<p>A hazai felsőoktatás és a munkapiac között gyakorlatilag nincs információcsere, az intézmények nem az aktuális munkapiaci trendek szerint nyitnak szakokat. „Úgy döntöttünk, nem nézzük tovább tétlenül, hogy ez a két, egymásra utalt ágazat nem kommunikál egymással” – nyilatkozta František Palko, a gazdaságpolitikai intézet igazgatója.</p>
Az oktatás nem reagál a munkapiac igényeire
Az intézet elemzést készített, amely megnevezi a fő problémákat és megoldásokat is kínál. Ivan Juráš, a Munka-, Szociális és Családügyi Központ vezérigazgatója ígéretett tett arra, hogy egy munkacsoport kidolgozza a kommunikációt biztosító rendszer alapjait, de ehhez egy kormánybiztos kinevezésére lenne szükség.
A főiskolák és egyetemek ontják a diplomás végzősöket, a munkaadók számára viszont a diploma csak az egyik támpont, fontosabb számukra a jelentkező szakmai gyakorlata.
A humán végzettségűekből van a legnagyobb túlkínálat, és kevés a műszaki végzettségű diplomás. Gépész-, vegyész-, és villamosmérnöki, valamint informatikai diplomával lehet a legkönnyebben elhelyezkedni.
Az oktatásügyi minisztérium ugyan nemrég nyilvánosságra hozta, melyik szakok végzettjei keresnek a legjobban, a gazdaságpolitikai intézet szerint viszont ez kevés. „Azt is tudni kellene, hogy az adott szakok végzősei milyen munkapozíciókban dogoznak, mennyire elégedettek az egyetemen megszerzett tudással, és ajánlanák-e az általuk elvégzett szakot ismerősüknek” – mondta Lucia Kleštincová, az intézet munkatársa. Szerinte a munkapiac igényeinek figyelembe vétele megkönnyítené a felsőoktatási intézmények döntését a tanulmányi programok elindításánál. Csehországban rendre felmérik a frissdiplomások körében, mennyire tudják hasznát venni oklevelüknek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.