Bővülő érettségi vizsgák

Búcs |

<p>Az iskolafejlesztés, a tudásmegosztás és az együttműködés témakörök köré szervezete meg a Szlovákiai Magyar Iskolaigazgatók második konferenciáját a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ).</p>

A kétnapos konferencia ötletét a szövetség rozsnyói konferenciája adta. Az SZMPSZ különböző innovációs programok és projektek bemutatásával szeretné segíteni az iskolaigazgatók munkáját. „Olyan tapasztalt előadókat hívtunk, akiknek kipróbált programjaik vannak” – mondta Fekete Irén, az SZMPSZ munkatársa. Az iskolafejlesztés lehetőségeiről Setényi János oktatáskutató, a kreatív oktatásról pedig Németh Szilvia oktatáskutató tartott előadást.

Az igazgatókat az oktatásügy hazai és magyarországi aktualitásiról is tájékoztatták. Peter Krajňák (Híd) államtitkár és Prékop Mária, az oktatási tárca nemzetiségi főosztálya igazgatója egyebek mellett az iskolaközpontok kialakításáról és a hazai tankönyvpolitika aktuális kérdéseiről is beszélt. Bolemant Lilla, a Szabványosított Mérések Nemzeti Intézetének (NÚCEM) szakelőadója a tesztelések terén várható újdonságokról számolt be. Elmondta, hogy egy rendelet alapján 2019-től a szlovák nyelvből érettségizők számára az érettségi vizsgák hallás utáni szövegértéssel bővülnek. Az új típusú teszteket tavasszal teszteli az intézet. „A kommunikációs készségeket jobban fel tudjuk mérni, ha hallás utáni szövegértési feladatokat is kapnak a diákok” – magyarázta Bolemant Lilla. A NÚCEM munkatársa arra is felhívta a figyelmet, hogy a próbatesztelésre bármelyik iskola jelentkezhet, mert önkéntes alapon hirdetik meg. „Azok az iskolák, melyek bekapcsolódnak a tesztelésbe segítik a diákok felkészülését, hiszen a tavaszra tervezett próbatesztelésben az idei harmadikos középiskolások vehetnek részt. Vagyis idén írnak egy próbatesztet, jövőre pedig már a valódi érettségi vizsga vár rájuk” – mondta Bolemant Lilla. Morvay Katalin, a pozsonyi Duna utcai Alapiskola és Gimnázium igazgatója viszont arra figyelmeztet, hogy a hallás utáni szövegértéssel kapcsolatos tesztre nem lesz könnyű felkészíteni a diákokat, hiszen egyelőre nincsenek ilyen módszertani segédeszközök.

További újdonság, hogy a 9. osztályosoknak szánt tesztek is tartalmazni fognak nyílt végű feladatokat, eddig ugyanis jobbára felelet választó feladatokból álltak össze. A várhatóan 10 nyílt végű, azaz kifejtős kérdésre a diákoknak egy-két szavas választ kell majd adniuk. A kifejtős válaszok az érettségi vizsgákon, illetve az 5. osztályosok tesztjeiben eddig is szerepeltek. A kilencedikesek próbatesztelését áprilisra tervezi az intézet, ebben szintén bármelyik iskola részt vehet. Itt a nyolcadikos diákokat vonják be.

A NÚCEM bővítené a 9. osztályos diákok tesztjeit. A magyarnyelv-feladatlapok a jelenlegi 25-ről 30-ra, a szlováknyelv-tesztek 20-ró 40-re, a matematikatesztek pedig 10 feladattal, vagyis 30-ra bővülnének. „Ezeknek a változásoknak az is a feltétele, hogy a magyar diákok tesztelése két nap alatt valósuljon meg” – hangsúlyozta a NÚCEM munkatársa. Most mindhárom tantárgyból egy nap írják a teszteket, ami rendkívül megterhelő. A NÚCEM kérelmezte az oktatási minisztériumnál a kétnapos tesztelést, egyelőre várják a tárca visszajelzését.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?