Balesetveszélyes hely az iskola

Ha a gyermeket az iskolában vagy az iskola által szervezett tevékenység idején baleset éri, az intézmény köteles kártérítést fizetni. Az iskoláknak azonban erre nincs pénzük, ezért az előrelátóbbak biztosítják diákjaikat.

„Az előző tanévben mindjárt az első napokban történt egy kellemetlen baleset. Emiatt idén igyekeztünk, és az iskolaév első napjától számítva kötöttük meg a biztosítást” – nyilatkozta az egyik nyugat-szlovákiai alapiskola igazgatója.

Az oktatási intézmények ugyanis kötelesek kártérítést fizetni a biztosítók által felállított pontrendszer alapján, ha a diákot baleset éri. Egy pont értéke jelenleg 316,50 korona. ĺgy egy ujjperec töréséért a diáknak 6330 koronát kellene kapnia, egy koponyasérülésért pedig 161 415 koronát.

„A jogalanyisággal rendelkező iskolák költségvetésében el van különítve egy bizonyos összeg a fájdalomdíjak kifizetésére, míg a jogalanyisággal nem rendelkező intézmények esetében a fenntartó különít el egy keretösszeget erre” – nyilatkozta Katarína Hamerlová, az oktatási minisztérium kommunikációs osztályának munkatársa. Az iskolák képviselői azonban azt állítják, költségvetésükben nincs elkülönítve célösszeg a kártérítésekre, fájdalomdíjakra, illetve az ilyen célú kiadásokat abból a keretből fedezik, amelyikből például a rezsiköltségeket is.

Az iskola köteles a diáknak kártérítést fizetni minden olyan balesetért, amely az iskolában vagy az iskola által szervezett rendezvényen éri őt. Az sem számít, hogy a gyermek a káresemény idején pedagógusi felügyelet alatt állt-e vagy sem.

Az intézmény felelős az olyan sérülésekért is, amelyek akkor keletkeznek, mikor két diák összeverekedik a szünetben.

A baleseti statisztikákban az iskola az előkelő második helyen szerepel, azaz meglehetősen nagy a valószínűsége, hogy a gyermeket itt baleset ér(het)i. Az elmúlt tanévben az oktatási intézmények 1,5 millió korona körüli összeget fizettek ki kártérítés címén. Sajnos, szinte minden iskolaévben történik halálos baleset is. 2002/2003-ban három tanuló vesztette életét iskolai tevékenység során, vagy akkor szerzett sérülés miatt.

A múltban a tanulók biztosítását az oktatási minisztérium fedezte. Manapság azonban erre nem állnak a rendelkezésére megfelelő anyagi források. Némelyik iskola ezért saját költségvetéséből fedezi diákjai biztosítását.

Még ez a megoldás is jobban megéri számukra, mintha később százezreket kellene a kártérítésre fordítaniuk.

A biztosítók egybehangzó állítása szerint évről évre növekszik az igény az iskolai biztosítások iránt. Azonban gyakran előfordul, hogy a biztosítási összeg lényegesen alacsonyabb, mint a biztosítási esemény pontértéke. Kulcscsonttörésért például a pontrendszer alapján 18 990 koronát kellene kapnia a nebulónak. A legtöbb biztosító azonban ezért megközelítőleg négyezer korona körüli összeget fizet. ĺgy legalább részlegesen tehermentesítik az iskolát. A szülők gyakran megelégszenek ezzel az összeggel is. Ha azonban ragaszkodnak a fájdalomdíj teljes összegéhez, az iskola köteles kifizetni azt.

Amennyiben az intézménynek erre nincs pénze, hiába fordul a szakminisztériumhoz, onnan sem tanácsot, sem pénzt nem kap. Viszont ha az iskola nem fizet, a szülő akár bírósághoz is fordulhat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?