<p>Bár az egyetlen kormánypárt erőteljes propagandával próbálja feledtetni az év botrányait, akadt belőlük jó néhány. Megbotlottak azonban mások is, nem csak a Smer politikusai. </p>
Botrányok, ameddig csak a szem ellát
Az egészségügyben semmi sincs rendben: az egész évet végigkísérték az ágazattal kapcsolatos viták, a szakmai szervezetek szerint Viliam Čislák, akit a pöstyéni CT-botrány után neveztek ki, a rendszerváltás óta a legrosszabb egészségügyi miniszter. A nővérek béreik miatti tiltakozása is végighúzódott az éven, és az év végén tömeges felmondásokba torkollott. Hasonlóan háborogtak a pedagógusok is. A kormány szerint mindkét ágazat dolgozóinak jelentősen emelték a bérét, az érintettek azonban ezt másképp látják. A tanárok kreatív módjait választották a tiltakozásnak: lógó orrokat akasztottak magukra, vért adtak, bébicsőszködtek. A végén Draxler miniszter meg is fenyegette őket, hogy törvényt szegnek a tiltakozással.
Az áprilisban tetőző Váhostavbotránynak az lett a vége, hogy az adófizetők dobtak össze az eladósodott vállalatnak, amelyet a Smerközeli Juraj Široký irányít. A legnagyobb vesztesek, a Váhostav alvállalkozói azonban még így is pórul járnak, mivel hiába vette át az állam az adósság egy részét, hozzájuk így is kevesebb pénz jut el a kelleténél.
Családi bizniszek
Pavol Pavlis gazdasági miniszter áprilisban „eltakarította magát” – családjához közeli vállalattal kötött szerződéseket, és ezért távoznia kellett a kormányból. Nem zavart túl sok vizet eddig sem, távozása sem vetett túl nagy hullámokat. Talán azért sem, mert a „családi bizniszek” csak úgy jöttek-mentek 2015-ben; Marcel Forai, az Általános Egészségbiztosító igazgatója 77 éves nagynénjével kötött szerződések miatt volt kénytelen távozni.
Vladimír Jánoš smeres képviselő családi élete sem volt zökkenőmentes idén: márciusban lemondott mandátumáról, miután kiderült, terrorizálta a feleségét. A nő később kiszivárogtatta, hogy Jánoš alufóliába csomagolva vitt haza milliókat egy bányából, ahol Ficóval szokott találkozgatni.
Kompország sápszedői
Év vége felé a vajkai komp beszerzése körül robbant ki botrány: állítólag többször annyit fizet érte az állam, mint azt a Vízépítő Vállalat jelezte, ráadásul az üzemeltető cég szálai is kormányközeli körökhöz vezetnek. Az ellenzék le akarta váltani Peter Žiga környezetvédelmi minisztert is az ügy miatt, de ehhez nem volt elég szavazata. Az év végén pedig a sűrű köd miatt alig közlekedett a komp.
Ellenzéki és smeres képviselők egy csoportja az év vége felé azzal keltett nagy felháborodást, hogy börtönbe küldték volna a mesterséges megtermékenyítéshez folyamodó nőket. A jogszabályjavaslatot 19 smeres, OĽaNO-s, KDH-s és besorolatlan képviselő támogatta. Az is sokakban megütközést keltett, hogy a Híd a Smerrel közösen szavazta meg az alkotmány módosítását decemberben, aminek értelmében meghosszabbodott a terrorizmussal gyanúsított személyek őrizetben tartásának lehetséges ideje. A Híd állítása szerint szükség volt a módosításra, amely Lucia Žitňanská módosító javaslatainak megfelelően ment át.
A menekültügyi helyzet kapcsán botrányosan sült el egy júniusi pozsonyi demonstráció: a kőhajigálás miatt egy kerékpárversenyt is félbe kellett szakítani. Miközben pedig a kormány egyre csak azt hangoztatta, hogy megvédi Szlovákiát, a hatóságok csak két nappal a szerencsétlenség után találtak meg egy Kelet-Szlovákiában lezuhant helikoptert.
MILYEN VOLT 2015 A NAGYVILÁGBAN? Összefoglalónkat itt találja
MENNYI PÉNZT SZÓRT EL IDÉN A KORMÁNY? Erről itt olvashat bővebben.
ARRÓL PEDIG, HOGYAN SZÓLT BELE A VILÁG AZ ÉLETÜNKBE 2015-BEN, ide kattintva tájékozódhat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.