<p>Izraelbe érkezett kedd délelőtt Gilád Salit izraeli katona, akit több mint öt éve rabolt el a Hamász palesztin iszlamista szervezet - jelentette a Kettes csatorna izraeli kereskedelmi tv.</p>
Az izraeli-palesztin fogolycsere a német hírszerzés érdeme
Közben az egyiptomi tv képeinek tanúsága szerint megérkezett Rafahba, Egyiptom és a Gázai övezet határára a Salit elengedése fejében izraeli börtönökből szabadult palesztinok első csoportja.
Az izraeli katonát előzőleg az egyiptomi televízió mutatta, amint fekete baseball-sapkában és szürke pólóban megy, és civil ruhás, álarcos fegyveresek kísérik, közöttük a tv szerint a Hamász katonai szárnyának egyik embere.
Salit sápadtnak és soványnak, de ezt leszámítva egészségesnek tűnt a videofelvételen.
Interjút is adott az egyiptomi tv-nek, s ebben elmondta: egy hete közölték vele, hogy kiszabadul. Attól félt, hogy még hosszú évekig lesz fogoly, és aggódott, hogy "a dolgok esetleg (mégis) rosszul sülnek el".
Az izraeli hadsereg röviddel ezután megerősítette, hogy Salit Izraelben van. Helikopterrel vitték a dél-izraeli Tel-Nóf légibázisra, ahol a családtagjai várták. Jelen volt Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő, Ehud Barak védelmi miniszter és Benni Ganc vezérkari főnök is, de az izraeli hatóságok szerint a fogadtatás "diszkrét" volt, tiszteletben tartották a katona és hozzátartozói akaratát. Salitot a megérkezése után hazavitték Észak-Izraelbe, a galileai faluba, ahol családja lakik.
A zsidó állam 477 palesztint bocsát szabadon Salit elengedéséért cserébe, köztük 27 nőt. Többségüket életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélték. Izraelben a megbilincselt palesztinokat szállító autóbusz-konvojok útvonala mentén fokozott volt a készültség, több mint ezer rendőrt vezényeltek az utakra. Az izraeli rádió jelentése szerint őrizetbe vettek hat szélsőségest, akik lefeküdtek a konvojok elé az útra, és azt kiabálták, az izraeli kormány terroristákat enged szabadon.
Az izraeli hatóságok több mint 200 palesztint kitiltottak szülőföldjéről, 164-et a Gázai övezetbe száműztek, 40-et külföldre, őket Törökország, Katar és Szíria fogadja be.
Rafahban Iszmail Haníje, a Hamász-kormány miniszterelnöke üdvözölte a kiszabadult rabokat palesztin földön. A Gázai övezetben munkaszüneti napot hirdettek, hogy hősnek kijáró ünneplésben részesítsék az izraeli fogságból szabaduló palesztinokat, "az ellenállás győzelmét". A szabadulók közül akad olyan - a Hamász fegyveres szárnyának tagja -, aki 23 évet volt börtönben.
Gáza városában vagy kétszáz ezren gyűltek össze a foglyok szabadulásának üdvözlésére.
Az október 11-én egyiptomi közvetítéssel Izrael és a Hamász között létrejött fogolycsere-megállapodás értelmében a zsidó állam további 550 palesztint enged szabadon a következő két hónapban.
Német források szerint a szövetségi hírszerzés, a BND sikere is a kedden megvalósult izraeli-palesztin fogolycsere. A legnagyobb érdem azonban a hírszerzés egyik ügynökéé, aki szolgálataiért előbb a Mr. Hezbollah, később a Mr. Hamász nevet kapta.
A Hamász palesztin iszlamista szervezet fegyveres szárnya által öt évvel ezelőtt foglyul ejtett Gilád Salit és a több mint ezer bebörtönzött palesztin aligha szabadulhatott volna ki a felek között közvetítő Egyiptom erőfeszítései nélkül - közölték a hírszerzéshez közel álló források, akik szerint a sikerben ugyanakkor oroszlánrésze volt a BND-nek, illetve a hírszerzés egyik munkatársának, bizonyos Gerhard Konradnak.
