Balassa neve minőség

Minden tekintetben formabontó és rendhagyó névadó ünnepségre került sor szeptember 17-én a volt Vármegyeháza dísztermében.

Minden tekintetben formabontó és rendhagyó névadó ünnepségre került sor szeptember 17-én a volt Vármegyeháza dísztermében. Az esztergomi Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakközépiskola és Szakiskola felvette Balassa Bálint nevét, s a jövőben Balassa Bálint Gazdasági Szakközépiskola és Szakiskola áll az iskola címerén és a tanulók bizonyítványában.

Nagy költőnk példaértékű személyiségét szem előtt tartva határozott Esztergom Város Önkormányzata az iskola kérésére úgy, hogy az intézmény ezentúl Balassa nevét viselheti. Az ünnepi rendezvény szervezésének, programjának színvonala megmutatta, hogy az iskola nem csak Balassa személyéhez, hanem a költő korának eszméi iránt is elhivatottságot érez. Az ünnepség díszvendégeként meghívott Jókai Anna, Kossuth-díjas és Magyar Örökség-díjas írónő beszédében hangsúlyozta a mai nemzedék nevelésének összetett voltát. A felgyorsult, így sivárosodásra alkalmat adó világunkban még nagyobb szerepet kell kapnia a példamutatásnak, a régi hagyományok átörökítésének. Az írónő szerint a mostani változó időkben nagyobb nehézségekbe ütközik az igazi értékek fellelése. A régi korok emlékébe, a gyökereinkbe kapaszkodva találhatja meg a ma ifjúsága a helyes utat, ami a mai időkben igen bonyolult feladat.

Meszes Balázs, az iskola igazgatója egy régi görög mondást idézve elmondta, hogy az élet ünnepek nélkül olyan, mint egy nagy utazás állomások nélkül. A rangos névadóval adóznak Balassi emlékének és néznek a kihívás elé, amit a költő nevének felvétele jelent majd az iskola számára. Pedagógiai munkájukban olyan mércének igyekeznek megfelelni, mely képes a tanulókba a régi hagyományok és ünnepek szépségét is beleplántálni.

Az ünnepi beszédek után Megygyes Tamás polgármester átadta az iskola új díszzászlóját, majd Balassa-korabeli, eredeti receptek alapján készült ínyencségeket szolgáltak fel az iskola tanulói. A költeményekhez hasonlatos ételeket egy 1604-ben írt szakácskönyv alapján készítették el, melyeket korhű jelmezben tálaltak a megterített asztalra. Gárdai Nóra, az iskola vendéglátó elméleti szaktanára lapunknak elmondta, hogy bár a reneszánsz lakoma az ő ötlete nyomán valósult meg, az ételeket az iskola tanulói készítették el. A háromfogásos, összesen 16 fajta ételből álló menü körüli munkálatok három napig tartottak, melyben Gaál Gábor szaktanár volt a gyerekek segítségére. A Balassi korából származó szakácskönyv valaha Bornemissza Anna tulajdona volt, melyben az akkori étkezési szokásoknak megfelelően a három főfogás 28-30 ételt foglalt magában. Az ünnepségen feltálalt ételekkel igyekeztek átadni a kor gasztronómiai hangulatát, mely minőségében és mennyiségében is messze felülmúlja mai szokásainkat. A roskadozó asztal éke volt az igényesen elkészített dinnyekorona sonkával, az egészben tálalt, ám teljesen kifilézett és szeletelhető tyúkfi mandulával töltve, valamint a vajban rántott almaboros tésztában, nádmézzel, fahéjjal a többi, látványában és ízében is nívós eleség mellett. A reneszánsz állófogadás zenei színvonalát a Régi Esztergomi Reneszánsz Együttes emelte, valamint Balassi költeményei Horányi László színművész előadásában.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?