Az orvosok kiharcolták maguknak az elbocsátást

Az orvosok kiharcolták maguknak az elbocsátást

<p>Pozsony. Az orvosok által kikényszerített béremelés miatt az állami kórházakban már tavaly megkezdődött az alkalmazottak számának csökkentése.</p>

LAJOS P. JÁNOS

Néhány intézményben több száz embert bocsátottak el, elsősorban egészségügyi dolgozókat. Az egészségügyi minisztérium egyetért az elbocsátásokkal, szerinte ilyen módon is csökkenteni kell kórházak bérköltségét, amely egyes esetekben a teljes költségvetés 90 százalékát teszi ki. A kisebb, megyei és városi kórházakban nem volt leépítés, ők már korábban minimálisra csökkentették az alkalmazottak létszámát.

A legtöbb embert a Hospodárske noviny gazdasági napilap szerint a kassai egyetemi kórházból bocsátottak el, mintegy 330 alkalmazottól váltak meg. Jelentős leépítés volt a pozsonyi egyetemi kórházban is, ahol 293 fővel csökkent a személyzet száma. „A kórház ezzel a béreken mintegy havi 200 ezer eurót takarít meg” – magyarázta az elbocsátásokat Petra Stano Maťašovská, a kórház szóvivője. Azt állítja, hogy ezzel nem kerül veszélybe a betegellátás folyamatossága, pedig az elbocsátottak 80 százaléka az egészségügyi személyzethez tartozik.

A kórház osztályok összevonásával igyekszik biztosítani a szükséges személyzetet, így a több városrészben működő intézmény már nem mindenhol biztosítja az ellátás teljes spektrumát. Az elbocsátások egyik oka az orvosok tavalyi és tavalyelőtti jelentős béremelése, ami az állami kórházak jelentős eladósodását eredményezte. A mási ok, hogy az állami kórházakban még mindig volt felesleges kapacitás, előfordult a túlfoglalkoztatottság is, ha az egész kórházat, nem csak az egyes városrészekben működő létesítményeit vizsgáljuk. Zuzana Zvolenská (Smer) egészségügyi miniszter már többször kijelentette, hogy a kórházak nem tudják elviselni a kiugróan magas bérköltségeket.

A kisebb kórházakban egyelőre nem kell elbocsátásoktól tartani, habár a bérköltség ott is magas. „A kórházak nem engedhetik meg maguknak, hogy csökkentsék az egészségügyi személyzet létszámát, mivel az veszélyeztetné az egyes osztályok fennmaradását” – mondta lapunknak Horváth Zoltán, a dunaszerdahelyi kórház igazgatója.

A minimálisan szükséges szakellátást ugyanis jogszabályok határozzák meg, amelyeket az egészségbiztosítók betartatnak a kórházakkal. „A gazdasági helyzet rákényszeríttette az intézményeket a racionalizációra, de az elmúlt években már ez megtörtént” – magyarázta az igazgató. – Tavaly talán tízzel csökkent az alkalmazottak száma.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?