<p>Pozsony. Az orvosok által kikényszerített béremelés miatt az állami kórházakban már tavaly megkezdődött az alkalmazottak számának csökkentése.</p>
Az orvosok kiharcolták maguknak az elbocsátást
LAJOS P. JÁNOS
Néhány intézményben több száz embert bocsátottak el, elsősorban egészségügyi dolgozókat. Az egészségügyi minisztérium egyetért az elbocsátásokkal, szerinte ilyen módon is csökkenteni kell kórházak bérköltségét, amely egyes esetekben a teljes költségvetés 90 százalékát teszi ki. A kisebb, megyei és városi kórházakban nem volt leépítés, ők már korábban minimálisra csökkentették az alkalmazottak létszámát.
A legtöbb embert a Hospodárske noviny gazdasági napilap szerint a kassai egyetemi kórházból bocsátottak el, mintegy 330 alkalmazottól váltak meg. Jelentős leépítés volt a pozsonyi egyetemi kórházban is, ahol 293 fővel csökkent a személyzet száma. „A kórház ezzel a béreken mintegy havi 200 ezer eurót takarít meg” – magyarázta az elbocsátásokat Petra Stano Maťašovská, a kórház szóvivője. Azt állítja, hogy ezzel nem kerül veszélybe a betegellátás folyamatossága, pedig az elbocsátottak 80 százaléka az egészségügyi személyzethez tartozik.
A kórház osztályok összevonásával igyekszik biztosítani a szükséges személyzetet, így a több városrészben működő intézmény már nem mindenhol biztosítja az ellátás teljes spektrumát. Az elbocsátások egyik oka az orvosok tavalyi és tavalyelőtti jelentős béremelése, ami az állami kórházak jelentős eladósodását eredményezte. A mási ok, hogy az állami kórházakban még mindig volt felesleges kapacitás, előfordult a túlfoglalkoztatottság is, ha az egész kórházat, nem csak az egyes városrészekben működő létesítményeit vizsgáljuk. Zuzana Zvolenská (Smer) egészségügyi miniszter már többször kijelentette, hogy a kórházak nem tudják elviselni a kiugróan magas bérköltségeket.
A kisebb kórházakban egyelőre nem kell elbocsátásoktól tartani, habár a bérköltség ott is magas. „A kórházak nem engedhetik meg maguknak, hogy csökkentsék az egészségügyi személyzet létszámát, mivel az veszélyeztetné az egyes osztályok fennmaradását” – mondta lapunknak Horváth Zoltán, a dunaszerdahelyi kórház igazgatója.
A minimálisan szükséges szakellátást ugyanis jogszabályok határozzák meg, amelyeket az egészségbiztosítók betartatnak a kórházakkal. „A gazdasági helyzet rákényszeríttette az intézményeket a racionalizációra, de az elmúlt években már ez megtörtént” – magyarázta az igazgató. – Tavaly talán tízzel csökkent az alkalmazottak száma.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.