<p>Berényi József, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke szerint hibázott a pozsonyi kormánykoalíció, amikor az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) kibővítéséről szóló szavazást összekapcsolta a kormány iránti bizalmi szavazással.</p>
Berényi: hiba volt a két szavazás összekapcsolása, készülni kell az előrehozott választásra
"Véleményünk szerint hiba volt összekötni a bizalmi szavazást és a mentőöv megszavazását, mert így Robert Fico kezébe adták a megoldást. Hiszen egy bukott kormány elnöke, illetve pártelnökei sokkal kisebb súllyal tárgyalhatnak a legerősebb ellenzéki pártelnökkel, mintha kormánypozícióban volnának" - kommentálta Berényi az Iveta Radicová által vezetett jobbközép kormány bukását szerdán az MTI pozsonyi tudósítójának nyilatkozva.
A parlamenten kívüli magyar párt elnöke érthetetlennek nevezte, hogy a koalíció összekapcsolta a két szavazást. Aláhúzta: most a dolgok Fico döntésén múlnak, meglátjuk, hogy számára mi a valós igény.
"Úgy véljük (Fico), előre hozott választást fog szorgalmazni. Nem hisszük, hogy a jelenlegi kormánykoalícióval való közös kormányzás hosszú távon igazán megoldás lehet. A helyzetből kiindulva inkább egy gyors, előre hozott választás a megoldás, aminek eredménye alapján Fico - pártja mai népszerűségéből kiindulva - egy partnerrel vagy akár partner nélkül is kormányozhat. Valószínűleg ez az igazi érdeke" - fejtette ki Berényi.
Ami az MKP-t illeti a pártelnök úgy látja, hogy sürgősen fel kell készülni azt előre hozott parlamenti választásra. "Számunkra, az MKP számára a legfontosabb dolog most az, hogy fel kell készülni egy gyors, előre hozott választásra" - mondta az MTI-nek Berényi. Leszögezte: "Hiteles embereket kell keresnünk az MKP listájára, hogy meg tudjuk szólítani a szlovákiai magyarok jelentős részét és olyan programot kell összeállítanunk, amely markáns, karakteres, figyelembe veszi Dél-Szlovákia gazdasági, társadalmi érdekeit és biztosítja a magyarság megmaradását."
A politikus szerint a kormány bukásának és a koalíciós válságnak van még egy tanulsága is a kisebbségi párt számára. "Bizonyos szempontból egy precedens értékű esemény is történt, hiszen egy koalíciós párt megmutatta azt is, hogy nem muszáj mindig mindenben mindig egyetérteni, s ha elvi kérdést csinál történetesen egy jelentős kérdésből, akkor ezt az álláspontot következetesen végig is lehet vinni. Ez egy kisebbségi párt számára nagyon fontos tanulság, amit értékelni kell, s így állunk hozzá a következő időszak politizálásához" - magyarázta az MTI tudósítójának Berényi a liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) pártra célozva.
A négypárti kormánykoalícióban a SaS a három partnerétől eltérően a kezdetektől fogva nem értett egyet az Európai Stabilitási Eszköz jogköreinek kibővítésével. Ezen álláspontja mellett végig kitartott, aminek az lett a következménye, hogy a koalíció nem tudta jóváhagyni a mentőövet, s ez a kialakult helyzetben a kormány bukásához vezetett.
A kormánykoalíció részét képező Híd magyar-szlovák párt szerint a kormány és a mentőalap keddi bukásáért az SaS-t terheli a felelősség.
"Az SaS megmutatta, hogy nem értek még meg a koalíciós kormányzásra. Felelőtlen hozzáállásuk vezetett a jelenlegi állapothoz. Mivel az izoláció nem megoldás, a még nagyobb károk elkerülése végett most az a legfontosabb, hogy a lehető leghamarabb be tudjuk biztosítani az eurómentőcsomag elfogadását“ - mondta az MTI-nek Bugár Béla pártelnök.
"A politika a felelősségről szól. Attól kezdve, hogy a szavazók bizalmának hála a parlamentbe bejut egy párt, már nem csak saját magát, hanem szavazóit is képviseli. A parlamenti pártok többsége ezt már régen megtanulta. Abban a pillanatban, amikor egy párt kormánypárttá válik, a felelőssége tovább nő, mert miniszterein és képviselőin keresztül döntéseivel már az egész országért felel" - hangoztatta a politikus.
Ami a jövőt illeti, Bugár úgy vélte, "egyelőre senki sem tudja pontosan, hogy mi fog történni az elkövetkezendő napokban, hetekben. Az alkotmány és a törvények szerint megvan a pontos mechanizmusa a folyamatoknak, de Richard Sulíkék miatt a karmesteri pálca most egy időre kikerült a jobboldali koalíció kezéből."
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.