A James Bondok ideje lejárt – összegezte a titkosszolgálatok tavalyi évre vonatkozó jelentését Ladislav Polka, a védelmi bizottság tagja. A zárt ajtók mögött tárgyalt dokumentum kevés konkrétumot tartalmazott, ám az nyilvánvalóvá vált: a titkos ügynököknek modern számítógépes szakembereknek kell lenniük, ezért ilyen szellemben kellene módosítani a SIS-ről szóló törvényt.
Bond csak a filmben él
Ivo Smason kül- és biztonságpolitikai elemző szerint jelenkorunk kémjei általában nem diplomaták. A diplomácia képviselői esetleg csak segíthetik őket, ők lehetnek az összekötők az anyaország és a megfigyelt terület között. „Az újkori kémet már nem lehet James Bondnak nevezni, inkább olyan embert képzeljünk el, aki letelepedett az adott országban, van rendes állása, látszólag normális életet él, például tudósként vagy kutatóként hozzájut valamilyen értékes információhoz, melyet átad az összekötőnek. Például a laboratóriumban kifejlesztett vegyületről vagy titkos eljárásról tájékoztatja a megfelelő nagykövetség diplomatáját, aki az információt a megfelelő helyre továbbítja. Kém lehet valamilyen biztonsági ember, a védelmi minisztérium alkalmazottja vagy más egyenruhás alakulat tagja, a titkosszolgálat alkalmazottja, és ki-ki a maga szakterületéről eladhatja a fontos adatokat” – magyarázta Samson. Nem zárta ki, kivételes esetekben előfordulhatnak veszélyes helyzetek. Ugyanakkor a kémkedés törvényellenes, s a leleplezett kémre komoly büntetés vár, kiutasítják az adott országból, úgyhogy inkognitója megőrzése érdekében mindent elkövet. Valószínűleg ezzel magyarázható, hogy sem a SIS, sem a katonai hírszerzés munkáját összegző jelentés nem számol be konkrét ügyekről. „Pedig ugyanúgy, ahogyan a mi kémjeink járják a világot, nálunk is biztosan különböző országok ügynökei dolgoznak. A kémelhárításnak éppen az a feladata, hogy megakadályozzák vagy legalább nehezítsék itteni ténykedésüket” – magyarázta lapunknak Komlósy Zsolt, a hírszerzést felügyelő bizottság tagja. Ladislav Pittner SIS-igazgató tegnapi beszámolójában csak arról az orosz diplomatáról tett említést, aki Szlovákiában státusával összeegyeztethetetlen tevékenységet folytatott, ami virágnyelven kémkedést jelent. Oroszország válaszlépésként szintén kiutasított Moszkvából egy szlovák diplomatát. „Ezenkívül más orosz kémekről nem esett szó, sőt a fehérorosz esetet sem tartalmazza a jelentés. A vitában azonban rákérdeztünk: a SIS tudott-e róla, hogy állítólag Pozsonyban terveltek puccsot Lukasenko ellen. Ladislav Pittner megismételte, hogy ilyen információkkal nem rendelkezik, s a SIS szerint nálunk nem készítettek elő semmit. Viszont ha az oroszok ilyesmit állítanak, az alátámasztja, hogy Szlovákiát figyelik, és Pozsonyban is több orosz titkos ügynök mozoghat” – fejtette ki érdeklődésünkre Komlósy. Nem derült ki az sem, hogy a SIS-nek már van-e elég arabszakértője, a közelmúltban ugyanis hiány volt belőlük, s az interneten keresztül pályázatot hirdettek: arabul beszélő és az arab kultúrát ismerő elemzőket kerestek. Pittner beszámolójából a politikusok csak azt tudták meg, hogy csökkent az érdeklődés a titkos ügynöki állás iránt, egyre kevesebben jelentkeznek a SIS-be, noha még van hely, hiszen a közelmúltban több egykori ŠtB-stől megváltak, s helyükre új szakembereket próbálnak felvenni. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2007. 06.07.
TÁMOGATÁSFAJTÁK
2007. 06.07.
A támogatások típusai*
2007. 06.07.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.