy 99 centnél, s különbség csak 43 százalékos.  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?