Bauer és Duka Zólyomi válaszlevele a smeres euroképviselőknek

Brüsszel |

<p>A Smer-SD EP-képviselői által november 22-én küldött nyílt levélre szerdán válaszlevéllel reagált az MKP színeiben az Európai Parlamentbe jutott két képviselő, Bauer Edit és Duka Zólyomi Árpád. A levelet az alábbiakban teljes terjedelmében közöljük.</p>

"Tisztelt Kollégák,
a Smer-SD EP-képviselői által november 22-én küldött nyílt levélre reagálva a következőket tartjuk fontosnak közzétenni válaszlevelünkben:
Vegyes érzésekkel írjuk a válaszlevelünket, ami azonban lehetőséget ad arra, hogy az európai nyilvánosság előtt ismertessük az egyre romló szlovákiai kisebbségellenes légkör megértéséhez megkerülhetetlen tényeket. 

A 2006-os szlovákiai választások után főként a nacionalista Szlovák Nemzeti Párttal (SNS) kötött koalíciós szerződés miatt a kormánypolitika részévé vált a gyűlöletbeszéd, ami torzítja és megnehezíti a szlovák-magyar kapcsolatokat. Elutasítjuk a Smer-SD képviselőinek vádját, miszerint kerülnénk az érvek ütköztetését.

1, Tűrhetetlen a Smer-SD EP-i képviselőinek állítása, miszerint mi, az MKP EP-képviselői Szlovákia hírnevének besározói lennénk csak azért, mert tényekre hívjük fel a figyelmet. Öncélúan sohasem bíráltuk a Fico- kormányt, kifogásaink minden esetben megalapozottak voltak. Emlékeztetni szeretnénk arra, hogy korábban a Smer-SD-s kollégánk is élt a kormánybírálat lehetőségével az Európai Parlament plenáris ülésén, amikor az volt a meggyőződése, hogy a Dzurinda-kabinet belügyminisztere indokolatlanul lépett fel a rendőrszakszervezettel szemben.

2, Abszurd dolog igaztalannak beállítani a Pátria rádióval kapcsolatos, 2007. december 10-én elhangzott egyperces felszólalást, ami a kisebbségi rádióműsor-terjesztés megszűnésének veszélyéről szólt. Ezt támasztja alá a szlovák közszolgálati rádió másnapi déli  hírműsora is, ahol a szerkesztő beszámolt a forráshiányból eredő, kilátásba helyezett megszorító intézkedésről, idézve az intézmény programigazgatóját. Többek között a bírált felszólalás miatt is kapott gyorssegélyt a rádió. Sajnos  a mai napig valós a  veszély, hogy a kisebbségi nyelveken műsort szolgáltató szlovák  közszolgálati rádió megszünteti a középhullámon történő sugárzást, ami a műsorszolgáltatás végét jelenthetné. 2008. november 24-i keltezésű a hír, miszerint a középhullámú sugárzás finanszírozásához valamivel több mint 1,1 millió euró hiányzik. Ha időben nem hívjuk fel a figyelmet a veszélyre, könnyen visszafordíthatatlanná válhat a helyzet. A Pátria rádió ügyének folyamatos lebegtetése  csupán a magyar iskolák számára készített hibrid nyelvezetű tankönyvek körüli, hónapok óta tartó bizonytalansághoz hasonlítható, ami kizárólag a feszültség fenntartásának célját szolgálja.

3, Elfogadhatatlan a két éve brutálisan megtámadott magyar diáklány ügyét elintézni azzal a félrevezető megjegyzéssel, hogy  senki nem vonta kétségbe a rendőrség eredeti következtetéseit. A vizsgálati anyag több pontban ellentmond azoknak az állításoknak, amiket a belügyminiszter és a kormányfő tett 18 nappal a bűncselekmény megtörténte után, miszerint a sértett, Malina Hedvig  félrevezette volna  hatóságot. 2007 júliusában az országos  rendőrfőkapitány is elismerte, hogy a diáklányt megverték.  Egy hónappal később a kormányfő összeesküvés-elméletével emelte a tétet, jelezve: Hedvig-ügy a kormányának bukását irányozta elő. Ennek ellenére 2007 szeptemberében a legfőbb ügyész lehetségesnek tartotta, hogy a rendőrség és az ügyészség tévedtek az ügy kapcsán. Megdöbbentő, hogy ezek után a legfőbb ügyész vádalkut ajánlva, hazugság beismerésére kívánta rávenni a sértettet.

