Feloszlatta tegnap Milan Lučanský országos rendőrfőkapitány a Kuciak-gyilkosság felgöngyölítésén dolgozó nyomozócsoportot – tájékoztatta lapunkat Michal Slivka, az Országos Rendőrfőkapitányság szóvivője. Véleménye szerint a csoport munkájára már nincs szükség, mivel hétfőn a speciális ügyész elküldte az ügyben a vádemelési javaslatot a bíróságra.
Befejezték a munkát a Kuciak-ügyön dolgozó rendőrök, most a bíróságon a sor
Ján Kuciak újságírót és jegyesét, Martina Kušnírovát 2018. február 21-én gyilkolták meg nagymácsédi házukban. A megrendelő, aki a hatóságok szerint kétség kívül Marián Kočner, körülbelül 70 000 eurót fizetett az újságíró kivégzéséért. Martina meggyilkolása nem volt tervben, a gyilkosság napján az eredeti tervekkel ellentétben nem utazott el, így a gyilkos, aki a hatóságok szerint Szabó Tamás volt, Jánnal együtt őt is kivégezte. Kočner és a vállalkozó között közvetített Alena Zsuzsová, Miroslav Marček pedig részt vett a gyilkosság előkészítésében, ő volt egyebek mellett a sofőr. Négyüket 25 évig terjedő vagy életfogytiglanig tartó szabadságvesztés fenyegeti. Andruskó Zoltán vádalkut kötött az ügyészséggel, s ha ezt a bíróság is jóváhagyja, akkor enyhébb büntetést fog kapni.
Lezárt vizsgálat
A gyilkosság felgöngyölítésén dolgozó 82 rendőr, nyomozó, elemző és egyéb szakértő 25 ezer oldalas nyomozati aktát állított össze összesen 160 melléklettel, 40 tárgyi bizonyítékkal. A teljes aktát a rendőrök átadták az ügyésznek, aki a vádemelési javaslattal együtt a bíróságra küldte.
„Köszönöm a munkát minden egyes rendőrnek, aki a Kuciak-csoport tagja volt. Örülök, hogy az egész országot megrázó gyilkosságot ilyen rövid idő alatt sikerült felgöngyölíteni” – mondta az országos rendőrfőkapitány. A csoport szerint rendkívül nehéz körülmények között dolgozott, szüntelenül nyomás alatt voltak. Tekintettel az elért eredményekre, viszont több rendőr is magasabb rangot kapott és jutalmakban is részesült.
Botrányok is voltak
A kettős gyilkosság ügyében indított nyomozás viszont nem volt problémamentes, már a kettős gyilkosság helyszínélésén is több mulasztás történt. A tett helyszínén járt például a Nemzeti Korrupcióellenes Egységének a vezetője, Róbert Krajmer, akiről később kiderült, semmi keresnivalója nem volt ott, s akinek később távoznia is kellett a posztjáról.
A Speciális Ügyészség tavaly szeptemberben bemutatott egy fantomképet egy férfiről, aki a hatóságok szerint előmozdíthatta volna a nyomozást. A férfi, aki beazonosította magát a fantomképen, a 24 éves Rigó Roland, néhány nappal később öngyilkos lett. Bár idővel kiderült, a gyilkossághoz nem volt köze, a rendőrség utólag is fontosnak tartotta a fantomkép közzétételét, a feltételezett tettesek ugyanis ezt követően intenzíven kezdtek egymással kommunikálni, ami segített a rendőrségnek a leleplezésükben.
A nyomozócsoportból később számos rendőrt elbocsátottak, miután kiderült, valaki vagy valakik információkat szivárogtatnak ki a nyomozati aktából. A csoportot végül 39 személy hagyta el, s csak azok maradtak ott, akik kifejezetten a kettős gyilkosság felgöngyölítésén dolgoztak.
Egyéb bűncselekmények
A Kuciak-csoportnak a nyomozás során tavaly márciustól számos egyéb bűncselekményt is sikerült lelepleznie, például a lefoglalt mobiltelefonokból letöltött több mint 50 terabajtnyi adatnak köszönhetően. Fény derült például arra, hogy a gyanúsítottak Peter Šufliarsky és Maroš Žilinka ügyész, valamint Daniel Lipšic ügyvéd gyilkosságát is tervezték, hogy 2016-ban kivégezték Molnár Péter gútai vállalkozót, s közük lehetett Ógyalla polgármesterének, Basternák Lászlónak a kivégzéséhez. A nyomozás során leleplezett bűncselekmények sora viszont ezzel nem ért véget, Andruskó Zoltán ugyanis közölte, az enyhébb büntetés fejében hajlandó további esetekről is beszélni, például a jelenlegi kormány két tagját érintő korrupcióról. Bár hivatalosan nem derült ki, hogy kikre gondol, lapértesülések szerint Ján Richter munkaügyi miniszterről és Denisa Saková belügyminiszterről van szó. A két érintett tárcavezető a héten kijelentette, nincs tudomásuk arról, hogy bármilyen bűn-cselekményt is elkövettek volna, s nem értik, mivel akarja őket megvádolni a már néhány hónapja vizsgálati fogságban ülő Andruskó. Ennek ellenére hajlandóak együtt-működni a hatóságokkal. Az ügy kapcsán már Peter Pellegrini kormányfő is megszólalt. Kijelentette: „Senki se gondolja, hogy ebben az országban valaki korlátozni fogja a rendőröket abban, hogy eljárást indítsanak valaki ellen”.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.