Már több kutatás is vizsgálja, hogy az LSD-nek pozitív hatásai lehetnek a depresszió, lehangoltság, alkoholfüggőség vagy poszttraumás stressz okozta tünetek ellen, ám továbbra sem szabad megfeledkezni róla, hogy rendkívül veszélyes kábítószerről van szó.
Az LSD jótékony hatását kutatják
„Egy új gyógyszer kifejlesztése durván hárommilliárd dollárba kerül. Ezt csak a legnagyobb gyógyszergyártó cégek engedhetik meg maguknak” – állítja Ľubomír Okruhlica, a pozsonyi drogfüggőségek kezelésével foglalkozó központ igazgatója.
A szakemberek egyelőre nem tudják biztosan, milyen arányban és milyen időtartamig lenne biztonságos a szer adagolása, és azt sem, hogy milyen kritériumok alapján lehetne kiválasztani a pácienseket. „Az LSD hosszú távú negatív hatásait úgyszintén nehéz kideríteni, és számolni kell még azzal, hogy a kábítószernek különösen káros hatása lehet a szervezetre, ha például gyógyszerekkel kombinálják” – tette hozzá Okruhlica. Az LSD és egyéb hallucinogén drogok, mint például az ecstasy, gyógyszerészeti felhasználásának kutatásával elsősorban svájci és amerikai klinikákon foglalkoznak.
Az LSD a legszigorúbban ellenőrzött kábítószerek közé tartozik. „Birtoklása, előállítása és terjesztése büntetendő, használata azonban nem” – mondja az igazgató, hozzátéve, hogy kutatási célokra szintén legálisan felhasználható és előállítható. Ugyan hallucinogén drog, amely eltorzítja az érzékeinket és jelentősen befolyásolja a hangulatunkat, Okruhlica emlékeztetett, hogy más gyógyszerek is tartalmaznak olyan anyagokat, amelyeknek hasonló a hatásuk.
Okruhlica szerint az LSD felhasználása a gyógyszeriparban kétoldalú. Egyik előnye, hogy a szer nem okoz függőséget, kicsi a kockázata a halálos komplikációknak. Másik oldalon azonban, hallucinogén mivoltának köszönhetően, komoly mentális problémákat idézhet elő, például skizofréniát. „A lakosság körülbelül 15%-ának van hajlama erre a betegségre” – mondja a szakértő, hozzátéve: az LSD hatása alatt növekszik az esélye annak, hogy az ember kárt tesz magában, valamint, hogy olyan környezetbe kerül, ahol könnyedén be tud majd szerezni egyéb kemény drogokat is.
Zuzana Kamendy, a drogelvonó központ intézetvezetője elmondta, tavaly összesen négy pácienst kezeltek hallucinogén anyagok okozta problémákkal a több mint 3000 páciensből. „A legtöbb esetben metanfitaminfüggőségről van szó” – tette hozzá Kamendy. (szh, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.