4, Felháborító  a  dunaszerdahelyi brutális rendőrségi intézkedés igazolására felhozott példa, ami  szerint Bugár Béla állásfoglalása  is a beavatkozás törvényességét és indokoltságát hangsúlyozó  parlamenti határozat hallgatólagos támogatását jelentené. Az illetékes bizottságban éppen ő nem szavazta meg a jelentést. Ugyanakkor a belügyminiszter „bizonyítékaival“ kapcsolatban az MKP volt elnöke azt is leszögezte, hogy az a néhány, bemutatott felvételrészlet egyáltalán nem támasztja alá a beavatkozás szükségességét. Fenntartjuk azt a nézetünket, hogy a magyar szurkolók szektorát a szlovák rendőrség preventív szándékkal verte szét. A Malina Hedvig ügyhöz hasonlóan most is a hatalom elsietett - vagy éppen célirányosan megtévesztő - végkövetkeztetései miatt fokozódott a szlovák- magyar feszültség.

5, Helytelen bagatellizálni a folklórcsoport belügyminisztériumi bejegyzési kálváriájának körülményeit. A minisztérium arra hivatkozva utasította el a polgári társulás elismerését, hogy az a Kárpát-medence népeinek néprajzi értékeit kívánja ápolni. Az indoklás szerint Szlovákia területi egysége szempontjából a „Kárpát-medence” megalapozatlan (sic!) meghatározás. Abszurdnak tartjuk, hogy a kisebbségi ügyekért felelős miniszterelnök-helyettes küzd az említett földrajzi fogalom ellen, mondván, azt a magyarok életterükként fogják fel.

Tarthatatlan az igyekezet, amely  egyenlőségjelet  kíván tenni a nacionalizmus Szlovákiai kormánypolitikává emelése, illetve a magyarországi társadalom perifériáján mozgó szélsőséges erők megmozdulásai között.  Ugyanakkor üdvözöljük, hogy a szlovák kormány- több hónapnyi félrevezető megnyilatkozás után - végre tényleg feloszlatta a Magyar Gárda szlovákiai megfelelőjét, a Slovenská pospolitosť szervezetet. Ennek ellenére a beszüntetett szlovák polgári társulás pár napja romaellenes összecsapások formájában Csehországba "exportálta" az intoleranciát. A kisebbségi sorsban élő magyarok képviselőiként azt is tudatosítjuk, hogy  a Magyar Gárda elleni határozott magyarországi hatósági  fellépés megfosztaná a szlovák nacionalizmust hivatkozási alapjától.

A beneši dekrétumok kérdéskörét illetően az MKP már egy évtizede következetesen  vallja a dekrétumok máig tartó negatív hatása felszámolásának szükségességét, illetve a kollektív bűnösség elvének elítélését.  Sajnos magyarellenes kampányhadjáratra adott okot egy évvel a Fico-kormány megalakítását követően a fentieket szorgalmazó MKP-s törekvés.  A kérdés napirendre tűzése oda vezetett, hogy a kormányfő provokációként fogta fel a beneši dekrétumokat is felölelő MKP-s szlovák-magyar megbékélési nyilatkozattervezet gondolatát, és erődemonstrációként a parlamenttel tulajdonképpen újra szentesítették a Szlovákiában élő magyarok kollektív bűnösségét.

Megengedhetetlen, hogy az SNS határozza meg a szlovákiai politikai napirendet, hiszen az hosszútávon eltorzítja a standard pártok értékrendjét. Aggodalommal figyeljük, hogy már a mindennapjainkba is begyűrűzött a kisebbségekkel szembeni intolerancia, amit a szlovákiai közvélemény-kutatási eredmények is alátámasztanak.

Bízunk abban, hogy az Európai Parlament elismert képviselőcsoportjai a jövőben politikai bölcsességet tanúsítva hatékonyabban lépnek fel annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamaiban szélsőséges pártok ne juthassanak hatalom közelébe.
Brüsszel, 2008. december 4.
Duka Zólyomi Árpád                                           Bauer Edit"

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?