A régi épület lebontása már az év elején elkezdődött, az új Rázsochy kórház felépítése már korántsem halad ilyen gyorsan
Az új pozsonyi kórház megépítését sürgetik
Az orvosok szerint rövidesen veszélybe kerülhet az ellátás a Pozsonyi Egyetemi Kórházban (UNB), ez pedig az egész hazai egészségügynek komoly megterhelést jelenthet. Úgy vélik, az lenne a megoldás, ha minél hamarabb felépülne a Rázsochy kórház.
Az utóbbi napokban lapunk is beszámolt arról, hogy egyre több kórház küzd a koronavírus-járvány harmadik hullámának következményeivel. A kezelésre szoruló betegek száma már meghaladta a 2500-at, egyre több osztályt kell átalakítani, emiatt pedig az előre tervezett műtétek is csúsznak.
Ezek a problémák főként az ország keleti és északi felében jelentkeztek, az idősek magas átoltottság miatt Pozsonyban egyelőre nincs veszélyben a fekvőbeteg-ellátás. A Comenius Egyetem Orvosi Kara azonban csütörtökön arra hívta fel a figyelmet, hogy a fővárosban sem garantált a kórházak működése. A helyi akadémikusok és az orvosok létrehoztak egy kezdeményezést, amelynek a „Mentsük meg az egészségügyet a fővárosban – egész Szlovákia érdekében” nevet adták. A kezdeményezés alapítói közt szerepel például Juraj Šteňo, a Comenius Egyetem Orvosi Karának dékánja, valamint Peter Visolajský, a Szlovák Orvosszakszervezet (LOZ) vezetője.
A Visolajský körül csoportosuló orvosok és egyetemi oktatók azt állítják, hogy hamarosan komoly gondok adódhatnak a fővárosi betegellátásban, ha az állam nem sürgeti meg a Rázsochy kórház felépítését. Ezen intézmény körül már évtizedek óta zajlik a vita, az utóbbi néhány évben folyamatosan halasztani kellett a munkálatokat. Az új kormány, melynek megbiztatása 2024-ig szól, a programjába vette a kórház felépítését, de a folyamat egyelőre lassan halad. Éppen ezt kritizálják Visolajskýék is.
A kezdeményezés közleménye szerint a Pozsonyi Egyetemi Kórház két kihelyezett intézményében hamarosan korlátozni fogják a betegellátást. Az egyik intézmény a Kramáre városnegyedben található Ladislav Dérer Kórház, amelynek a működtetése az egészségügyi minisztérium szerint nem rentábilis, ezért 2023-ig fel kell számolni. A másik intézmény az Óvárosi Kórház, amelyet a minisztérium rehabilitációs központtá akar átalakítani. A két kórházban összesen 13 klinika található, amelyeket az előzetes tervek szerint a Rázsochy kórházba akartak átköltöztetni. Šteňoék arra figyelmeztetnek, hogyha nem épül fel időben az említett intézmény, akkor az UNB-hez tartózó két kórháznak nem lesz „helyettesítője”. Ennek pedig két súlyos következménye is lehet, egyik a betegeket, másik pedig az orvostanhallgatókat érinti.
Ami a pácienseket illeti, az átalakításra váró két intézményben főként bonyolult és ritka betegségekkel foglalkoznak, amelyeket a legtöbb vidéki kórházban nem tudnak diagnosztizálni, illetve kezelni. Ezeknek a betegeknek az áthelyezése komoly gondot okozhat.
A másik probléma pedig a utánpótlás hiánya – az egyetemi kórházak egyik sajátossága, hogy a leendő orvostanhallgatók a legtöbb esetben ezekben az intézményekben végzik a szakmai gyakorlatukat. Šteňo szerint az említett két kórházban is számos orvostanhallgató tevékenykedik, vagyis a hallgatók oktatása is veszélybe kerülhet.
Az egészségügyi minisztérium állítja, a kialakult helyzetet rendszerszintű módosításokkal igyekszik orvosolni.
„A Rázsochy kórház projektje tovább folytatódik, a döntéseinknél pedig figyelembe fogjuk venni az egészségügyi ellátás elérhetőségét a betegek számára, valamint az orvostanhallgatók oktatásához szükséges feltételeket is”
– reagált Zuzana Eliášová, a minisztérium szóvivője.
(nar, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.