Az ügynök, Gerhard Konrad nem ismeretlen a térségben, ahol egy fogolycsere érdekében már 2004-ben is közvetítői szerepet vállalt a Hezbollah libanoni síita radikális szervezet és Izrael között. 2008-ban vált ismertté, amikor újból sikerrel közvetített a két fél között. Akkor a Hezbollah két meggyilkolt izraeli katona holttestét adta át öt bebörtönzött Hezbollah-milicista szabadon bocsátása és 200, a harcokban elesett milicista holttestének átadása fejében. Konrad - aki folyékonyan beszél arabul és korábban Damaszkuszban "ügynökösködött" - abban az időben a Mr. Hezbollah nevet kapta.
Az újságok szerint a szembenálló felek - azaz a Hamász és Izrael - ezúttal külön is kérték Konrad közvetítését. Azt humanitárius segítségnyújtás címén a kancellári hivatal is jóváhagyta. Míg azonban a hivatalos Berlin három évvel ezelőtt a nyilvánosság előtt méltatta a BND érdemeit, ezúttal sem a kancellári hivatal, sem a hírszerzés nem közölt semmit. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök azonban a napokban külön köszönetet mondott Angela Merkel kancellárnak és a "német közvetítőnek" a fogolycsere támogatásáért, és a hírek szerint ugyanezt tette Simon Peresz államfő is.
A szerepeket a sajtó szerint világosan meghatározták. Gerhard Konrad egyfajta egyiptomi alvállalkozóként tevékenykedett, különös tekintettel arra, hogy a Hamász mégiscsak egy radikális szervezet, amelytől Németországnak illik távolságot tartania.
A mostani ügylet a 2008-as esetnél jóval nehezebbnek bizonyult. Ennek ellenére a német sajtó szerint idén januárban már szinte teljes mértékben tető alatt volt, közbeszólt azonban az "arab tavasz". A Konraddal együtt a megegyezésen dolgozó egyiptomi politikai, illetve titkosszolgálati vezetés távozásra kényszerült, úgy tűnt, hogy az addig folytatott tárgyalások hiábavalónak bizonyulnak és a tervezett fogolycsere zátonyra fut.
A lapok szerint Gerhard Konrad azonban nem adta fel. Nem volt könnyű dolga, mert az izraeli hatóságok a korábbi Mr. Hezbollahot Mr. Hamásznak keresztelték el, és egy ideig azzal gyanúsították őt, hogy túl szoros viszonyban van a radikális szervezettel. A Hamász köreiben viszont többen izraeli bérencnek tekintették őt. Végül azonban mindkét fél belátta, hogy a kölcsönös gyanúsítgatások valójában Konrad semlegességét bizonyítják, és hittek neki.
A hírek szerint maga Konrad meglehetősen szkeptikus a siker tartósságát illetően. Izraelben a fogolycsere meglehetősen vitatott, elsősorban amiatt, hogy 1027 palesztint bocsátanak szabadon 1 izraeli katona ellenében. A Hamászt jól ismerő ügynök szerint a palesztin szervezet soraiban is felerősödhetnek a tiltakozások. Emberi jogi szervezetek szerint ugyanis még több mint 5000 palesztin fogoly van az izraeli börtönökben. Számos palesztin család csalódott amiatt, hogy éppen az ő hozzátartozója nincs a most szabadon bocsátottak között. Ezért nem zárható ki, hogy újabb izraeli katonák elrablásával további palesztin foglyok elengedését próbálják majd kikényszeríteni. És akkor ismét Gerhard Konradhoz fordulhatnak majd.
A források szerint a hírszerzés mindenesetre most sütkérezhet a sikerben. Ez pedig a térségben Izrael és a palesztinok között hagyományosan közvetíteni igyekvő Németország számára sem közömbös.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.