„Berobbantunk a politikába”

Kupa Mihály volt magyar pénzügyminiszter, jelenlegi független országgyűlési képviselő december elején egy új párt elnökeként mutatkozott be. A Centrum (teljes nevén: Centrum-Békejobb-HOM-Kereszténydemokrata-Zöld Demokrata Összefogás Magyarországért) célja a „kétpártrendszer” és a szélsőjobb előretörésének megakadályozása.

Milyen előzmények vezettek a pártalapításhoz?

Ez hosszú történet. Másfél évvel ezelőtt elindítottunk két mozgalmat, az egyik önkormányzati mozgalom volt, Harmadik Oldal Magyarországért néven, vidékfejlesztéssel, területfejlesztéssel, önkormányzati politikával foglalkozott. A Zöld Szalag Mozgalom a magyar agrárfejlődésről, mezőgazdaságról és környezetvédelemről szólt, ám a vidékfejlesztés is szerepelt a célok között. Ehhez csatlakozott a Pusztai Erzsébet vezette Magyar Demokrata Néppárt, valamint a Kereszténydemokrata Néppárt. Az így keletkezett szövetség aztán felvette a Centrum nevet. A pártot huszonöt természetes személy alakította, hogy megfeleljünk a választási törvénynek.

Gondolom, az elégedetlenség és a tenni akarás szülte a pártalapítás ötletét. Mi az, amivel a leginkább elégedetlenek?

Fontossági sorrendben első helyre tettük a mezőgazdaság fellendítését, a vidékfejlesztést és a környezetvédelmet. Második helyen az önkormányzatisággal, a területfejlesztéssel kapcsolatos szakmai programok szerepelnek, a harmadikon pedig az egészségügy, szociálpolitika, szegénységpolitika. Szeretnénk továbbá, ha a magyar jogállam egy kicsit jobban működne, a parlament ellenőrizné a kormányt, nem pedig fordítva, és megszűnne ez az óriási „lövöldözés”. Van két alapelvünk, amelyeket nem csak azért említek önnek, mert Szlovákiában beszélgetünk. Az egyik, hogy jó viszonyt szeretnénk kialakítani a történelmi egyházakkal, a másik, hogy a határainkon túli nemzetrészekkel szintén jó kapcsolatokat akarunk ápolni, és politizálni szeretnénk az érdekükben. Ezért támogatjuk a kedvezménytörvényt, még akkor is, ha ennyi vita kíséri.

Hogyan képzelik a határon túli magyar kisebbség érdekében való politizálást?

Nagyon konkrét példát mondhatok: Zemplént, Tokaj-Hegyalját képviselem az Országgyűlésben, valamint elnöke vagyok a kilencven községet tömörítő Zempléni Településszövetségnek. Három éve kitűnő kapcsolatunk van a Királyhelmec környékén működő szervezettel, a Bodrog Menti Városok és Falvak Szövetségével. Olyannyira szoros az együttműködésünk, hogy közösen pályáztunk meg és nyertünk el PHARE-támogatásokat. December 13-án helyeztük üzembe azt a számítógépes információs rendszert, amely szintén uniós pénzből létesült, és amelynek segítségével a települések internetes kapcsolatban vannak egymással, a kommunikáció nagymértékben javult. A városok és a falvak mellett a vidék több mint háromezer vállalkozójának minden adata szerepel a rendszerben. A napokban adtunk be egy ugyanilyen pályázatot a Bodrog menti településszövetséggel közösen a határon átnyúló együttműködés javítására. Ha sikerül elnyernünk az uniós támogatást, decemberre a magyarországi és a szlovákiai Zemplén ebből a szempontból teljesen összeolvad.

Kevés szó esett eddig a politikáról.

Nem véletlenül, a Centrum ugyanis nem a politikai szlogenek szintjén akar előrelépni, hanem elsősorban a gazdasági, kulturális együttműködés területén. Minden kormány „vállalkozóbarát”, ez egy nagyon elcsépelt frázis. A helyzet az, hogy két-három éven belül az Európai Unióban leszünk, ám a vállalkozók sem tőkeerő, sem képzettség szempontjából nincsenek felkészítve a tagságra. Mi ezt is beleértjük az agrár- és vidékfejlesztésbe.

Úgy érzi, a Centrumnak reális esélyei lehetnek a parlamenti választásokon?

Igen. Egy gyengénk van, az anyagiak. Nekünk nincs imázsközpontunk, nincsenek pártvállalataink. Igyekszünk minél gyakrabban lemenni az emberek közé, elsősorban a személyes kapcsolatokra építünk. Azért lettünk Centrum, mert szigorúan középen állunk, egyik oldalra sem vagyunk hajlandóak elmenni. Mind a két nagy párt értékeit elismerjük, nem akarjuk nagyon támadni őket, de középen szeretnénk maradni, mert a választók hozzávetőlegesen egyharmada se jobbra, se balra nem akar szavazni. Egyfajta hiányt kívánunk pótolni, valódi tartalmi programot és szakmai megoldásokat kínálunk, nem akarunk politikát csinálni a gazdasági kérdésekből, főleg nem az EU-ba való felvétel előtt fél órával.

Kivel tudná elképzelni a koalíciót?

Azzal, aki a legtöbb pontot elfogadja a programunkból.

Első hallásra a kisgazdák célkitűzései állnak legközelebb az Ön által vázolt programhoz…

Igen, csakhogy mi meg is fogjuk valósítani, amit szeretnénk, és nem fogjuk szétszórni a pénzt, mint egyesek. Majd meglátjuk, lesznek-e egyáltalán kisgazdák Magyarországon. Ebben a kérdésben nem merek jósolni. Vidéki tapasztalataim szerint mára sokan elfordultak a kisgazda megoldásoktól.

Mekkora „tömeg” áll az új párt mögött?

Mondhatni, berobbantunk a politikába, megalakulásunk után két héttel máris kétszázalékos volt a népszerűségünk. Tapasztalataim szerint a név gyorsan bekerült a köztudatba, az emberek most azt várják, hogy többet szerepeljünk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?